Klub z V ligi zarobi na wychowanku. Bo Bielik startował z Konina

- W Koninie Krystian Bielik grał z chłopakami starszymi o trzy lata, i to na odpowiedzialnej pozycji środkowego pomocnika - wspomina Dawid Dębowski, pierwszy trener piłkarza. 17-latek właśnie przechodzi z Legii Warszawa do londyńskiego Arsenalu, a piątoligowy klub zarobi na transferze swojego wychowanka ok. 70 tys. zł.
Polskiemu kibicowi może się to nie mieścić w głowie, ale Arsenal i jego menedżer Arsene Wenger stoczyli ciężkie negocjacje, by sprowadzić nastolatka z Polski. Wielkopolanin jest na Wyspach porównywany z Patrickiem Vieirą, legendą "Kanonierów". Przy okazji tamtejsze media podkreślają, że Polak jest absolwentem cenionej w naszym kraju Akademii Piłkarskiej Lecha Poznań.

Krystian Bielik ma w piątek polecieć do Anglii na testy medyczne, a po nich podpisać pięcioletni kontrakt z piątym zespołem Premiership. Będzie zarabiał 2 tysiące funtów tygodniowo. Według nieoficjalnych informacji warszawski klub zarobi na transferze 2,5 mln euro - dwa miliony teraz, a pół miliona potem.

Przy okazji na pieniądze z tzw. mechanizmu solidarnościowego FIFA mogą liczyć poprzednie kluby Krystiana Bielika - Górnik Konin i Lech Poznań. Jakie to będą kwoty? Przyjmijmy założenie, że na razie pewna jest kwota transferowa w wysokości dwóch milionów euro. Lech Poznań może więc liczyć na przelew opiewający na 20 tysięcy euro, czyli ok. 86 tys. zł.

Gdy latem minionego roku Krystian Bielik odchodził z "Kolejorza", Legia Warszawa zapłaciła poznańskiemu klubowi 50 tys. zł. Dziś doskonale widać, że decyzja o tym, by postawić na zdolnego pomocnika, dać mu wysokie stypendium i pozwolić zagrać pięć meczów w ekstraklasie, bardzo się Legii opłaciła.

W Lechu Poznań Krystian Bielik miał opinię bardzo utalentowanego gracza. - Bardzo fajny chłopak - mówił o nim trener Mariusz Rumak. Bielik poprowadził juniorów młodszych "Kolejorza" do mistrzostwa Polski, ale szkoleniowiec nie włączył go w czerwcu do kadry pierwszego zespołu. Nie zdążył, bo tuż po turnieju finałowym nastolatek poinformował Lecha, że odchodzi do stołecznego klubu.

Nowe światło na okoliczności rozstania Krystiana Bielika rzucił niedawno menedżer piłkarza Cezary Kucharski, który w rozmowie z "Polska The Times" powiedział: - Krystian miał możliwość pozostania w Lechu, był gotowy, aby podpisać kontrakt w Poznaniu, ale przekonaliśmy go, że lepszym rozwiązaniem będzie pójście do Legii.

Na tym, że Krystian Bielik zadebiutował w ekstraklasie w barwach Legii, a nie Lecha, stracił Górnik Konin. To klub z rodzinnego miasta młodzieżowego reprezentanta Polski. Gdy chłopak skończył podstawówkę, przeprowadził się do Poznania i to tu rozpoczął naukę w gimnazjum. - Nasz klub nie dostał za to żadnych wielkich pieniędzy. Było widać, że Krystian ma talent, nikt nie chciał chłopakowi blokować możliwości rozwoju. Lech miał zapłacić Górnikowi dopiero wtedy, gdyby Krystian zagrał dwa czy trzy mecze w ekstraklasie - mówi Leszek Kułakowski, wiceprezes konińskiego klubu. - Teraz policzyliśmy, że jeśli Arsenal zapłaci Legii 2,5 miliona euro, my dostaniemy z tego 66 tys. zł - dodaje. Czy to dużo dla klubu, który ma zespół seniorski w IV lidze (to piąty poziom rozgrywek)? - Mamy budżet ok. 400 tys. zł. Te pieniądze na pewno się przydadzą, bo w klubie trenuje 260-270 chłopców.

Wiceprezes Leszek Kułakowski zapewnia, że gdyby Krystian Bielik dzisiaj odchodził z klubu, Górnik Konin lepiej zabezpieczyłby swoje interesy. - Wychowaliśmy Marcina Kamińskiego, który jest dziś w Lechu Poznań, a także Dawida Smuga, który trafił nawet do drużyny młodzieżowej Interu Mediolan. - Naszymi zawodnikami interesują się kluby ekstraklasy: nie tylko Lech czy Legia, ale też Wisła Kraków i Zawisza Bydgoszcz. Gdy oddajemy naszego piłkarza, gwarantujemy sobie 5-10 proc. przyszłego transferu.

Krystian Bielik zaczynał treningi, gdy Górnik nazywał się jeszcze Aluminium. Gdy był w pierwszej klasie podstawówki, trafił pod skrzydła trenera Dawida Dębowskiego. - Zadzwoniła do mnie mama Krystiana i spytała, czy może podesłać syna - wspomina trener. - Już po pierwszym kopnięciu piłki i sposobie, w jakim ją prowadził, wiedziałem, że to materiał na fajnego zawodnika. Rok później był już w klubie, gdzie trafił do drużyny z rocznika 1996, czyli chłopaków starszych o dwa lata.

Jak mówi Dawid Dębowski, Krystian Bielik nie odstawał umiejętnościami od kolegów z zespołu, a był od nich tylko nieco wątlejszy i gorszy motorycznie. - Szybko jednak wskoczył do pierwszego składu i grał na ważnej i odpowiedzialnej pozycji środkowego pomocnika - mówi trener. - Ze względów szkoleniowych nasi chłopcy rywalizują w rozgrywkach starszego rocznika. Krystian był wtedy młodszy od rywali o trzy lata. W tym wieku to bardzo dużo. Ale dawał radę, mimo że czasem przeciwnicy podchodzili do sprawy tak: nie możemy wygrać, to chociaż ich pokopiemy - mówi trener Górnika.

Dawid Dębowski do dziś ma świetny kontakt z Krystianem Bielikiem. Podkreśla, że to bardzo dobrze ułożony młody człowiek. - W przerwie noworocznej poprosiłem go, żeby nas odwiedził. Przyjechał do klubu, wziął udział w treningu 11-12-latków. Bardzo to przeżywali, bo my tu w Koninie śledzimy losy Krystiana - podkreśla Dawid Dębowski. - Sam Krystian pozował potem do zdjęć i podpisywał pamiątki. Jest nadal taki skromny. Mówił, że dziwnie się czuje, gdy rozdaje autografy.