Lech Poznań wygrał już 600 meczów w ekstraklasie

Niedzielne zwycięstwo ?Kolejorza? z Wisłą Kraków, było istotne nie tylko dla obecnej drużyny broniącej niebiesko-białych barw. Okazuje się, że miało także sporą wartość dla klubowych statystyk. Było bowiem wygraną numer 600 w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Lech Poznań jest piątą drużyną, która zaliczyła 600 wygranych spotkań w ekstraklasie. Do tej pory udało się to Legii Warszawa, Wiśle Kraków, Ruchowi Chorzów i Górnikowi Zabrze.

Pierwszą wygraną w krajowej elicie poznaniacy odnieśli ponad 66 lat temu. 11 kwietnia 1948 roku ówczesny ZZK Poznań pokonał Polonię Warszawa 2:1 po golach Tadeusza Polki i Teodora Anioły. Co ciekawe, "Czarne Koszule" były też rywalem Lecha w jego innym jubileuszowym zwycięstwie - wygranej numer 500 w ekstraklasie. Ta miała miejsce 17 listopada 2008 roku, a "Kolejorz" pokonał Polonię 2:0 po dwóch bramkach Hernana Rengifo.

Która drużyna jest ulubionym rywalem Lecha Poznań? 37 zwycięstw poznaniacy odnieśli, grając przeciwko Górnikowi Zabrze, jedną wygraną mniej mają w konfrontacjach z Wisłą Kraków. W roli gospodarzy lechici wygrywali 402 razy, zaś jako goście zwyciężali 198 razy. Najwięcej wygranych w historii zanotowała Legia Warszawa. Ekipa ze stolicy odniosła 1021 zwycięstw.

Te i inne szczegółowe wyliczenia przedstawiła strona EkstraStats.