Sport.pl

Rozpoczął się proces w sprawie antylitewskiego transparentu na meczu Lecha Poznań

Czworo kiboli Lecha Poznań, których prokuratura oskarża o wywieszenie antylitewskiego transparentu, nie przyznało się do winy.
Na początku sierpnia 2013 r., podczas meczu Lecha Poznań z Żalgirisem Wilno, poznańscy kibole powiesili na stadionie transparent: "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem". Wybuchł międzynarodowy skandal.

W środę rozpoczął się proces czworga kiboli - wśród nich jest jedna dziewczyna - oskarżonych o publiczne znieważania osób narodowości litewskiej (zarzuty miało w sumie kilkanaście osób, ale ich sprawę umorzono, bo twierdzili, że nie znali treści transparentu).

Oskarżeni nie przyznali się wczoraj do winy i w większości skorzystali z prawa do milczenia. Krótkie wyjaśnienia złożył tylko Patryk B., właściciel agencji reklamowej, który zdaniem prokuratury odpowiadał za malowanie antylitewskiego transparentu. To właśnie Patryk B. na zlecenie Stowarzyszenia Kibiców Wiara Lecha szykował meczowe oprawy, w tym transparenty.

Przed meczem z Litwinami miał wynająć należącą do miasta halę Arena, by razem z innymi kibolami malować obraźliwy transparent. Fakturę za wynajęcie hali zapłaciła potem Wiara Lecha.

Patryk B. stwierdził w środę, że w tym czasie pracował w Szczecinie, więc nie mógł być w Poznaniu. Na dowód pokazał pismo od właściciela jednej z kawiarni. Prokurator zażądał przesłuchania tego mężczyzny.

Jednym z dowodów winy Patryka B. mają być dane logowania jego telefonu komórkowego - w czasie, gdy malowano transparent, telefon był w pobliżu Areny. Jednak i na to Patryk B. miał wczoraj odpowiedź: - To telefon zarejestrowany na moją firmę, ale korzysta z niego mój tata.

Pozostali oskarżeni milczeli, dlatego sąd odczytał wyjaśnienia, które składali w śledztwie. Były skąpe. Kibole mówili, że tylko pomagali rozwieszać transparent, ale nie znali jego treści.

Kolejna rozprawa w grudniu.

Więcej o:
Komentarze (19)
Rozpoczął się proces w sprawie antylitewskiego transparentu na meczu Lecha Poznań
Zaloguj się
 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 33 razy 15

  Konfidentura czuwa. Dziennikarzol Żytnicki nie przepuści takiego newsa. Czy dziennikarzol rozpoczął już zbieranie podpisów pod drugą turą przeprosin litwinów? Dziwne, że dziennikarzol nie wystosował przeprosin na Ukrainę po wywieszeniu przez kibiców Legii "haniebnej płachty" Wilno - Lwów..

 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 11 razy 5

  Warto wspomnieć o nagłówku, którego dopuścił się oszust Żytnicki. W nagłówku czytamy: "nie wiedzieli co malowali" podczas gdy sam dziennikarzol Żytnicki wie doskonale o tym, że zgodnie z zeznaniami trzech z czterech nie wiedziało "co wieszało" co dla kogoś znającego realia nie powinno być dziwne! Zostaje jeszcze czwarty co znów kompromituje dziennikarzola. Czwarty był w tym czasie w... Szczecinie.
  Rozumiem, że większość ludzi czytających ten portal do debile ale czasami warto zainteresować się czymś więcej niż własną impotencją.... umysłową.

 • apocalujciezwymniewszyscywdupe

  Oceniono 5 razy 3

  Ciekawe czy prokuratura zdecyduje się również na przesłuchanie autora zdjęcia transparentu z Agencji Gazety oraz pana redaktora, który opublikował zdjęcie transparentu przy tym artykule. W końcu siła nośna portalu sport.pl w propagowaniu antylitewskiego hasła jest podobna a może nawet większa jak wtedy na stadionie.

 • todero.13

  Oceniono 12 razy 2

  prokuratura łapy precz od tych kibiców!
  Nie spodobał się transparent? to niech prokurator z podkomendnymi namalują ładniejszy a jak się im hasło nie spodobało to mogą zawsze w proteście zmienić pracę. Znajda się na pewno jeszcze jakieś wolne miotły w ZDM w Poznaniu a jak nie to niech poproszą to zakupimy dla nich w Warszawie i przyślemy.
  W tej sprawie kibice Legii trzymają stronę z ultrasami Lecha.
  Liberta per gli Ultras!

 • uniwersalny_kibic

  Oceniono 1 raz 1

  Absolutnie popieram treść tego transparentu, czołem Wielkiej Polsce!

 • tomekkkk442

  Oceniono 9 razy 1

  @komentarzdramatyczny

  Jedziesz z frajerami :)

  Szacuneczek i gratki za wytrwałośc, mi już się dawno znudziło tłumaczenie czegokolwiek i przepychanki z niosącymi sztandar moralności, etyki i praworządności.

  Jeden błazen nazywa tchórzostwem nieprzyznawanie się do winy inny pie przy cos o honorze, nowa Polska - donoś, pruj się na przesłuchaniach i najważniejsze...Przepraszaj za wszystko i wszystkich.

  Zorganizujcie sobie niektórzy oburzeni mecz w siatkówkę/koszykówkę na plaży z litwinami, nie zapomnijcie zaprosić Żytnickiego chociaż ta ciapa innymi piłeczkami lubi się bawić.

  Ten transparent był jaki był ale miał coś na celu, litwini traktują Polaków jak śmieci, codziennie od lat. U nas pojawił się jeden napis na jednym z meczów i przepraszamy, oni nie przeprosili.

 • roosvelt1984

  Oceniono 13 razy -3

  Czyli gdy wywieszali każdy był dumny, a dziś nikt się nie chce przyznać?
  Ludzie honoru, zaprawdę.
  Z drugiej strony - ja bym chyba za ten transparent nie skazywał. Był niestosowny, ale żeby od razu przestępstwo?

 • blechtrommel

  Oceniono 46 razy -4

  "Nie wiem, nie byłem, nic nie widziałem, nie moja ręka."

  Co to za "Pan", co tchórzem jedzie na kilometr?

 • 777piter

  Oceniono 36 razy -8

  Gdzie w tym wszystkim "honor"? Jak trzeba by było to "boga i ojczyzny" się wyprą. Cała prawda o narodowcach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX