Puchar Polski. Lech - Wisła po raz szósty

Raz tylko zdarzyło się, aby Lech Poznań nie poradził sobie w Pucharze Polski z Wisłą Kraków. Było to podczas ostatniego starcia obu ekip, w 2012 roku.
Mariusz Rumak przejął wówczas po Jose Bakero drużynę zupełnie rozbitą i od razu musiał zmierzyć się z Wisłą Kraków. Niewiele brakowało, aby sobie poradził. Lech jednak po dwóch porażkach 0:1 dał się wyeliminować.

Wszystkie pozostałe starcia poznańskiego Lecha z krakowską Wisłą w Pucharze Polski kończyły się sukcesami Lecha. Najbardziej znanym jest ten z 1984 roku, bowiem wówczas Lech i Wisła zagrały ze sobą w finale rozgrywek, na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Wisła była wówczas piątą drużyną w kraju, Lech - mistrzem. Poznaniacy pokonali ją bez trudu 3:0 po koncertowym meczu i świetnej współpracy dwóch gwiazd Lecha: Mirosława Okońskiego i Henryka Miłoszewicza. Lech zdobył Puchar Polski i dublet.

W marcu 1978 roku "Kolejorz" grał w Pucharze Polski z kroczącą wtedy po mistrzostwo Wisłą. Wygrał w Krakowie 3:1 i golach w dogrywce Zbigniewa Milewskiego i Mirosława Justka.

Jesienią 1979 roku Lech w drodze do pamiętnego finału w Częstochowie pokonał Wisłę Kraków 1:0. Bramkę na dębieckim stadionie strzelił Zbigniew Stelmasiak, a wynik był o tyle zaskakujący, że trzy dni wcześniej Lech grał z Wisłą ligowy mecz w Krakowie i przegrał aż 1:5.

Wreszcie wiosną 2009 roku w Pucharze Polski przeciwko Wiśle prowadził Lecha jej obecny trener Franciszek Smuda. Kolejorz wygrał w ćwierćfinale 1:0 i 2:1 i ostatecznie sięgnął po trofeum - na otarcie łez po mistrzostwie, które przypadło... Wiśle.