Niepokojące zjawisko w Lechu Poznań? Trener Maciej Skorża: Piłkarz musi być pewny siebie

- Bardzo liczę na tych zawodników, którzy ostatnio grali mniej. Zaniepokoiło mnie jednak to, że inaczej pracowali oni pod nieobecność tych, którzy są graczami podstawowymi, a inaczej, kiedy ci wrócili już do klubu - mówi o rywalizacji w swoim zespole trener Lecha Poznań Maciej Skorża.
Zmiana na stanowisku szkoleniowca zawsze stanowi dla piłkarzy nowe otwarcie. Swoją szansę zwietrzyć mogą zwłaszcza ci, którzy u poprzedniego trenera grali mało lub wcale. Nie inaczej jest w Lechu Poznań, którego już w sobotę po raz pierwszy poprowadzi Maciej Skorża. Z uwagi na reprezentacyjną przerwą nowy szkoleniowiec "Kolejorza" z wieloma zawodnikami nie miał okazji długo popracować. Więcej czasu mógł jednak poświęcić graczom, którzy pozostali w Poznaniu. W tej grupie byli tacy, dla których przyjście nowego może być szansą na realne włączenie się w walkę o miejsce w składzie. - Bardzo liczę na tych zawodników, którzy ostatnio grali mniej. Zaniepokoiło mnie jednak to, że inaczej pracowali oni pod nieobecność tych, którzy są graczami podstawowymi, a inaczej, kiedy ci wrócili już do klubu. Na początku brylowali, a później gdzieś ten entuzjazm przygasł. Trochę mnie to zastanawia - mówi Maciej Skorża.

Rolą nowego sztabu szkoleniowego jest podbudowanie mentalne zespołu, na którym wciąż odbija się kompromitacja w eliminacjach Ligi Europejskiej. Jak pokazują słowa trenera, praca na tej płaszczyźnie, zwłaszcza wśród graczy, którzy nie byli piłkarzami pierwszoplanowymi, może być szczególnie trudna i długotrwała. - Mentalność piłkarzy jest skomplikowana, ale ja muszę ją poznać - mówi Skorża, który zaznacza, że zawodnik na tym poziomie musi być pewny siebie. - Musi radzić sobie z presją czy konkurencją. Piłkarza można na to przygotować, jednak często jest tak, że to się albo ma, albo nie. To pokazuje, jak ważny jest dobór zawodników pod względem mentalnym - dodaje Maciej Skorża.

Nowy trener "Kolejorza", który nie miał jeszcze zbyt wiele czasu, żeby dobrze poznać swoich zawodników, tak pod kątem ich umiejętności piłkarskich, jak i pod względem mentalnym, w rundzie jesiennej będzie musiał dokonać swoistego przeglądu kadry. Ten pozwoli mu na podjęcie odpowiednich kroków w zimowym oknie transferowych. - Chcę dać szansę każdemu, żeby mieć zdanie na jego temat - deklaruje trener Lecha Poznań.