Stjarnan Gardabaer - mężczyźni muszą dopiero dorównać kobietom

Znacznie wyżej notowana i popularniejsza od męskiej drużyny Stjarnan Gardabaer jest zespół kobiecy. Piłkarki tego klubu to dwukrotny mistrz Islandii.
W męskiej piłce nożnej Islandia nie jest zbyt mocna, choć walczyła aż w barażach o awans do tegorocznego mundialu w Brazylii. Kobiecy futbol islandzki jest notowany w świecie wyżej. W 2012 roku Islandki znalazły się na 17. miejscu w rankingu FIFA - męska kadra może tylko pomarzyć o takiej pozycji.

Także w klubie Stjarnan Gardabaer, z którym Lech Poznań zmierzy się w trzeciej rundzie Ligi Europejskiej, kobiecy futbol stoi na wyższym poziomie. Panie ze Stjarnan dwukrotnie były mistrzyniami Islandii - w 2011 i 2012 roku. Mężczyźni - nigdy. Kobieca drużyna Stjarnan walczy o mistrzostwo z kraju z innymi klubami, które mają męskie sekcje np. Valur Reykjavik, Fylkir Reykjavik, IB Vestmannaeyer, Breidablik Kopavogur czy FH Hafnarfjördur. W zespole tym gra także o wiele więcej zawodniczek zagranicznych niż byłby w stanie sprowadzić męski zespół z Gardabaer. Pięć Amerykanek, Angielka oraz reprezentantka Meksyku Veronica Perez stanowią trzon tej drużyny.

W ponad 300-tysięcznej Islandii piłkę nożną uprawia 16,5 tys. mężczyzn i 6,5 tys. kobiet, czyli 7 procent społeczeństwa. W kraju istnieje 90 klubów męskich i aż 26 kobiecych.