Sport.pl

Ranking finansowy ekstraklasy: Lech Poznań wiceliderem, ale z wielką stratą do Legii Warszawa

Przychód większy o blisko 14 mln zł miał w ubiegłym roku Lech Poznań, co pozwoliło mu awansować z czwartej na drugą pozycję w rankingu ?Piłkarska Liga Finansowa? opracowanym przez firmę Deloitte. Liderem w Polsce jest Legia Warszawa.


Mistrzowie Polski mieli w 2013 roku przychody na poziomie 94,9 mln zł, co jest wynikiem poza zasięgiem reszty klubów, w tym Lecha Poznań, który może się pochwalić przychodami na poziomie 49,3 mln zł. Osiągnięcie "Kolejorza" jest i tak godne uwagi, bo w opracowaniu za 2012 roku poznański klub miał ich tylko 35,4 mln zł i zajmował czwarte miejsce w zestawieniu. Do Legii Warszawa tracił wówczas 31 mln zł. Dziś jest to ponad 45 mln.

Ranking firmy doradczej Deloitte opiera się na raportach dostarczanych jej przez same kluby sportowe. Co ważne, ranking nie uwzględnia przychodów z transferów piłkarzy. Porównuje przychody z trzech głównych źródeł: tzw. dnia meczu, czyli w dużej mierze ze sprzedaży biletów, sprzedaży praw telewizyjnych plus premii za start w europejskich pucharach oraz tzw. przychody komercyjne, w których zawierają się m.in. umowy sponsorskie.

"Drużyna z Poznania zanotowała duży wzrost przychodów. Miało to miejsce głównie za sprawą zwiększenia przychodów komercyjnych, które w stosunku do roku 2012 wzrosły o 75 procent. Przychody klubu uzupełniają wpływy z dnia meczu 12,7 mln zł oraz z transmisji 9,8 mln zł" - czytamy w raporcie Deloitte.

Więcej o:
Komentarze (5)
Ranking finansowy ekstraklasy: Lech Poznań wiceliderem, ale z wielką stratą do Legii Warszawa
Zaloguj się
 • jankes29

  Oceniono 11 razy 11

  W

  W

  W

  W rankingu zadłużonych to dopiero jest przepaść,jakieś 100 milionów do zera.

 • jacniew70

  Oceniono 11 razy 3

  Ranking nie uwzględnia przychodów z transferów. Ciekawe jak wypada z transferami, bo przecież Legia wydaje na morgi a Kolejorz prawie wcale???

 • jacniew70

  0

  Faux pas... To przez te p... smartfony...

 • komentarzdramatyczny

  0

  Kolejny dowód na wiadomo co. Oczywiście to wina sędziów, że Legia jest obecnie dobrze zarządzana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX