Darko Jevtić - do Lecha Poznań przychodzi piłkarz ze świetnej szkółki FC Basel

- Darko Jevtić grał w reprezentacjach Szwajcarii wszystkich szczebli młodzieżowych. Skończył akademię FC Basel, a to znak, że na pewno jest świetnie przygotowany pod względem taktycznym, technicznym i mentalnym do gry w poważnym futbolu - uważa były zawodnik Lecha Poznań Dariusz Skrzypczak.
Dariusz Skrzypczak to jeden z najlepszych piłkarzy Lecha Poznań przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Z "Kolejorza" trafił do FC Aarau, gdzie grał przez wiele lat. Do dziś mieszka w Szwajcarii. Pracował tam jako szkoleniowiec, a obecnie jest wykładowcą w szkole trenerów przy szwajcarskiej federacji piłkarskiej.

Gdy pytam go o Darko Jevticia, 21-latka wypożyczonego właśnie przez Lecha Poznań z FC Basel, od razu zastrzega, że nie ma wyrobionego zdania o tym piłkarzu. Nic dziwnego, bo młodzieżowy reprezentant Szwajcarii w pierwszym zespole Bazylei zagrał dotąd tylko dwa razy, a na dodatek ostatnie pół roku spędził na wypożyczeniu do Wacker Innsbruck. - Ale sam fakt, że przeszedł cały system szkolenia w FC Basel i trafił do pierwszej drużyny, świadczy o tym, że do Lecha przechodzi bardzo obiecujący zawodnik - mówi Dariusz Skrzypczak.

Potem chętnie opowiada o fenomenie systemu szkolenia piłkarskiej młodzieży, który pozwolił Helwetom znaleźć się w pierwszej dziesiątce najlepszych reprezentacji piłkarskich na świecie. W najnowszym rankingu awansowali na szóste miejsce. - To efekt wprowadzenia mądrego systemu w 1993 roku i potem stale udoskonalanego. Kluby superligi, jej zaplecza i II ligi szkolą młodych piłkarzy według tego samego schematu - tłumaczy i dodaje: - To znak dla Polski, że i u nas można zrobić coś takiego. Czasami to potrzeba zbudowania jednego-dwóch boisk treningowych i podobnego pomysłu. Trzeba tylko przejść od słów do czynów i być cierpliwym, a efekty przyjdą. Naprawdę, to działa.

Widać to chociażby po FC Basel, klubie ze 165-tysięcznego miasta, które właśnie świętowało piąty z rzędu tytuł mistrza kraju dla piłkarzy. Wcześniej Bazylea puchła z dumy, gdy zespół sporo namieszał w Lidze Mistrzów, a rok temu dotarł do półfinału Ligi Europejskiej. - A przecież Bazylea ma budżet tylko trochę wyższy od Legii Warszawa. Sukces zapewnia jej właśnie szkolenie na wysokim poziomie. Używając porównania w poznańskim stylu, ten system w Szwajcarii jest jak rozpędzona lokomotywa, z której co roku wysiada co najmniej jeden zawodnik wysokiej klasy - twierdzi były pomocnik Lecha Poznań.

Już wkrótce będziemy mogli się przekonać, co potrafi "produkt" szkółki piłkarskiej Bazylei. - Sam fakt, że ma za sobą występy w pierwszym zespole FC Basel, świadczy o nim jak najlepiej - uważa Dariusz Skrzypczak. - Przebić się tam nie jest łatwo, bo zespół jest potęgą w Szwajcarii, ale ma też swoją pozycję w Europie i dlatego potrzebuje piłkarzy gotowych do gry. Darko Jevtić to ofensywny, środkowy pomocnik, który gra też na lewej stronie. Nie dziwię się, że trudno było mu trafić do pierwszego składu, bo ofensywa jest siłą FC Basel. Grają tam uczestnicy mundialu w Brazylii Valentin Stocker, który właśnie odszedł do Herthy Berlin, reprezentant Chile Marcelo Diaz czy mózg drużyny Marco Streller - wymienia. - A skoro Darko Jevtić był wypożyczony i znów jest oddany do innego klubu, to znak, że ciut mu jeszcze brakuje do poziomu pierwszej drużyny. Na pewno jest to jednak młody zawodnik wysokiej klasy, z którym klub wiąże nadzieje.

Dariusz Skrzypczak opowiada, jak wygląda selekcja w akademii FC Basel. - Ten klub regularnie zdobywa mistrzostwa kraju w kategoriach młodzieżowych, więc szkolenie piłkarzy ma na naprawdę najwyższym poziomie. Jevtić grał w zespole U-21 Bazylei, a to oznacza, że przeszedł przez bardzo gęste sito w klubie. Co roku tylko 4-6 najlepiej rokujących graczy trafia do ekipy 21-latków. A stamtąd do pierwszej drużyny przechodzą nieliczni. Dlatego to musi być bardzo duży talent - twierdzi.Przy okazji były reprezentant Polski sypie nazwiskami zawodników, którzy do karier międzynarodowych startowali właśnie ze szwajcarskiego klubu: - To przede wszystkim Ivan Rakitić, który jako najlepszy młody piłkarz całej superligi odszedł do Schalke Gelsenkirchen, potem do Sevilli, a teraz trafia do Barcelony. Ponadto Xherdan Shaqiri, dziś zawodnik Bayernu Monachium, czy Granit Xhaka, obecnie Borussia Moenchengladbach.

- Wypożyczenie z Bazylei do Lecha to pomysł, na którym mogą skorzystać oba kluby. Szwajcarzy, bo piłkarz zbierze cenne doświadczenie, a Lech, bo będzie miał piłkarza od dużych możliwościach, który bardzo szybko może wskoczyć nawet do pierwszego składu - uważa Dariusz Skrzypczak.

W trakcie minionego sezonu Darko Jevtić został wypożyczony z FC Basel do Wacker Innsbruck. - Grał całą rundę wiosenną i za dużo drużynie nie pomógł, bo ta spadła z Bundesligi. Była w niej zresztą wyraźnie najsłabsza - uważa były bramkarz Lecha Poznań Kazimierz Sidorczuk, który w minionym sezonie szkolił bramkarzy w Sturmie Graz. - Nie przypominam sobie, żeby Darko Jevtić czymś specjalnym się tu wyróżnił, choć strzelił kilka bramek [trzy gole w 19 występach - red.]. Na pewno coś w sobie ma, skoro trafił z silnego klubu, jakim jest FC Basel. Tu był krótko i trudno było mu pokazać pełnię talentu. Zespół grał jednym napastnikiem, który nie dostawał zbyt wielu piłek, więc wszystkim ofensywnym piłkarzom ciężko było się pokazać. W Lechu ma być od początku sezonu i trzeba mieć nadzieję, że zaprezentuje więcej - mówi Kazimierz Sidorczuk.

CO MYŚLICIE O TYM GRACZU? DYSKUTUJMY NA FACEBOOKU