Sport.pl

Legia Warszawa - Lech Poznań na koniec sezonu - jak wyglądały takie mecze?

W 1990 roku poznański Lech w ostatniej kolejce na boisku Legii Warszawa zdobywał tytuł mistrza kraju. W 1996 roku był gromiony 1:5. Oto przypadki spotkań Lecha z Legią, które kończyły sezon.


Obserwuj autora na twitterze

W tym sezonie fakt, że Lech Poznań kończy rozgrywki meczem z Legią Warszawa, jest wynikiem nowego regulaminu rozgrywek - dwie czołowe ekipy po sezonie zasadniczym spotykają się na końcu. Wcześniej wynikał on z terminarza, a nie z tabeli.

Pierwszy taki wypadek miał miejsce w 1950 roku, gdy trzeci w tabeli Lech zremisował w Poznaniu z Legią Warszawa 1:1. Na drugi przypadek trzeba było czekać aż do 1987 roku. Wtedy to Legia Warszawa była wyżej w tabeli i w ostatniej kolejce wygrała u siebie z Lechem 2:0, co dało poznaniakom ostatecznie siódme miejsce. Podobną sytuację mieliśmy dwa lata później - 21 czerwca 1989 roku, już po zwycięskich dla "Solidarności" wyborach legioniści wygrali w Warszawie z Lechem 2:0 i Kolejorz zakończył rozgrywki na szóstej pozycji.

Najważniejszy kończący mecz z Legią miał miejsce 30 maja 1990 roku, tuż przed mundialem Italia'90. Kolejorz zremisował wtedy w Warszawie 1:1 po golu Andrzeja Juskowiaka i zdobył w ten sposób mistrzostwo kraju - jedyne na boisku Legii.

Najbardziej przykry dla Lecha mecz miał miejsce w czerwcu 1996 roku. Siódmy w tabeli i niewalczący już o nic Lech przegrał z Legią 1:5 - do dzisiaj to najwyższa porażka lechitów na jej terenie. I ostatni wypadek meczu Lecha z Legią, który kończył rozgrywki.

JAKIM WYNIKIEM ZAKOŃCZY SIĘ MECZ W WARSZAWIE? DYSKUTUJMY NA FACEBOOKU

Więcej o: