Aalborg sięgnął po tytuł w Danii, czyli w walce o Ligę Mistrzów Lech Poznań będzie rozstawiony

Jeżeli piłkarzom Lecha Poznań uda się jednak wyprzedzić Legię Warszawa i zdobyć mistrzostwo Polski, będzie rozstawiony w trzeciej rundzie eliminacji do Champions League.


W weekend został spełniony warunek, od którego zależało to, czy Lech Poznań, w przypadku zdobycia tytułu, ma szansę znaleźć się w grupie zespołów rozstawionych przed losowaniem trzeciej fazy eliminacji do Ligi Mistrzów. Na kolejkę przed końcem sezonu w Danii mistrzem kraju został zespół Aab Aalborg, który ma cztery punkty przewagi nad FC Midtjylland. Oznacza to, że tytułu nie odrobił FC Kopenhaga, najlepszy w ostatnich latach duński klub, który dorobił się bardzo solidnego tzw. współczynnika UEFA - 45,260 pkt. Gdyby zespół ze stolicy Danii wystartował do walki o Ligę Mistrzów, na pewno byłby rozstawiony we wszystkich rundach eliminacji, do których dotarłby.

Ekipa z Aalborga ma współczynnik zaledwie 5,260 pkt, o wiele mniejszy niż dorobek "Kolejorza" (17,275 pkt). Jeżeli więc piłkarze Lecha Poznań zdobędą mistrzostwo Polski, będą rozstawieni w drugiej rundzie kwalifikacji Champions League. Jeśli pokonają w niej rywali pokroju Cliftonville, Zrinjskiego Mostar, Rabotnickiego Skopje czy Żalgirisu Wilno (sic!), to także w trzeciej rundzie przeciwnicy z niższym współczynnikiem będą dolosowywani do lechitów.

W czwartej rundzie eliminacji szans na rozstawienie nie ma ani Lech Poznań, ani Legia Warszawa (wszystko wskazuje na to, że nie będzie też rozstawiona w trzeciej fazie). Samo dotarcie do tego etapu daje w najgorszym wypadku prawo gry w fazie grupowej Ligi Europejskiej.