Łukasz Teodorczyk - autor pierwszego hat-tricka w Lechu Poznań od blisko 2,5 roku

Trzy bramki strzelone przez Łukasza Teodorczyka w meczu z Jagiellonią Białystok to pierwszy tego typu wyczyn piłkarza Lecha Poznań od grudnia 2011 roku, gdy bohaterem wieczoru przy Bułgarskiej był Artjoms Rudnevs.


12 grudnia 2011 roku Lech Poznań wygrał 3:2 z Zagłębiem Lubin, a wszystkie bramki dla "Kolejorza" zdobył Artjoms Rudnevs. Łotysz spuentował w ten sposób swoje znakomite półrocze, w trakcie którego strzelił w ekstraklasie 18 goli w 17 występach. Jednak to nie przez niewiarygodną średnią ponad jednej bramki na mecz napastnik Lecha przeszedł do historii klubu. Warto dodać, że Artjoms Rudnevs swojego najbardziej pamiętnego hat-tricka uzyskał sezon wcześniej, gdy trzy razy trafiał do siatki Juventusu Turyn, w tym w ostatniej minucie meczu, gdy zdobył gola na 3:3 w meczu Ligi Europejskiej.

Miejsce w dziejach łotewski piłkarz zapewnił sobie aż czterema hat-trickami, które uzyskał w sezonie 2011/12. Po trzy razy pokonywał bramkarzy ŁKS Łódź, GKS Bełchatów, Jagiellonii Białystok i właśnie Zagłębia. Nikt przed Artjomsem Rudnevsem nie uzyskał czterech hat-tricków w jednym sezonie. Po dwa takie występy w jednych rozgrywkach ligowych mieli Teodor Anioła i Piotr Reiss. W sumie w barwach "Kolejorza" zaliczyli oni odpowiednio pięć i sześć meczów z co najmniej potrójną zdobyczą bramkową w lidze.

Łukasz Teodorczyk właśnie rozpoczął kolekcjonowanie tego typu wyczynów strzeleckich. Trzeba jednak podkreślić, że chodzi o mecze w ekstraklasie, bo piłkarz sprowadzony z Polonii Warszawa strzelił już trzy gole dla poznańskiej drużyny w sparingowym spotkaniu z FC Nordsjaelland, przed rozpoczęciem tego sezonu.

W lidze lechita miał już wcześniej kilka występów, w których zdobył dwie bramki. Tak było w tym sezonie w Gliwicach, Gdańsku i Bydgoszczy, czyli poza Bułgarską, gdzie strzelał maksymalnie po jednym golu. Trzy trafienia przeciwko Jagiellonii Białystok to zarazem pierwszy hat-trick Łukasza Teodorczyka w ekstraklasie. W Polonii Warszawa tylko w jednym spotkaniu dwukrotnie pokonał bramkarza (mecz z Koroną Kielce). - Tym hat-trickiem Łukasz udowodnił, że jest dobrym napastnikiem - skomentował po meczu z Jagiellonią trener Lecha Mariusz Rumak.

Dodajmy, że rekord polskiej ligi to pięć hat-tricków w jednym sezonie. Takie wyczyny mieli na swoim koncie Henryk Reyman z Wisły Kraków, Ludwik Gintel z Cracovii, Ernest Wilimowski z Ruchu Chorzów oraz Józef Kohut z Wisły Kraków. Grono to nie powiększyło się jednak od ponad 60 lat i pewnie za szybko to nie nastąpi. W tym sezonie hat-trickami popisało się zaledwie sześciu piłkarzy, oprócz Łukasza Teodorczyka także Władimir Dwaliszwili, Michał Masłowski, Michał Kucharczyk, Patryk Tuszyński i Marcin Robak. Ten ostatni, snajper Pogoni Szczecin, rozegrał dwa mecze z co najmniej trzema zdobytymi bramkami i jest liderem klasyfikacji strzelców. Ma 19 goli, lechitę wyprzedza o dwa.

Hat-tricki w Lechu Poznań w ekstraklasie

SześćPiotr Reiss (1998-2007*)
PięćTeodor Anioła (1949-52)
CzteryArtjoms Rudnevs (2011)
TrzyJanusz Gogolewski (1950-62)
DwaMirosław Okoński (1979-85), Andrzej Juskowiak (1990)
JedenEdmund Białas (1948), Tadeusz Kołtuniak (1949), Zygmunt Maciejak (1962), Roman Jakóbczak (1974), Ryszard Rybak (1986), Michał Gębura (1990), Dariusz Skrzypczak (1992), Jerzy Podbrożny (1992), Kazimierz Moskal (1992), Jacek Dembiński (1995), Jarosław Maćkiewicz (2000), Krzysztof Gajtkowski (2003), Łukasz Teodorczyk (2014).
* - rok uzyskania hat-tricka, w przypadku kilku hat-tricków - lata zdobycia pierwszego i ostatniego