Sport.pl

Lech Poznań obchodzi urodziny. Dlaczego akurat 19 marca?

19 marca 1922 roku Lech Poznań ani nie powstał, ani nie rozegrał swego pierwszego meczu, ani nawet nie narodziła się wówczas idea zawiązania takiego klubu. Dlaczego zatem obchodzi swoje urodziny właśnie tego dnia?


Obserwuj autora na twitterze

Wybranie daty 19 marca 1922 roku na rocznicę powstania Lecha Poznań nie jest wcale sprawą jednoznaczną. U zarania dziejów znalazłoby się kilka innych, równie ważnych dni. Weźmy chociażby trudną do ustalenia datę z 1920 roku, kiedy to do zbierających się na Dębcu członków parafialnego koła Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży raz czy kilka razy nie przyszedł na zajęcia proboszcz. Tak się zdarzało, a koło miało na celu aktywizowanie młodzieży i wychowywanie ich w katolickim duchu. Niekoniecznie poprzez sport, wręcz przeciwnie - sport nie był główną działalnością tej grupy. Dopiero gdy proboszcz z jakichś przyczyn nie dotarł na zajęcia, czekający na niego chłopcy zaczynali grać w piłkę dla zabicia czasu. W tej grupie byli: Jan Nowak, Leon Nowicki, Antoni i Jan Dyzmanowie, Józef Magdziak, Kazimierz Zmuda, Stanisław Nowicki, Stefan Fiedler, Józef Gośliński, Józef Blumreder, Leon Stachowski i Jan Wojtek, a później także: Franciszek Kernlein, Andrzej Borda, Józef Sobolewski oraz Jan Dereziński.

Za rocznicę można by też przyjąć którąś z dat z początku 1922 roku, gdy chłopcy postanowili jakoś się zrzeszyć i zgłosić do rozgrywek, a Jan Dyzman - muzyk a zarazem skarbnik klubu - zaproponował dla klubu nazwę Lutnia. 4 sierpnia 1922 roku nazwa została zmieniona na bardziej piłkarską, Liga Dębiec.

Ważna była także data 17 września 1922 roku, gdy Liga Dębiec rozegrała swoje pierwsze spotkanie - jeszcze towarzyskie - na wydzierżawionym boisku przy ul. Grzybowej. Zremisowała tego dnia ze Spartą Poznań 1:1.

Wreszcie 29 czerwca 1924 roku, gdy Liga rozegrała swój pierwszy mecz z Ruchem Poznań (dwa wcześniejsze z Czarnymi Poznań i Sokołem Wilda musiała oddać walkowerem, gdyż składki były niezapłacone) w ramach rozgrywek ligowych. Wygrała 5:3, a mecz zweryfikowano potem jako walkower 3:0 na jej korzyść ze względu na występ w Ruchu nieuprawnionego zawodnika.

Co zatem oznacza data 19 marca? Otóż tego dnia w 1922 roku doszło do rejestracji Lutni, późniejszej Ligi, w ramach struktur PZPN, a dokładnie w jego okręgowym związku. Prawdopodobnie tego dnia, dodajmy, gdyż nie jest to pewne. Ogłoszenie listy klubów zarejestrowanych miało miejsce kilka dni później.

Zatem 19 marca świętujemy urodziny Lecha (via jego protoplastów), gdyż tego dnia 92 lata temu zaistniał on nie jako drużyna dzika, ale zrzeszona i istniejąca w strukturach polskiego piłkarstwa.

żYCZENIA LECHOWI POZNAŃ MOŻNA ZŁOŻYĆ NA FACEBOOKU

Więcej o:
Komentarze (13)
Lech Poznań obchodzi urodziny. Dlaczego akurat 19 marca?
Zaloguj się
 • ph74

  Oceniono 25 razy 11

  Wszystkiego najlepszego młody dziadku.

 • obywatel_piszczyk

  Oceniono 38 razy -16

  Taaaa Lech.

  "KS Amica Wronki – klub piłkarski z siedzibą we Wronkach, utworzony 21 czerwca 1992 roku z połączenia Błękitnych Wronki z Czarnymi/Wromet Wróblewo. W 2006 klub połączył się z WKP Lech Poznań zmienił nazwę na KKS Lech Poznań i na licencji Amiki wystartował w nowym sezonie ekstraklasy".

 • muppetshow1982

  Oceniono 79 razy -17

  Lecha Poznań już nie ma. Gdyby był musiałby spłacić masę zaległosci, szczególnie z początku lat 90tych. Więc skoro nie spłaca bo upadł to mamy klub typu Amica Poznań

 • pawel.l

  Oceniono 99 razy -17

  Z tego co pamiętam to Lech Poznań odszedł w niebyt a to co gra w Ex to Amica Wronki przechrzczona w kolejnego Lecha więc odnoszenie się do jakichkolwiek historii z okresu międzywojennego sensu nie ma.
  Jeden jedyny Lech Poznań był ale ten Lech Poznań już znikł. Matkę ma się tylko jedną... albo mi się jedynie tak wydaje??? :)))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX