Trener Lecha Poznań: Lepiej, żeby Dariusz Formella grał bliżej bramki przeciwnika

Po odsunięciu od drużyny Bartosza Ślusarskiego skróciła się droga do pierwszego składu Dariusza Formelli, który w jedynym - jak na razie - sparingu Lecha Poznań był ustawiony w roli środkowego napastnika.


Dariusz Formella zadebiutował w tym sezonie w pierwszym zespole Lecha Poznań, mimo że trenuje z nim już od prawie roku. 18-latek był zazwyczaj wysyłany do gry na skrzydle, ale w przerwie zimowej trener "Kolejorza" Mariusz Rumak chce zrobić z młodzieżowego reprezentanta Polski napastnika lub ofensywnego, środkowego pomocnika. Pierwsze przymiarki do tego miały miejsce podczas sparingu z Lechią Gdańsk. Dariusz Formella był ustawiony jako najbardziej wysunięty piłkarz Lecha, a za sobą miał Kaspra Hamalainena. Ich współpraca wyglądała całkiem obiecująco, bo Fin miał jedną świetną okazję bramkową właśnie po zagraniu młodszego kolegi.

- Już w zespole rezerw Darek grał na tych dwóch pozycjach. Lepiej, żeby grał bliżej bramki przeciwnika, bo tam ma większy potencjał, niż na bokach brał udział w budowaniu akcji - wyjaśnił trener Mariusz Rumak. - Powoli przeprofilujemy go i raczej będzie grał w środkowych sektorach boiska, co wcale nie znaczy, że nie zobaczymy go już na boku.

Z takiej deklaracji cieszy się nastolatek. - Rozmawiałem z trenerem i wiem, że jestem szykowany do gry na pozycji wysuniętego napastnika. Dla mnie to bardzo dobra informacja, bo na szpicy czuję się lepiej niż na skrzydle. Cieszę się, że klub wiąże ze mną przyszłość właśnie na tej pozycji - powiedział piłkarz.

Trener "Kolejorza" nazwał Dariusza Formellę zawodnikiem, na którym mu zależy. - To przyszłość Lecha, ale na najbliższy czas musimy wybrać ścieżkę kariery optymalną dla zawodnika, żeby wciąż się rozwijał - stwierdził Mariusz Rumak i po meczu z Lechią nie wykluczał, że zawodnik sprowadzony z Arki Gdynia może zostać wypożyczony wiosną do innego klubu. - Wszystko będzie zależało od sytuacji kadrowej, ale w przypadku Darka muszę brać też pod uwagę sprawy pozasportowe. On w tym roku zdaje maturę i przed podjęciem decyzji w sprawie ewentualnego wypożyczenia chciałbym porozmawiać z rodzicami Darka - powiedział trener Lecha.

Niedługo potem Mariusz Rumak odsunął od zespołu Rafała Murawskiego i Bartosza Ślusarskiego, a w czwartek zdecydował, że obaj doświadczeni piłkarze nie polecą w poniedziałek na obóz do Hiszpanii. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że kontuzję kolana leczy Vojo Ubiparip, to Dariusz Formella wyrasta na pierwszego zmiennika Łukasza Teodorczyka w ataku "Kolejorza". - Mam czas, aby pokazać, że jestem w stanie wiosną pomóc drużynie i zamierzam go dobrze wykorzystać - stwierdził Dariusz Formella.