Sport.pl

Trener kadry młodzieżowej o chłopaku z Lecha: To piłkarz na miarę pierwszej reprezentacji

Dawid Kownacki w marcu skończył 16 lat, a po znakomitym występie w Pucharze Syrenki trafił do reprezentacji Polski do lat 19. - To piłkarz na miarę przyszłej pierwszej reprezentacji - nie kryje selekcjoner młodzieżówki Marcin Sasal.


Jeszcze w środę młody piłkarz Lecha Poznań Dawid Kownacki grał w meczu Pucharu Syrenki przeciwko Gruzji. Polska wygrała 2:1 po jego dwóch golach, w tym z podania innego młodego lechity Miłosza Kozaka. Już w czwartek do klubu przyszło powołanie dla Dawida Kownackiego - tym razem do starszej reprezentacji do lat 19, którą od tego roku prowadzi Marcin Sasal - były szkoleniowiec Korony Kielce, Pogoni Szczecin czy Podbeskidzia Bielsko-Biała.

Selekcjoner nie ukrywa, że powołał chłopaka pod wpływem jego gry w meczu z Gruzją. - Obserwowałem go także w spotkaniu rezerw Lecha z Fogo Luboń - mówi Marcin Sasal. - A ponieważ trener Marcin Dorna zabrał mi Karola Linettego do kadry U-21, potrzebowałem kogoś na tę pozycję. Obejrzałem cały rocznik 1995 i postanowiłem postawić na Dawida Kownackiego, jako gracza wyróżniającego się. Zaimponował mi - nie kryje.

Selekcjoner podkreśla, że skoro chłopak o wiele młodszy trafia do starszej kadry, to znaczy, że docenia to, czego dotąd dokonał. - To jest dla niego awans sportowy i wielka szansa. A co on z nią zrobi, to już zależy tylko od niego - mówi. Nie przesądza przy tym, w której kadrze - czy U-17 czy U-19 - młody lechita zagra w meczach o punkty. Na razie powołanie dostał na mecze towarzyskie U-19 ze Słowacją.

- Uważam go za duży talent - podkreśla Marcin Sasal. - Muszę go jednak poznać jeszcze w treningu i podczas rozmowy. To niejedyny młodszy piłkarz, który jest w mojej kadrze. 17-letni Paweł Stolarski z Wisły Kraków już się w niej właściwie zadomowił - dodaje.

Dawid Kownacki w Pucharze Syrenki strzelał gole zarówno w meczu z Gruzją (2:1, obie bramki), jak i Cyprem (5:0, jeden gol). W piątek młodych Polaków czeka finał z Ukrainą. Po turnieju lechita ma dostać cztery dni wolnego. - Konsultowałem się w tej sprawie z trenerem Mariuszem Rumakiem - mówi Marcin Sasal. - Na zgrupowaniu kadry także będzie pracował indywidualnie, głównie nad taktyką.

16-latek rodem z Gorzowa nie miał jeszcze okazji debiutować w oficjalnym meczu Lecha Poznań - grał jedynie podczas letnich sparingów. - To decyzje trenera Mariusza Rumaka, ale jestem przekonany, że występ tego chłopaka w pierwszym Lechu to tylko kwestia czasu. Ja już mam w reprezentacji dziesięciu zawodników, którzy grali w ekstraklasie. Dawid Kownacki to dla mnie w przyszłości piłkarz na miarę gry w pierwszej reprezentacji - dodaje.

Więcej o:
Komentarze (8)
Trener kadry młodzieżowej o chłopaku z Lecha: To piłkarz na miarę pierwszej reprezentacji
Zaloguj się
 • chateaux

  Oceniono 43 razy 37

  Owszem, gra Kownackiego w pierwszym składzie Kolejorza to decyzja wyłącznie trenera Rumaka. Ale ten jak dotąd go nie docenia. Mimo żenującej gry starszych kolegów, i szumnych zapowiedzi trenera Rumaka gdy obejmował Lecha, że przyszedł tu po to aby wprowadzać do składu młodych zawodników.

 • player_player

  Oceniono 27 razy 21

  I tak pewnie za chwilę chłopak odejdzie za granicę... Pewnie do Niemiec, gdzie prawdopodobnie się zmarnuje i wróci po kilku latach do ekstraklasy jako przeciętny kopacz... Smutne to ale bardzo prawdopodobne...

 • andrzej5111a

  Oceniono 25 razy 19

  Panie Rutkowski,Rumak proponuję sprzedać lub wypozyczyć nastepnych 10.
  Sabotaż obok piłkarzy to uprawiacie Panowie.
  Von z Klubu.

 • wzl_1946

  Oceniono 3 razy 3

  O czym tu mówimy? Lubański 16, Saganowski 17- liczby to wiek, w którym debiutowali w prawdziwej reprezentacji.

 • m-ch

  Oceniono 1 raz 1

  Jak chłopak ma się rozwijać czym prędzej niech wyjeżdża na zachód. A na dzień dzisiejszy niech się modli aby za jego trenowanie nie wziął się Rumak z panem dod przygotowania fizycznego pierwszego Lecha.

 • usres

  0

  Proponuje wykastrowac rumaka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX