Ekstraklasa SA pisze do wojewody: "Stadiony są bezpieczne"

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek oraz pozostali wojewodowie, a także politycy i wojewodowie są adresatami otwartego listu Ekstraklasy SA w sprawie kibiców, zadym i bezpieczeństwa na stadionach. - Wydarzenia ostatnich dni nie mogą pozostać bez reakcji, ale stadiony są bezpieczne - pisze organizator rozgrywek w Polsce
Oto treść listu Ekstraklasy SA:

"W ostatnich dniach miejsce miały wydarzenia, które negatywnie wpłynęły na postrzeganie bezpieczeństwa na stadionach piłkarskich w Polsce. Nie ulega wątpliwości fakt, że takie wydarzenia jak w Gdyni i Łomiankach nie powinny być pozostawione bez zdecydowanej reakcji. Chcielibyśmy jednak podkreślić, że nie miały one miejsca podczas meczów Ekstraklasy, gdzie poziom bezpieczeństwa i komfort oglądania spotkań z sezonu na sezon jest coraz wyższy.

Przez ostatnie dwa lata utworzony został wspólny front na czele z Klubami Ekstraklasy, Ekstraklasą SA i Polskim Związkiem Piłki Nożnej we współpracy z przedstawicielami administracji publicznej i Policji, który pozwolił na wykonanie gigantycznego kroku naprzód w kontekście bezpieczeństwa na stadionach. W poprzednim sezonie podczas 97,5 proc. spotkań w Ekstraklasie nie odnotowano zdarzeń dyscyplinarnych o poważnym charakterze. Wysoki poziom bezpieczeństwa potwierdzają też statystyki Policji, wskazując praktycznie na brak poważnych incydentów na stadionach Ekstraklasy. Mecze Ekstraklasy w ostatnich trzech sezonach gromadziły na trybunach łącznie ok. 2 milionów widzów, a w Centralnym Systemie identyfikacji - który zbiera dane wszystkich uczestników meczów Ekstraklasy - zarejestrowanych jest dziś ponad 660 tysięcy kibiców.

Poprawa bezpieczeństwa na stadionach znalazła swoje odzwierciedlenie także w słowach Ministra Spraw Wewnętrznych, Bartłomieja Sienkiewicza, który 19 sierpnia na konferencji prasowej poświęconej, m.in. wydarzeniom w Łomiankach i Gdyni powiedział: (...) Przez dwa lata wykonano olbrzymią pracę. Wielkie imprezy sportowe zostały opanowane, stadiony są bezpieczne, może przyjść ojciec z dzieckiem i nic się na trybunach nie dzieje, jeśli są incydenty, to race. (...) 20 sierpnia poprawę stanu bezpieczeństwa na stadionach podkreślił premier Donald Tusk: (...) To się coraz częściej przenosi poza stadiony, do pociągów czy ostatnio nawet na plażę (...).

Dziesięć z szesnastu stadionów w najwyższej klasie rozgrywkowej to nowoczesne obiekty, a trzy kolejne są w budowie. Pozwala to na zwiększanie wymogów dotyczących bezpieczeństwa - wszystkie stadiony są objęte dokładnym monitoringiem, odpowiednio zabezpieczone są poszczególne sektory i szlaki komunikacyjne, w tym dla kibiców gości. W razie pojawiających się incydentów na stadionach wyciągane są konsekwencje indywidualne wobec sprawców. Pamiętajmy, że Kluby Ekstraklasy jako organizatorzy meczów odpowiadają za zabezpieczenie wyłącznie obiektów, na których odbywają się mecze.

Na poziomie centralnym spółka Ekstraklasa SA we współpracy z Komendą Główną Policji dokonuje szczegółowych przeglądów stanu bezpieczeństwa na stadionach. Organizator rozgrywek ligowych od kilkunastu miesięcy stale współpracuje z przewodniczącym sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, także w zakresie bezpieczeństwa. Ekstraklasa SA odbyła spotkania z prezydentami niemal wszystkich miast, reprezentowanych przez Kluby w rozgrywkach Ekstraklasy. Wszystkie te kroki zmierzają do stałego wzrostu poziomu bezpieczeństwa na stadionach.

Chcemy iść nadal drogą stabilnego wzrostu poziomu bezpieczeństwa na stadionach, przy zaangażowaniu Klubów, Ekstraklasy, PZPN, administracji publicznej i Policji, a także kibiców Klubów Ekstraklasy. Działania spektakularne, łącznie z zamykaniem dla publiczności trybun lub całych stadionów, mogą jednak przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i zrujnować efekty pracy wykonanej w ciągu ostatnich dwóch lat.

Jako środowisko piłkarstwa profesjonalnego jesteśmy gotowi na przekazywanie know-how dotyczącego organizacji meczów Klubom z niższych lig, a także brać udział w nowelizacji prawa w tym zakresie. Apelujemy jednak o rozwagę w podejmowaniu decyzji dotyczących stadionów i Klubów Ekstraklasy. Najważniejsze rozgrywki ligowe w Polsce nie powinny bowiem stać się ofiarą wydarzeń ostatnich dni".

Zobacz także
 • Haniebny transparent kibiców Lecha Poznań. W trakcie meczu nikt na niego nie zareagował Dwa zarzuty UEFA dla Lecha Poznań za mecz z Żalgirisem Wilno. Decyzja o karach - w tym tygodniu
 • Haniebny transparent kibiców Lecha Poznań. W trakcie meczu nikt na niego nie zareagował Trybuna na stadionie Lecha zamknięta po wywieszeniu antylitewskiego transparentu
 • Skandaliczny transparent na poznańskich trybunach Szef bezpieczeństwa na Lechu Poznań: Przeszukaliśmy stadion, transparentu nie znaleźliśmy
Komentarze (3)
Ekstraklasa SA pisze do wojewody: "Stadiony są bezpieczne"
Zaloguj się
 • j23_2kc

  Oceniono 23 razy 19

  Jak zalegalizują race to nagle okaże się, że w Ekstraklasie nie ma żadnych incydentów.

  Tylko o kim wtedy Gazjetka będzie pisać kibole, bandyci itp ???

 • abernathy79

  0

  Mam już serdecznie dosyć tej ogólnopolskiej nagonki na kibiców!
  Niech sobie wojewoda albo policja zamykają wszystkie trybuny, tylko pytam po co? Coś się komuś stało, bo kilku gości stanęło na schodach? Ktoś ucierpiał bo odpalili race? Były jakieś ofiary w ludziach? Przypominam, że podczas finału LM Bayern: Borussia kibice Bayernu też odpalili race. I co? Ktoś im zamykał stadiony? Przez was gazeto zaczynam mieć poglądy kibolskie. A pisanie o recydywie w przypadku meczu Legii z Molde to już jakiś absurd! Jaka recydywa? Podczas meczu z Molde nikt jeszcze nie wiedział, że flagi na TNS się UEFIE nie spodobały. Na meczu ze Steauą tych flag już nie było. O co więc chodzi?
  Piłka nożna dla kibiców!

 • kibic_ekstraklasy

  Oceniono 8 razy -6

  O podejściu Ekstraklasy do bezpieczeństwa na stadionach można poczytać też tu: www.estis.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

LOTTO Ekstraklasa 2018/19

lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
1 Piast Gliwice 37 72 57-33 21 9 7
2 Legia Warszawa 37 68 55-38 20 8 9
3 Lechia Gdańsk 37 67 54-38 19 10 8
4 Cracovia 37 57 45-43 17 6 14
5 Jagiellonia Białystok 37 57 55-52 16 9 12
6 Zagłębie Lubin 37 53 57-48 15 8 14
7 Pogoń Szczecin 37 52 57-54 14 10 13
8 Lech Poznań 37 52 49-48 15 7 15
9 Wisła Kraków 37 49 67-63 14 7 16
10 Korona Kielce 37 47 42-54 12 11 14
11 Górnik Zabrze 37 46 48-53 12 10 15
12 Śląsk Wrocław 37 44 49-45 12 8 17
13 Arka Gdynia 37 42 49-51 10 12 15
14 Wisła Płock 37 41 50-58 10 11 16
15 Miedź Legnica 37 40 40-65 10 10 17
16 Zagłębie Sosnowiec 37 29 49-80 7 8 22

 • Grupa mistrzowska
 • Grupa spadkowa