Sport.pl

Burzą stary stadion Lecha żeby zaoszczędzić

Już dziś trudno uwierzyć, że były tam rozgrywane pierwszoligowe mecze. A do końca roku kolejarze całkiem zrównają z ziemią pozostałości po starym stadionie Lecha na Dębcu. To jeden z 50 poznańskich budynków, które w najbliższych sześciu miesiącach po prostu przestaną istnieć
- Klimat Dębca był niepowtarzalny. To kultowy stadion, ilekroć obok niego przechodzę, serce bije mi szybciej. Pierwsza drużyna Lecha rozegrała tutaj około 150 pierwszoligowych meczów. Ale na tutejszych boiskach trenowali także szczypiorniści, koszykarze, lekkoatleci, a nawet łucznicy - mówi Maciej Markiewicz, historyk i znawca dziejów Lecha.

Stadion przy ul. 28 Czerwca 1956 r. powstał w 1934 r. z okazji III Ogólnopolskich Igrzysk Sportowych Kolejarzy. W ten sposób Lech Poznań zyskał obiekt o pojemności 25 tys. widzów. W latach 80. na Dębcu zrobiło się za ciasno, klub przeniósł się na stadion przy ul. Bułgarskiej. Dębiec popadł w zapomnienie. Odżył tylko raz - w 1996 r. chuligańskie burdy na Bułgarskiej spowodowały, że Lech ze Stomilem zagrał właśnie na Dębcu. Kibiców na mecz nie wpuszczono, nieliczni fani porażkę 0:1 oglądali z dachu hali zakładów Cegielskiego.

Od tamtej pory ruiny stadionu służą za wybieg dla psów, nielegalne wysypisko śmieci i miejsce pokątnych schadzek. Trybuny stadionu porośnięte są krzakami. - Dlatego, choć darzę to miejsce sentymentem, może lepiej się stało, że w końcu ktoś te chaszcze i pustostany ogarnie - uważa Markiewicz. - Mam tylko nadzieję, że cokolwiek stanie się z ruinami stadionu, na działce znajdzie się miejsce na obelisk upamiętniający historię Lecha na Dębcu.

PKP już zaczęło porządkować teren. W ubiegłym tygodniu kolejarze ogłosili przetarg na wyburzenie kas, toalet i pozostałości trybun stadionu. - Tniemy wydatki, a takie bezużyteczne obiekty generują niepotrzebne koszty, bo musimy za nie płacić podatek od nieruchomości. Likwidujemy też budynki ze względu na ich zły stan techniczny, a także te, które po prostu nie są nam potrzebne. Powoli będziemy się ograniczać tylko do dworców kolejowych - mówi Tomasz Kowalski z biura prasowego PKP.

Z tych właśnie powodów w całym kraju Grupa PKP zrówna z ziemią blisko 1,3 tys. budynków znajdujących się na terenach kolejowych. Wśród nich są nastawnie, baraki, wieże ciśnień, dawne kolejowe domy kultury, megafonownie, a nawet domki campingowe. Najwięcej takich wyeksploatowanych i niepotrzebnych budynków jest w Wielkopolsce - aż 188. W samym Poznaniu - 50. Wśród niech jest stary stadion.

Granicząca z fabryką Volkswagena nieruchomość znajduje się pomiędzy torami kolejowymi na Wrocław i Łódź. Po sąsiedzku przebiegać ma planowana trzecia rama komunikacyjna. Od 2009 r. PKP chce działkę sprzedać. Za 3,2-hektara kolejarze żądali ponad 14 mln zł. Żaden inwestor nie był jednak ofertą zainteresowany. Zdaniem radnego Łukasza Mikuły, przewodniczącego miejskiej komisji zagospodarowania przestrzennego, największym problemem może być położenie działki: - Potencjalny nabywca mógł mieć obawy związane z wpisaniem inwestycji między tory, a planowaną trzecią ramę. Dlatego PKP powinno przygotować warunki zabudowy dla tego terenu i sprzedawać działkę z gotowym pomysłem na jej zagospodarowanie. Tak zrobił np. PKS z terenem dworca autobusowego - tłumaczy Mikuła.

Na Dębcu Mikuła najchętniej widziałby park technologiczny niewymagający dużej obsługi samochodowej, najlepiej związany z rozwojem nowoczesnych gałęzi przemysłu.

PKP jednak, ze względu na brak ofert, wycofało się z planów sprzedaży stadionowej działki. - W tej chwili rozmawiamy z władzami Poznania o wymianie nieruchomości. Np. na tzw. Wolnych Torach, gdzie większość działek należy do nas, miasto też ma swoje tereny, które z chęcią byśmy przejęli. W zamian oferujemy teren na Dębcu, który w przyszłości może się przydać do obsługi III ramy - tłumaczy Tomasz Kowalski.

Wśród innych poznańskich budynków, które kolejarze chcą zlikwidować, są głównie magazyny i warsztaty w rejonie ulic Magazynowej i Spichrzowej, budynki gospodarcze na ul. Kolejowej, Kobylepole i Folwarcznej, schron i elementy peronu 7 przy ul. Zachodniej.

Na liście jest też wieża wodna w Pobiedziskach.