Finowie grali w Lidze Mistrzów później niż Polacy. Gole strzelał tam... trener Honki Espoo

43-letni dzisiaj Mika Lehkosuo, wieloletni trener Honki Espoo, z którą Lech Poznań rozegra w czwartek mecz Ligi Europejskiej, był najlepszym strzelcem jedynej fińskiej drużyny w Lidze Mistrzów. HJK Helsinki z nim w składzie grał w tych rozgrywkach w 1998 roku, później niż kluby z Polski.
Dwa polskie kluby grały dotąd w Lidze Mistrzów - Legia Warszawa w 1995 roku i Widzew Łódź w 1996 roku. Polska na kolejny występ swego klubu czeka już zatem 17 lat.

Finlandia doczekała się jednego startu swej ekipy w tych rozgrywkach - w 1998 roku w Lidze Mistrzów pojawił się HJK Helsinki. Grał w niej zatem później niż Polacy i fińscy kibice na powtórkę czekają krócej niż fani w Polsce.

HJK Helsinki w 1998 roku najpierw uporał się z armeńskim FC Erewań, a następnie w walce o awans do ekskluzywnych rozgrywek wyeliminował francuski FC Metz, co było sporą niespodzianką. Finowie znakomicie radzili sobie także już w fazie grupowej. Nie wyszli z grupy, ale zdobyli pięć punktów. Zremisowali u siebie z 1. FC Kaiserslautern oraz na wyjeździe 2:2 z Benficą Lizbona. Co jednak ważne, na swoim boisku w Helsinkach pokonali wielką Benficę 2:0! Do dzisiaj te wyniki i ten awans HJK to największy sukces fińskiego futbolu w dziejach.

Po dwa gole w tych rozgrywkach zdobyli dla fińskiej drużyny Brazylijczyk Luiz Antonio, Mika Kottila oraz Mika Lehkosuo - obecny szkoleniowiec Honki Espoo. Strzelał on dwukrotnie celnie z rzutów karnych w przegranym 1:3 pojedynku z PSV Eindhoven oraz właśnie w wygranym 2:0, historycznym meczu z Benficą Lizbona - tamten pojedynek obserwowało w Helsinkach aż 27 tysięcy ludzi.

Gole HJK Helsinki z tych rozgrywek można zobaczyć tutaj:Mika Lehkosuo w czasie kariery piłkarskiej występował także we włoskiej Perugii. Gdy ją zakończył, został asystentem trenera drugoligowej wtedy Honki Espoo. Był to rok 2005, a ówczesny trener Honki, Ville Lyytikäinen, wkrótce został zwolniony. Mika Lehkosuo został wówczas pierwszym szkoleniowcem i dzisiaj jest najdłużej pracującym w jednym klubie trenerem fińskiej ekstraklasy. W 2007 roku zajął z Honką czwarte miejsce, w 2008 i 2009 roku - drugie, a rok temu sięgnął po Puchar Finlandii. Teraz ściga lidera i ma już tyle samo punktów co on. Tym liderem jest... HJK Helsinki, jedyny reprezentant Finlandii w Lidze Mistrzów.

Mecz Lecha Poznań z Honką Espoo - w czwartek o godz. 18 czasu polskiego. Relacja na poznan.sport.pl.

CZY KOLEJORZ WYELIMINUJE ZDOBYWCĘ PUCHARU FINLANDII? DYSKUTUJEMY NA FACEBOOKU - DOŁĄCZ