Sport.pl

Jak prezydent Grobelny pomagał szukać sponsora stadionu? Radni: Sprawa dla prokuratora

Seweryn Lipoński
17.06.2013 , aktualizacja: 17.06.2013 19:50
A A A
Konferencja prasowa, podczas której ogłoszono, kto zostanie najemcą nazwy stadionu

Konferencja prasowa, podczas której ogłoszono, kto zostanie najemcą nazwy stadionu (Fot. Jedrzej Nowicki)

Miasto zrezygnowało z pieniędzy za nazwę stadionu, którą Lech Poznań sprzedał zaledwie trzy tygodnie później. A prezydent miał, według radnych opozycji, pomagać w negocjacjach operatora obiektu z przyszłym sponsorem. - Zrzekł się miliona złotych rocznie. Powinna się temu przyjrzeć prokuratura - uważają
Obiekt przy ul. Bułgarskiej od paru dni nazywa się Inea Stadion. Za ile dokładnie operator (Lech Poznań i Marcelin Management) sprzedał prawa do nazwy - nie wiadomo. W przypadku innych polskich stadionów kwoty te wynosiły po kilka milionów złotych rocznie. W Poznaniu umowa będzie obowiązywać przez pięć lat.

Na sprzedaży nazwy stadionu miało zarobić też miasto. Tak zakładała umowa z operatorem. Miasto miało dostać 30 proc. prowizji, ale nie mniej niż milion złotych rocznie. Tyle że kilka tygodni temu urzędnicy zmienili umowę. Prezydent Ryszard Grobelny tłumaczył, że Lech nie radził sobie z płaceniem wysokiego czynszu. Dlatego miasto z dnia na dzień obniżyło go z 3,1 mln zł do 600 tys. zł. Zrezygnowało też ze sporej części wpływów z biletów. A także - co teraz najbardziej istotne - ze wspomnianego procentu od nazwy stadionu.

- Prezydent zrzekł się zysków, które gwarantowała pierwotna umowa. Miasto straciło na tym co najmniej milion złotych rocznie - podkreśla Szymon Szynkowski, szef klubu radnych PiS.

Prezydent "aktywnie włączył się"

Przy ogłaszaniu sprzedaży nazwy stadionu prezes Lecha Poznań Karol Klimczak... podziękował prezydentowi Grobelnemu za pomoc: - Aktywnie włączył się w poszukiwania sponsora tytularnego. Uczestniczył nawet w wielu spotkaniach z potencjalnymi innymi najemcami nazwy stadionu.

To oburzyło część radnych. Ich zdaniem prezydent wiedział o kończących się negocjacjach dotyczących nazwy, skoro sam w nich pomagał. A mimo to zgodził się na podpisanie aneksu, który pozbawił miasto pieniędzy ze sprzedaży nazwy. Zarzucają mu niegospodarność i działanie na szkodę miasta. Szynkowski: - Z jakiej racji prezydent uczestniczy w negocjacjach dwóch prywatnych firm, gdy nie wynika z tego żaden zysk dla miasta? To budzi wątpliwości natury prawnej. Całej sprawie powinna przyjrzeć się prokuratura.

Na wtorkowej sesji radni opozycji będą próbowali przeforsować specjalne stanowisko rady miasta. Piszą w nim: "Podpisanie aneksu, przy pełnej świadomości finalizowania procesu negocjacyjnego w sprawie sprzedaży nazwy stadionu, oraz informacje o aktywnym udziale Prezydenta w tych negocjacjach - budzą istotne wątpliwości co do respektowania zasady gospodarności, a także legalności tych działań". A na koniec apelują: "Sprawa winna być przedmiotem oceny przez odpowiednie organy".

Prezydent zaskoczony

Prezydent jest zaskoczony tymi zarzutami. Zaprzecza słowom Klimczaka: - W żadnym tego typu spotkaniu nie brałem udziału. A o negocjacjach z Ineą usłyszałem dopiero w dniu, w którym zostało to ogłoszone. Choć oczywiście chciałem, żeby sponsor szybko się znalazł. W tym sensie można tylko powiedzieć, że namawiałem firmy do zainteresowania się tym tematem - twierdzi.

Sam prezes Lecha wczoraj zarzekał się, że prezydent rzeczywiście nie wiedział o negocjacjach z Ineą. A spotkania, o których wcześniej Klimczak wspominał, to było tak naprawdę tylko jedno spotkanie u prezydenta - z firmą, która ostatecznie prawa do nazwy nie kupiła.

Zdaniem Grobelnego miasto wcale nie straciło 5 mln zł ze sprzedaży nazwy stadionu. - Gdyby nie aneks, to byśmy zostali bez operatora i sami musieli zarządzać stadionem. Sami musielibyśmy szukać sponsora nazwy, a do tego przejąć wszystkie koszty. Wszystkie te wyliczenia pokazywałem radnym.

Również rzecznik prezydenta Paweł Marciniak uważa, że nie można mówić o stracie: - Nie mówimy o pieniądzach, które leżały na stole. To były wpływy teoretyczne. Lepiej było zrezygnować właśnie z nich, niż np. jeszcze bardziej obniżać czynsz.

We wtorek na sesji prezydent prawdopodobnie będzie się tłumaczył radnym ze sprawy stadionu i jego nazwy. Radni PiS zapowiadają, że jeśli prokuratura nie zajmie się sprawą z urzędu, to być może sami ją zawiadomią. Szynkowski: - Wcale się nie dziwię, że prezydent przyjął taką linię obrony. Ale szczerze mówiąc, mało w nią wierzę. Nie widzę powodu, dla którego prezes Lecha miałby kłamać, więc pewnie powiedział po prostu o dwa słowa za dużo. W każdym razie któraś z tych wersji nie trzyma się kupy i to jest podejrzane. Tym bardziej powinna się tym zająć prokuratura.

Rozmowa z prezydentem Ryszardem Grobelnym

Seweryn Lipoński: Panie prezydencie, czy pomagał pan operatorowi w poszukiwaniu chętnego na nazwę stadionu?

Ryszard Grobelny: Na pewno zachęcałem wszystkich i chciałem, żeby taki sponsor się znalazł. W tym sensie można powiedzieć, że namawiałem firmy do zainteresowania się tym tematem.

A w spotkaniach operatora z potencjalnym sponsorami też pan uczestniczył?

- Nie, nie zdarzyło mi się.

Prezes Lecha Poznań Karol Klimczak mówi co innego.

- To proszę pytać pana Klimczaka. Skoro pan pyta mnie, to odpowiadam według mojej wiedzy. W żadnym tego typu spotkaniu nie brałem udziału.

Zobacz także
 • Kwiecień 2011. Stadion miejski w Poznaniu od wewnątrz Stadion zacznie zarabiać? "Miasto chciało pomóc Lechowi"
 • Stadion Miejski w Poznaniu Stadion będzie Lecha na wieki? Tej umowy nie opłaca się zrywać
 • 1
 • 4
Komentarze (17)
Zaloguj się
 • patrycjusz87

  Oceniono 42 razy 12

  jedna wielka kpina, najlepiej niech miasto jeszcze płaci pensje piłkarzy, bo może i w taki sposób trzeba pomóc..., Ten klub akurat na brak funduszy narzekać nie powinien... a pieniądze na czynsz powinny się znaleźć, miasto wybuduje, utrzymuje i jeszcze zrzeka się czynszu... a Ty za to płać za coraz droższą komunikację miejską...

 • lares87

  Oceniono 36 razy 8

  800mln poszło na ten bubel i jak można by kilka baniek odzyskach to po chu... ? lepiej wspomóc Lecha. Dzięki Lechowi jest jakiś sport na przyzwoitym poziomie w Poznaniu ale bez przesady z tym rozdawaniem publicznych pieniędzy.

 • xnols

  Oceniono 23 razy 3

  Kiedy ten człowiek wreszcie poniesie konsekwencje swoich działań na szkodę miasta i mieszkańców. To ją jawne kpiny.

 • franneck

  Oceniono 25 razy 1

  Nie wiem kiedy, ale Grobelny kiedyś się skończy. Mam przeczucie, że będzie to miało związek z Lechem, bo na prawdę władze miasta zdecydowanie przesadzają z ta wybiórczą sympatią.

 • kibolbandyta

  Oceniono 16 razy 0

  A ja tymczasem chętnie przeczytam co na ten temat sądzi "ewa cztery jeden w plecy" i "ciuchcia32". Dość często wspominają że HGW coś tam Legii podarowała operując przy tym nieprawdziwymi kwotami a chętnie dowiem się co sądzą na temat tego jawnego wałka.

 • mateo292

  Oceniono 4 razy -2

  i tak mu nic nie zrobia.
  duze interesy typu Browar, Stadion zawsze beda korupcjogenne
  tak jest na calym swiecie
  kazdy chce dostac swoja dole w łapę i tyle.
  a dziennikarze sie tym podniecaja
  a szaraki grzmią wołajac o "sprawiedliwosc" ktora i tak jest ślepa:-)

 • kondi192

  Oceniono 14 razy -8

  Grobelny jaki jest kazdy widzi a i tak jak sa w Poznaniu wybory to wygrywa bo nie ma rywali i ma super PR...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Ekstraklasa 2016/17

lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
1 Legia Warszawa 35 40 69-31 20 9 6
2 Jagiellonia Białystok 35 38 60-36 20 7 8
3 Lech Poznań 35 38 58-26 19 8 8
4 Lechia Gdańsk 35 38 53-37 19 7 9
5 Korona Kielce 35 28 47-61 14 5 16
6 Wisła Kraków 35 26 52-53 14 6 15
7 Pogoń Szczecin 35 22 48-50 10 13 12
8 Bruk-Bet Termalica 35 22 52 12 7 16
9 Zagłębie Lubin 35 31 47-41 13 11 11
10 Wisła Płock 35 28 49-50 12 11 12
11 Piast Gliwice 35 25 40-54 10 10 15
12 Cracovia Kraków 35 24 45-49 8 15 12
13 Śląsk Wrocław 35 23 44-52 10 10 15
14 Górnik Łęczna 35 21 44-58 9 9 17
15 Arka Gdynia 35 20 40-58 9 8 18
16 Ruch Chorzów 35 17 39-59 10 6 18

 • Grupa mistrzowska
 • Grupa spadkowa