Sport.pl

Polska zagra z Irlandią w Poznaniu. O ile ani jedni, ani drudzy nie trafią do baraży

Towarzyskie spotkanie Polski i Irlandii odbędzie się na stadionie przy Bułgarskiej w Poznaniu w listopadzie. Jest w tej sprawie potwierdzenie ze strony PZPN. Spotkanie zaplanowane jest na listopad, w związku z czym jest pewien problem.
15 i 19 listopada to dwa terminy FIFA na rozgrywanie spotkań międzynarodowych. Przeznaczone one będą na baraże o awans na brazylijski mundial, w tym baraże w strefie europejskiej. Jeżeli zatem Polska albo Irlandia do takich baraży trafią, towarzyskie spotkanie między nimi w Poznaniu się nie odbędzie.

Polska zajmuje w grupie czwarte miejsce. Do drugiego miejsca barażowego, zajmowanego w tej chwili przez Anglię, traci trzy punkty. Bliżej gry w barażu jest Irlandia, która ma tyle samo punktów co druga w tabeli Austria. A na dodatek obydwie ekipy mają już pokaźne straty do liderów grupy, Niemców i szanse na ich dogonienie i bezpośredni awans nie są duże.

Poznań od czasu fantastycznej wizyty irlandzkich kibiców w mieście podczas Euro 2012 stara się o zorganizowanie meczu towarzyskiego z Irlandią i zaproszenie ich raz jeszcze. W tej sprawie zawiązała się nawet oddolna, społeczna inicjatywa mieszkańców Poznania. Dotąd na przeszkodzie stał mecz Irlandia - Polska w Dublinie, który zaplanowany był od dawna na luty. To uniemożliwiło zorganizowanie podobnego meczu w pierwszej połowie tego roku w Polsce. Teraz pojawiła się nowa szansa.

Wniosek o organizację meczu został zatwierdzony przez zarząd PZPN, a sprawa uzgodniona z federacją irlandzką.

Irlandia to jeden z najczęstszych gości podczas meczów rozgrywanych w Poznaniu. W maju 1970 polska reprezentacja wygrała tu z irlandzką towarzysko 2:1, natomiast w maju 1976 roku kadra Kazimierza Górskiego uległa tu Irlandczykom 0:2. Jesienią 1991 roku odbył się w Poznaniu mecz o punkty między Polską a Irlandią w ramach eliminacji Euro '92. Goście potrzebowali wygranej, by wyprzedzić w tabeli Anglię. Prowadzili 3:1, ale padł remis 3:3, który ich wyeliminował. Od tamtej pory Irlandia przez 20 lat czekała na awans do finałów mistrzostw Europy, aż wreszcie pojechała na turniej w Polsce i na Ukrainie. I znów trafiła do Poznania! Najazd kibiców w zielonych koszulkach przeszedł do historii miasta, a poznaniacy do dziś wspominają miło kibiców z Zielonej Wyspy.

Więcej o:
Komentarze (4)
Polska zagra z Irlandią w Poznaniu. O ile ani jedni, ani drudzy nie trafią do baraży
Zaloguj się
 • hummel777

  Oceniono 17 razy 11

  Rywale reprezentacji na obiektach Euro 2012:
  Poznań - WKS, Węgry, teraz Irlandia.
  Gdańsk - Niemcy, Urugwaj.
  Warszawa - Portugalia, RPA, Euro 2012: Grecja, Rosja; prawie wszystkie mecze Polski w Eliminacjach MŚ.
  Wrocław - Włochy, mecz Euro 2012: Czechy, mecz El. MŚ z Mołdawią.

  Nie wiem, jeśli coś pominąłem. Ale wniosek jest jeden: FANTASTYCZNI rywale na 40 tysięcznym obiekcie w Poznaniu! Na cholerę ten wniosek o organizowanie takiego meczu, Poznań zasługuje na rywali z wyższej półki, nawet w meczu towarzyskim.

 • pikaso121

  Oceniono 4 razy 0

  Coś gadacie o to kto u was grał i ze chcecie innych. Nie wiem skąd te pretensje. Mecz zorganizowany bedzie z powodu tego, ze kibicom z Irlandii w Polsce w czasie Mistrzostw Europy się tutaj bardzo podobało. Z tego co sobie przypominam to media także huczały o tym jak pięknie potrafili kibicować Irlandczycy. Wysunieto wiec propozycje zagranie meczu w Poznaniu (tutaj w czasie mistrzostw rozgrywali swoje mecze Irlandczycy). Moim zdaniem wasze pretensje są bezpodstawne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX