Polska zagra z Irlandią w Poznaniu. O ile ani jedni, ani drudzy nie trafią do baraży

Towarzyskie spotkanie Polski i Irlandii odbędzie się na stadionie przy Bułgarskiej w Poznaniu w listopadzie. Jest w tej sprawie potwierdzenie ze strony PZPN. Spotkanie zaplanowane jest na listopad, w związku z czym jest pewien problem.
15 i 19 listopada to dwa terminy FIFA na rozgrywanie spotkań międzynarodowych. Przeznaczone one będą na baraże o awans na brazylijski mundial, w tym baraże w strefie europejskiej. Jeżeli zatem Polska albo Irlandia do takich baraży trafią, towarzyskie spotkanie między nimi w Poznaniu się nie odbędzie.

Polska zajmuje w grupie czwarte miejsce. Do drugiego miejsca barażowego, zajmowanego w tej chwili przez Anglię, traci trzy punkty. Bliżej gry w barażu jest Irlandia, która ma tyle samo punktów co druga w tabeli Austria. A na dodatek obydwie ekipy mają już pokaźne straty do liderów grupy, Niemców i szanse na ich dogonienie i bezpośredni awans nie są duże.

Poznań od czasu fantastycznej wizyty irlandzkich kibiców w mieście podczas Euro 2012 stara się o zorganizowanie meczu towarzyskiego z Irlandią i zaproszenie ich raz jeszcze. W tej sprawie zawiązała się nawet oddolna, społeczna inicjatywa mieszkańców Poznania. Dotąd na przeszkodzie stał mecz Irlandia - Polska w Dublinie, który zaplanowany był od dawna na luty. To uniemożliwiło zorganizowanie podobnego meczu w pierwszej połowie tego roku w Polsce. Teraz pojawiła się nowa szansa.

Wniosek o organizację meczu został zatwierdzony przez zarząd PZPN, a sprawa uzgodniona z federacją irlandzką.

Irlandia to jeden z najczęstszych gości podczas meczów rozgrywanych w Poznaniu. W maju 1970 polska reprezentacja wygrała tu z irlandzką towarzysko 2:1, natomiast w maju 1976 roku kadra Kazimierza Górskiego uległa tu Irlandczykom 0:2. Jesienią 1991 roku odbył się w Poznaniu mecz o punkty między Polską a Irlandią w ramach eliminacji Euro '92. Goście potrzebowali wygranej, by wyprzedzić w tabeli Anglię. Prowadzili 3:1, ale padł remis 3:3, który ich wyeliminował. Od tamtej pory Irlandia przez 20 lat czekała na awans do finałów mistrzostw Europy, aż wreszcie pojechała na turniej w Polsce i na Ukrainie. I znów trafiła do Poznania! Najazd kibiców w zielonych koszulkach przeszedł do historii miasta, a poznaniacy do dziś wspominają miło kibiców z Zielonej Wyspy.