Sport.pl

Lech Poznań zdecydował: "Dziewiątka" Piotra Reissa zastrzeżona

Żaden piłkarz nie zagra już w pierwszym zespole Lecha Poznań z numerem 9 na koszulce. Został on zastrzeżony po tym, jak karierę zakończył Piotr Reiss. To on przez wiele lat grał właśnie z "dziewiątką".
Ten zwyczaj upamiętniania wybitnych postaci w dziejach klubu dotarł do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Każdy klub z tamtejszych lig zawodowych ma zastrzeżonych po co najmniej kilka numerów tych sportowców, którzy wsławili się czymś wyjątkowym. I tak na przykład nikt w koszykarskim zespole Chicago Bulls nie zagra z 23 (to numer Michaela Jordana), a w hokejowych ekipach Edmonton Oilers i Los Angeles Kings z 99, z którym to numerem grał legendarny Wayne Gretzky. Koszulki wyróżnionych w ten sposób zawodników mają zagwarantowane miejsce pod dachami hal, w których rozgrywane są mecze.

W niedzielę pod dach stadionu przy Bułgarskiej zostały wciągnięte wielkie koszulki z nazwiskami i numerami Piotra Reissa oraz Ivana Djurdjevicia, dwóch lechitów, którzy w meczem z Koroną Kielce zakończyli kariery sportowe. Nie oznacza to jednak, że "dziewiątka" i "trójka" pozostaną na zawsze zastrzeżone w Lechu Poznań. Takiego zaszczytu, jako pierwszy piłkarz w dziejach "Kolejorza", dostąpił tylko Piotr Reiss.

Dotychczas najbardziej znanym polskim piłkarzem, którego numer został zastrzeżony, jest Kazimierz Deyna - nikt z jego "dziesiątką" nie zagra już w barwach Legii Warszawa.

Piotr Reiss dołącza też do wcale nie tak licznego grona europejskich piłkarzy, którzy doczekali się takiego wyróżnienia. Najsłynniejsi to Paolo Maldini (z "trójką" w AC Milan będzie miał prawo zagrać tylko jego syn), Franco Baresi (nr 6 w AC Milan), Aldair (także "szóstka", ale w AS Roma), Bobby Moore (także numer 6, ale w West Ham United), ponadto Roberto Baggio (Brescia), Maradona (Napoli) czy Pele (Cosmos Nowy Jork) - w przypadku trzech ostatnich chodzi o numery 10. Są także Johan Cruijff (14 w Ajaksie Amsterdam) czy Gianfranco Zola (25 w Chelsea Londyn).

Niektóre kluby poprzez zastrzeżenie numeru upamiętniają też tragicznie zmarłych zawodników. Na taki ruch zdecydowały się np. Hannover 96 (z numerem 1 dla Roberta Enke), Manchester City (23, z którym grał Marc Vivien-Foe), Benfica Lizbona (29 Miklosa Fehera) czy Club Brugge (23 Francois Sterchele).

"Dziewiątka" Piotra Reisa to niejedyny numer zastrzeżony w Lechu Poznań. Żaden z lechitów nie może też grać z "dwunastką" - ta jest przeznaczona, symbolicznie, dla kibiców poznańskiego klubu.

Czy podoba Ci się pomysł z zastrzeżeniem ''9'' Piotra Reissa?
Więcej o:
Komentarze (14)
Lech Poznań zdecydował: "Dziewiątka" Piotra Reissa zastrzeżona
Zaloguj się
 • kami10.78

  Oceniono 25 razy 9

  słuszna decyzja!!!!!
  www.youtube.com/watch?v=Ji8ZVT_HuxI

 • rajders87

  Oceniono 8 razy 4

  Numer 99 w którym grał Wayne Gretzky jest zastrzeżony we wszystkich klubach w NHL, nie tylko w Oilers lub Kings. Co ciekawe z podobnym pomysłem wystąpił Lebron James w przypadku numeru Michaela Jordana, ale pomysł nie zyskał akceptacji. Był to zresztą bardziej ruch marketingowy (James przechodził wtedy latem do Miami, a tam numer 23 z szacunku do Jordana jest zastrzeżony, więc musiał wymyślić dlaczego zmienia numer z 23 na 6, a właśnie akcja uhonorowania Jordana była dobrym pretekstem).

 • kabel1111

  Oceniono 48 razy 4

  Fryzjer też ma zastrzeżony numer

 • al-bundy

  Oceniono 50 razy -16

  Myślę, że w podobny sposób mogliby uhonorować "Fryzjera"

 • dzieuchy

  Oceniono 64 razy -28

  Amika to klub z fantazją, albo se kupuje barwy, historię i kibiców, albo z Piotr R. robią legendę. Niech zastrzegą jeszcze numery Zbigniewa W. I Waldemara K.

 • sz23

  Oceniono 66 razy -30

  Jeb.łem! W amikowie chwali się sprzedawczyków i ludzi, którzy mieli kontakty ze światkiem przestępczym. Czy Piotr.R pamięta jak go "chłopcy" wywieźli do lasu i się zsikał ze strachu? Ale co się dziwić, jaki klub taki i "bohater" :)

 • widzew1964

  Oceniono 38 razy -32

  POSŁUCHAJ TY PELE IGNORANCIE JEDEN. PRAWDZIWE GWIAZDY CZYTAJ LEGENDY KLUBU MAJĄ NUMERY ZASTRZEŻONE MIĘDZY INNYMI WŁODEK SMOLAREK NUMER 11 W WIDZEWIE NIEUKU JEDEN I POMIMO TEGO ŻE DALEKI JESTEM OD MIŁOŚCI DO LEGII TO NIE ŻYCZĘ SOBIE ŻEBYŚ KUPCZYKA STAWIAŁ W JEDNYM SZEREGU Z DEYNĄ SMOLARKIEM, A O RESZCIE NIE WSPOMINAM. POWIEM KRÓTKO JESTEŚ NIKIM TAK JAK REKSIO.............A CO TAM, CYMBAŁ JESTEŚ

 • sebkle1

  Oceniono 87 razy -33

  Dziennikarzyno od siedmiu boleści zadam tylko jedno pytanie. Jak śmiesz, w jednym tekście przedstawiąc nazwisko Pana Koruptora Reissa z legendami Gretzky'm czy Jordanem. O reszcie piłkarzy wymienionych w tekście nawet nie wspominając.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX