Trener Lecha Poznań o świetnym 16-latku: Ma coś więcej niż przeciętny piłkarz

Dawid Kownacki strzelił niedawno piękną bramkę w meczu Lecha Poznań w Młodej Ekstraklasie. - Obserwuję go i widzę, że ma coś więcej niż przeciętny piłkarz - mówi o utalentowanym 16-latku trener Kolejorza Mariusz Rumak.
Dawid Kownacki skończył niedawno 16 lat. Choć długo mógłby jeszcze występować w rozgrywkach juniorskich, to przed tym sezonem został włączony do kadry zespołu Młodej Ekstraklasy Lecha Poznań. I już w swoim trzecim występie w tych rozgrywkach, a zarazem w pierwszym w podstawowym składzie, Dawid Kownacki strzelił dwa gole w meczu, który Kolejorz wygrał 5:1 z Ruchem Chorzów. Został w ten sposób najmłodszym zdobywcą bramki w historii Młodej Ekstraklasy, lechita miał wówczas 15 lat i 177 dni. Kilka tygodni wcześniej wraz z Kacprem Łazajem z Lechii Gdańsk został królem strzelców turnieju finałowego mistrzostw Polski juniorów starszych. Warto dodać, że Dawid Kownacki rywalizował tam wówczas z piłkarzami starszymi od siebie nawet o dwa lata. Świetnie radzi sobie także w meczach młodzieżowych reprezentacji Polski.

- On już brał udział w zajęciach pierwszego zespołu Lecha - przypomina trener Kolejorza Mariusz Rumak, ale nie chce powiedzieć, czy to już czas, by zaprosić utalentowanego nastolatka na dłużej na zajęcia z pierwszą drużyną. - Faktycznie Dawid jest dobrze rozwinięty, jak na swój wiek, pod względem fizycznym. Jest tylko pytanie, czy jego mięśnie są na tyle mocne i kości na tyle twarde, by mógł wejść w mocny trening seniorski. Oczywiście trening takiego chłopaka można jeszcze zindywidualizować, ale kontaktu z przeciwnikiem, najczęściej dużo starszym już się nie zindywidualizuje. Z tego też powodu tych młodych trzeba jeszcze chronić - wyjaśnia trener Lecha Poznań i dodaje: - To wcale nie znaczy, że Kownacki nie pojawi się wkrótce na treningu pierwszej drużyny, obserwuję go.

Mariusz Rumak chwali też młodego napastnika za ładną bramkę, którą Dawid Kownacki strzelił w Młodej Ekstraklasie Lechii Gdańsk. Piłkę wybitą z pola karnego natychmiast kopnął z woleja i trafił do bramki opuszczonej przez bramkarza gdańszczan. - To pokazuje, że ma coś więcej niż przeciętny piłkarz. Na pewno ma talent, ale czy ma do tego charakter? Bo ja cenię charakter do pracy wyżej od samego talentu - tłumaczy trener lechitów.