Sport.pl

Luis Henriquez został bez trenera, ale może... nie zauważyć tej zmiany

Dotychczasowy selekcjoner Julio Dely Valdes nie poprowadzi reprezentacji Panamy z lechitą Luisem Henriquezem w składzie we wtorkowym meczu eliminacji mistrzostw świata przeciwko Hondurasowi. Zabroniła mu tego FIFA w ramach kary za krytykę decyzji sędziów.
Julio Dely Valdes został ukarany przez FIFA za ostrą krytykę decyzji arbitra po pierwszym meczu finałowej fazy kwalifikacji między Panamą a Kostaryką (2:2). Selekcjoner oskarżył meksykańskiego arbitra meczu Francisco Chacona o stronniczość i ślepotę. Sędzia nie widział ewidentnego - zdaniem trenera - faulu na Romanie Torresie w kostarykańskim polu karnym. To już drugi z kolei przypadek, gdy po decyzjach sędziów z Meksyku zespół Panamy traci punkty - poprzednio miało to miejsce w czasie Copa Centroamericana.

Potem przeprosił publicznie za tę wypowiedź, ale kara go nie minęła - Panamy w meczu z Hondurasem nie poprowadzi.

Luis Henriquez z Lecha Poznań został zatem bez swojego ukochanego szkoleniowca, którego nazywa "swoim bohaterem i idolem". Zmiana nie będzie jednak aż tak bardzo rzucała się w oczy, gdyż Panamę przeciwko Hondurasowi w tej sytuacji poprowadzi... brat trenera, Jorge Dely Valdes. Na dodatek jest to brat bliźniak.

To jednak nie koniec kar, jakie mogą spaść na Panamę. Podczas dramatycznego meczu z Kostaryką, w którym Panamczycy prowadzili już 2:0 (m.in. po golu Luisa Henriqueza ), by zremisować ostatecznie 2:2, na arbitra i gości z sąsiedniej Kostaryki posypały się z trybun nie tylko obelgi, ale i przedmioty. FIFA ostrzegła Panamę, że jeśli taki incydent się powtórzy w meczu z Hondurasem, stadion im. Rommela Fernandeza w Panama City zostanie zamknięty, a pozostałe mecze eliminacji Panamczycy będą rozgrywali za granicą.

Panama zagra przeciwko Hondurasowi osłabiona brakiem kontuzjowanych Jaime Penedo oraz graczy z pola Alberto Quintero i Armando Coopera. - I tak musimy zachować dużą ostrożność, gdyż Panamczycy są bardzo szybcy w ataku. Kładę nacisk na uważną grę w obronie - zastrzegł jednak trener reprezentacji Hondurasu, kolumbijski szkoleniowiec Luis Suarez, który w 2006 roku prowadził w Gelsenkirchen drużynę Ekwadoru do zwycięstwa w meczu z Polską.

Początek meczu w Panama City o godz. 21 czasu miejscowego. W Polsce będzie to środek nocy z wtorku na środę.

Więcej o: