Debiutował w Lechu jako 16-latek, grał w reprezentacji Polski, teraz kończy karierę

Arkadiusz Radomski, 30-krotny reprezentant Polski, wychowanek Mieszka Gniezno oraz były piłkarz Lecha Poznań i Cracovii, a także klubów w Holandii i Austrii, oficjalnie kończy grać w piłkę. Od dzisiaj będzie dyrektorem sportowym Coerver Coaching Polska.
Arkadiusz Radomski to jeden z trzech najbardziej znanych piłkarzy, obok Łukasza Fabiańskiego i Szymona Pawłowskiego, którzy występowali w Mieszku Gniezno.

Urodzony w Gnieźnie piłkarz przeszedł do Lecha Poznań w przerwie sezonu 1993/1994. W ekstraklasie zadebiutował na dwa miesiące przed 17. urodzinami. 2 kwietnia 1994 r. wszedł na boisko za Dariusza Kofnyta, w przegranym 0:2 meczu z Legią w Warszawie. W Kolejorzu zaliczył jeszcze tylko jeden oficjalny występ (3:1 z Wisłą Kraków) i latem wyjechał z Polski.

Występował kolejno w holenderskich BV Veendam (trzy sezony), sc Heerenveen (osiem sezonów), Austrii Wiedeń (cztery sezony, w tym jedno mistrzostwo kraju i dwa puchary), NEC Nijmegen (dwa sezony).

W 2000 roku wystąpił pięć razy w Lidze Mistrzów, a rywalami Heerenveen były: Olympique Lyon, Valencia i Olympiakos Pireus. Wcześniej odwiedził z tym klubem Wielkopolskę, gdy rywalem Holendrów była Amica Wronki. Arkadiusz Radomski mówił wtedy o polskiej lidze: - Sprawdzam wyniki w telegazecie. Wiem, że w czołówce są Wisła i Legia. Szukam jednak przede wszystkim rezultatów poznańskiego Lecha, to mnie najbardziej interesuje. Poza tym mam kontakt telefoniczny z moimi dawnymi przyjaciółmi w Polsce, zwłaszcza z piłkarzem Lecha Przemysławem Urbaniakiem, także gnieźnianinem.

Ostatnie dwa lata kariery spędził na grze w Cracovii, w barwach której rozegrał 45 ligowych meczów. Zanim opuścił Nijmegen miał wrócić do gry w Lechu Poznań, ale latem 2009 roku ostatecznie nie dołączył do zgrupowania zespołu w Niemczech.

Arkadiusz Radomski, złoty medalista mistrzostw Europy do lat 16 z 1993 roku, w reprezentacji Polski zagrał m.in. w pierwszym składzie we wszystkich trzech meczach mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku, a także w najlepszym meczu kadry ostatniego ćwierćwiecza z Portugalią (2:1 w Chorzowie), jeszcze w ubiegłym sezonie grał w ekstraklasie, bronił barw Cracovii. Postanowił zakończyć karierę i poświęcić się szkoleniu najmłodszych piłkarzy.

- Jestem zdrowy i mógłbym jeszcze przynajmniej dwa lata pograć na wysokim poziomie. Miałem kilka propozycji gry, m.in. z Austrii, ale je odrzuciłem. Uznaliśmy z rodziną, że nie ma sensu, abyśmy wyjeżdżali z Polski. I tak już długo byliśmy za granicą. W końcu grałem na obczyźnie prawie 16 lat - dodaje Arkadiusz Radomski, który na stałe osiedlił się z rodziną pod Krakowem i będzie dyrektorem sportowym Coerver Coaching Polska. Coerver Coaching to system szkolenia inspirowany wiedzą holenderskiego trenera Wiela Coervera, który w 1974 roku doprowadził Feyenoord Rotterdam do triumfu w Pucharze UEFA. Do najbardziej znanych wychowanków Coerver Coaching należą piłkarze Bayernu Monachium Arjen Robben i Thomas Müller oraz rozgrywający Galatasaray Stambuł Wesley Sneijder.