Członkowie legendarnego tercetu A-B-C patronami trybun na stadionie w Poznaniu

Imieniem Teodora Anioły, Edmunda Białasa i Henryka Czapczyka nazywać będą się trybuny stadionu miejskiego w Poznaniu. Trybuna numer II, zwana ?Kotłem?, pozostanie przy nazwie, którą zwykli posługiwać się sami kibice.
Od najbliższego, piątkowego meczu z Polonią Warszawa, trybuna od strony Lasku Marcelińskiego będzie nosiła imię Teodora Anioły, od strony ul. Ptasiej - Edmunda Białasa, a od strony ul. Bułgarskiej - Henryka Czapczyka. W piątek na membranie tworzącej zadaszenie i na konstrukcji trzech trybun pojawi się iluminacja uświetniająca tercet A-B-C. Jeszcze w marcu przy wejściu na każdą z trybun pojawią się pamiątkowe tablice. Oznaczenia nowych nazw stopniowo będą zastępowały dotychczasowe numery trybun. - Trzy trybuny będą zawsze miały swoich patronów, którzy byli dla Lecha kimś więcej niż tylko zawodnikami. Możemy jedynie żałować, że nie mogliśmy uhonorować ich wcześniej. Lech ma bardzo wielu legendarnych piłkarzy, których mamy nadzieję również godnie uhonorować w tworzonym obecnie muzeum - mówi prezes Lecha Poznań Karol Klimczak.

Nazwa tercetu ABC pochodzi od pierwszych liter nazwisk trzech zawodników, reprezentujących barwy Lecha w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. Z klubem byli związani niemal przez całe swoje życie. Teodor Anioła to do dziś najskuteczniejszy strzelec w historii klubu, w trakcie 196 spotkań ligowych zdobył 138 bramek. Edmund Białas karierę w poznańskim klubie rozpoczynał jeszcze przed wojną był pierwszym graczem Lecha w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery poświęcił się pracy trenerskiej, w trakcie której poprowadził "Kolejorza" do imponującej serii 61 gier bez porażki. Henryk Czapczyk trafił do Lecha z Warty w 1949 r. W ciągu pięciu sezonów zanotował 77 gier ligowych, w których zdobył 14 bramek. Wyróżniał się przede wszystkim znakomitymi umiejętnościami technicznymi. Przez wiele lat pełnił funkcję kronikarza oraz rzecznika prasowego klubu. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej, walczył m.in. w powstaniu warszawskim.

Więcej o: