Projektant stadionu przy Bułgarskiej w Poznaniu dostał kolejne zlecenie. Gdzie?

Wojciech Ryżyński, architekt stadionu miejskiego przy ul. Bułgarskiej, zaprojektuje kolejną piłkarską arenę. Tym razem w... Algierii. Jego pracownia Modern Construction Systems wygrała międzynarodowy konkurs na koncepcję kompleksu sportowego dla miasta Constantine.
Pracownia Ryżyńskiego wystartowała w tym konkursie w konsorcjum z algierską firmą Concept Design. Wspólnie zaprojektują kompleks o wielkości aż 80 hektarów, który pomieści m.in. stadion piłkarski na 50 tys. widzów, halę wielofunkcyjną, kompleks pływalni, centrum tenisowe, pawilony dla sportów jeździeckich i stajnię oraz hotel. O sukcesie poznańskiej pracowni poinformował portal www.gazetainwestor.pl.

Projekt stadionu miejskiego przy ul. Bułgarskiej autorstwa Ryżyńskiego wzbudza wiele kontrowersji. Przedstawiciele realizującej inwestycję miejskiej spółki tłumaczyli na przykład, że IV trybuna jest zalewana, bo architekt nie przewidział, że deszcz nie tylko pada pionowo, ale też czasem zacina. W trakcie budowy trzeba było zburzyć część nowo postawionej trybuny, by nie schodziła się ona z resztą budowli. Po zakończeniu inwestycji miasto musiało odkupić od Ryżyńskiego prawa autorskie do projektu (ich przekazania nie zabezpieczały wcześniejsze umowy z architektem), bo bez tego niemożliwe byłoby zagospodarowanie wnętrz stadionu.

Kiedyś dziennikarz "Gazety" zadzwonił do Ryżyńskiego z prośbą o komentarz na temat kolejnych nieprawidłowości przy budowie stadionu. Ryżyński powiedział wtedy: - Nie wiem, co się dzieje w Poznaniu, bo byłem w podróży służbowej w Kambodży. Może tam docenią moje stadiony?