Sport.pl

Projektant stadionu przy Bułgarskiej w Poznaniu dostał kolejne zlecenie. Gdzie?

Wojciech Ryżyński, architekt stadionu miejskiego przy ul. Bułgarskiej, zaprojektuje kolejną piłkarską arenę. Tym razem w... Algierii. Jego pracownia Modern Construction Systems wygrała międzynarodowy konkurs na koncepcję kompleksu sportowego dla miasta Constantine.
Pracownia Ryżyńskiego wystartowała w tym konkursie w konsorcjum z algierską firmą Concept Design. Wspólnie zaprojektują kompleks o wielkości aż 80 hektarów, który pomieści m.in. stadion piłkarski na 50 tys. widzów, halę wielofunkcyjną, kompleks pływalni, centrum tenisowe, pawilony dla sportów jeździeckich i stajnię oraz hotel. O sukcesie poznańskiej pracowni poinformował portal www.gazetainwestor.pl.

Projekt stadionu miejskiego przy ul. Bułgarskiej autorstwa Ryżyńskiego wzbudza wiele kontrowersji. Przedstawiciele realizującej inwestycję miejskiej spółki tłumaczyli na przykład, że IV trybuna jest zalewana, bo architekt nie przewidział, że deszcz nie tylko pada pionowo, ale też czasem zacina. W trakcie budowy trzeba było zburzyć część nowo postawionej trybuny, by nie schodziła się ona z resztą budowli. Po zakończeniu inwestycji miasto musiało odkupić od Ryżyńskiego prawa autorskie do projektu (ich przekazania nie zabezpieczały wcześniejsze umowy z architektem), bo bez tego niemożliwe byłoby zagospodarowanie wnętrz stadionu.

Kiedyś dziennikarz "Gazety" zadzwonił do Ryżyńskiego z prośbą o komentarz na temat kolejnych nieprawidłowości przy budowie stadionu. Ryżyński powiedział wtedy: - Nie wiem, co się dzieje w Poznaniu, bo byłem w podróży służbowej w Kambodży. Może tam docenią moje stadiony?

Więcej o:
Komentarze (2)
Projektant stadionu przy Bułgarskiej w Poznaniu dostał kolejne zlecenie. Gdzie?
Zaloguj się
 • bigwaser

  Oceniono 3 razy 3

  @mcinek
  ryżyński jest jedym z najgorszych architektów jeżeli chodzi o obiekty sportowe, bez żadnego doświadczenia, jego pierwsze projekty są tragiczne, przykład włąsnie IV trybuna gdzie trybuny w narożnikach były ustawione pod kątem 90 stopni bez żadnych ścięć!! nawet dziecko wie, żę narożniki powinny być chociażby pod kątem 45 stopni, kolejny przykład to "dach " na stadionie polonii bytom... nie znsz człowiek i jego "dzieł" więc go nie chwal....

 • mcinek3

  Oceniono 7 razy 1

  Czytajac ten artykul, mam wrazenie, ze zostal napisany aby pokazac projektanta jako niepowaznego czlowieka.
  To jest typowy artykul prasowy kiedy czlowiekowi sie powodzi to trzeba mu przypomniec ze nie jest doskonaly, trzeba wypomniec, ze jak to mozliwe ze przez takie niedociagniecia mozna wygrac miedzynarodowy konkurs?
  W przeciwienstwie do autora tekstu gratuluje panu Ryzynskiemu i zycze pomyslnosci, a gazecie zycze zatrudniena dziennikarzy ktorzy dostrzegaja pozytywy, a nie same negatywy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX