Polska gra z reprezentacją Irlandii, której historię pisał Poznań

Wizyta wspaniałych irlandzkich kibiców w Poznaniu podczas Euro 2012 to niejedyny związek reprezentacji Irlandii z Poznaniem.
Dziesiątki tysięcy irlandzkich kibiców, którzy przyjechali na mecze Euro 2012 do Poznania, na trwałe chyba wzbudziły w poznaniakach sympatię do ich drużyny. Irlandczycy nie tylko pokolorowali całe miasto na zielono, ale wykonali na Bułgarskiej swój hymn "The Fields of Anthery" i chwycili kibiców za serce:Reprezentacja Irlandii rozegrała w Poznaniu dwa mecze turnieju - z Chorwacją i Włochami. Co ciekawe, niezwykle często grała tu też z Polską. Pierwsze spotkanie odbyło się 6 maja 1970 roku, a Polska wygrała 2:1 po golach Mariana Kozerskiego (zapomniany nieco zawodnik Stali Rzeszów) i Zygfryda Szołtysika.

26 maja 1976 roku w kolejnym meczu w Poznaniu biało-czerwoni trenera Kazimierza Górskiego szykujący się do startu na igrzyskach w Montrealu ulegli Irlandczykom 0:2, a obydwa gole strzelił ten sam piłkarz, który trafił do polskiej bramki także w 1970 roku - Don Givens, były gracz Manchesteru United.

Wreszcie jesienią 1991 roku doszło w Poznaniu do pamiętnego meczu eliminacji Euro'92. Na blogu nr 10 tak piszą o nim bracia Nosalowie:

"16 października 1991 r. na stadionie w Poznaniu obie drużyny potrzebowały zatem kompletu punktów. W zespole Charltona wystąpiło tego dnia sześciu graczy, którzy posmakowali gry zarówno na Euro '88, jak i Italia '90 (Bonner, Moran, Morris, Sheedy, Mc Grath i Cascarino), ale zagrał też młodziutki, wchodzący dopiero do zespołu Roy Keane. To był dziwny, emocjonujący, momentami porywający, chwilami irytujący, niezapomniany mecz."

cały qwpis znajduje się tutaj

A tutaj fragmenty pamiętnego spotkania z Poznania: