Sport.pl

Lech Poznań nie płaci za prąd i wodę. Już 1,2 mln długu

Miasto kredytuje Lechowi Poznań prąd, wodę i ogrzewanie. Dług to już ok. 1,2 mln zł. Kiedy zostanie spłacony? Klub nie odpowiada, a miasto nie spieszy się z egzekwowaniem publicznych pieniędzy, bo czeka, aż dług... wzrośnie
Stadion przy ul. Bułgarskiej, zbudowany na Euro 2012, kosztował ponad 750 mln zł. Rok temu został przejęty od miasta przez Lecha Poznań i jego spółkę córkę Marcelin Management.

Klub może na stadionie zarabiać, ale musi płacić każdego roku 3,1 mln zł. Ten czynsz podzielony jest na miesięczne raty - każda to 260 tys. zł. Jeszcze kilka dni temu Lech zalegał z dwiema ratami. Gdy zaczęliśmy interesować się długiem, połowa została spłacona.

Ale to dopiero początek problemów. Lech korzysta na stadionie z prądu, wody i ogrzewania. Rachunki jednak wystawiane są Poznańskim Ośrodkom Sportu i Rekreacji. One płacą, a Lech zwraca im pieniądze. To teoria. Jak jest w praktyce? POSiR zapłacił ok. 1,2 mln zł za media, z których korzysta Lech na stadionie, ale nie otrzymał tych pieniędzy od klubu. POSiR szacuje, że takie rachunki to ok. 200 tys. zł za każdy miesiąc, co może oznaczać, że Lech zalega z opłatami za pół roku.

Radny się dziwi

Tomasz Lewandowski, radny SLD i szef komisji gospodarki komunalnej w radzie miasta, jest zaskoczony: - Klub miał przejąć stadion, by miasto nie ponosiło kosztów utrzymania. Dziwię się, że to POSiR płaci rachunki. Gdyby umowę z dostawcami mediów miał Lech, to na stadionie już zostałby odcięty prąd, woda.

Ale to klubowi, jak widać, nie grozi. Co więcej, Lewandowski od nas dowiaduje się, że miasto kredytuje działalność Lecha, bo radnym nikt o tym nie powiedział. - Jeśli szef POSiR nie podejmie próby wyegzekwowania tych pieniędzy, naruszy dyscyplinę finansów publicznych. Zażądam od niego wyjaśnień - zapowiada Lewandowski.

Urzędnicy już wcześniej byli dla operatora wyrozumiali: gdy miał zapłacić ponad 2 mln zł kary, bo spóźnił się z dostarczeniem dokumentów, prezydent Ryszard Grobelny dał klubowi 90 proc. rabatu.

Poślizgi już były

Lechowi, co przyznaje nam szef POSiR Ryszard Żukowski, już zdarzało się płacić z poślizgiem czynsz. - Ale zaległości nigdy nie przekroczyły dwóch miesięcy - mówił nam kilka dni temu Żukowski, zapewniając, że miasto nie zamierza zrywać umowy z operatorem. Wcześniej szef POSiR mówił "Gazecie": - Musimy traktować klub jak partnera, nie wroga. Jeśli ma inwestować w stadion, wynajmować powierzchnie, organizować imprezy, to w naszym interesie nie jest zarzynanie go.

- Dlaczego miasto nie spieszy się z egzekwowaniem opłaty za prąd i wodę? - pytamy Żukowskiego.

- Za Lecha poręczył bank, gwarantując, że spłaci jego zobowiązania do wysokości 2 mln zł. Naliczamy więc odsetki i czekamy - odpowiada szef POSiR. Wczoraj otrzymał od Lecha zapewnienie, że ten niebawem sam spłaci wszystkie należności. Żukowski tłumaczy się też za klub: - Trzeba ich zrozumieć, mają nieregularne dochody.

Klub zaprzecza

Czy to wszystkie długi Lecha? Trudno o wiarygodną informację od samego klubu. Przed tygodniem został wciągnięty przez UEFA na "czarną listę", bo ma zadłużenie "wobec innych drużyn, własnych pracowników lub instytucji podatkowych". Lech wydał jednak oświadczenie, całkowicie sprzeczne z komunikatem UEFA, zapewniając, że nie ma żadnych zobowiązań.

Karol Klimczak, prezes Lecha, poinformował też publicznie, że klub ma pieniądze, ale na... transfery piłkarzy. - Sytuacja Lecha nie jest łatwa, ale dzięki oszczędnościom normalnie funkcjonujemy - powiedział "Głosowi Wielkopolskiemu".

A dlaczego nie ma pieniędzy na długi wobec miasta? Joanna Dzios, rzeczniczka Lecha, przekazała nam wczoraj, że klub podważa wysokość rachunków za media. I może zapłacić, ale tylko 80 proc. należności. Termin zapłaty uzależnia jednak od porozumienia z POSiR-em.

Lech szuka różnych sposobów, by zarabiać, nie tylko na stadionie. Jego spółka Marcelin Management wydzierżawiła pod Dusznikami działkę, na której chce otworzyć żwirownię. Na wydobyciu żwiru - po odliczeniu kosztów - miałaby zarobić ponad milion złotych. Inwestycję blokują na razie mieszkańcy.

Poznań powinien Lecha...
Więcej o:
Komentarze (13)
Lech Poznań nie płaci za prąd i wodę. Już 1,2 mln długu
Zaloguj się
 • glos_z_sumienia

  Oceniono 34 razy 16

  No i właśnie o to chodzi. Mniejsze te koszty by były jakby normalne warunki najmu Warcie zaproponowali. A tak Pyżalska się obraziła i se zrobiła własny stadionik przy drodze Dębińskiej. Żal normalnie. STadion jest traktowany generalnie jako folwark Lecha i tylko dla Lecha. Gdzie są koncerty? Gdzie są imprezy? Takim kosztem wybudowany stadion i nie zarabia na siebie....

 • mateo292

  Oceniono 21 razy 13

  Czas zabrac sie za tyłki całemu temu towarzystwu.
  Do tej pory mozna było na wiele rzeczy przymykac oczy dla dobra klubu Lech, ktory mial fajny sklad i wyniki.
  Na dzien dzisiejszy widac golym okiem ze klub został wyprzedany i zostali praktycznie sami juniorzy z trenerem amatorem.
  Nie widze podstaw do dalszego dokladania z kasy miasta do klubu skoro wlasciciel tegoż klubu sam nie inwestuje w te druzyne.
  Panie Rutkowski dziekujemy.
  Bierz Pan Drewniaka i Rumaka i spadaj do Wronek jak nie stac Cie na Lecha Poznan.

 • bijelodugme

  Oceniono 17 razy 11

  Niech zrobią tak jak na Legii, miasto wybudowało tam stadion za 500 mln, a klub płaci miastu tyle, ile dostaje za sprzedanie nazwy stadiony firmie produkującej napoje, interes życia. Oczywiście na szkoły i edukację pieniędzy nie ma, za to sponsorujemy w tym kraju, to co na zachodzie utrzymuje się bez publicznych dotacji czyli profesjonalne kluby piłkarskie.

 • mp.1976

  Oceniono 31 razy 3

  lecha wywalą z pucharów za długi i dobrze ! a miasto powinno wymówić umowę i zrobić tam basen ! Amica niech na swój stadion spada :)

 • leoleo

  Oceniono 2 razy 2

  może i nie płacą ale jaki mają stadion, aha i litara maja...

 • piotr-sroka

  Oceniono 10 razy 2

  Ludzie Lech ma problem???????

  A co powiedzieć o: Śląsku, Legii. Wiśle, Polonii Warszawa, Widzewie itd. Nie ma w piłkarskiej ekstraklasie żadnego stabilnego finansowo klubu.

 • ulanzalasem

  Oceniono 1 raz 1

  Prywatne kluby to niech sobie same budują i utrzymują stadiony, piłkarzy, płacą za wymianę murawy etc. Przecież mają wiernych kibiców, którzy są czasami gotowi w imię miłości kogoś pobić, zabić...to niech sami razem z prezesem w 100% finansują funkcjonowanie swojego folwarku. A kluby, które nie są wstanie sprostać finansowo powinny trafić do okręgówki bez wyjątku ;)

 • mikolaj.plank

  Oceniono 33 razy 1

  Żytnicki, wracaj do Gorzowa - zajmij się Stalą, jej stadionem ile żuzel tam miasto kosztuje - może ktoś ci tam morde obije - zbiorczo, za Poznań też

 • jodlo

  0

  Czy to jest artykuł o klubie Amika Wronki z tymczasową siedzibą w Poznaniu przy ul. Bułgarskiej 17?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX