Co znalazł trener Mariusz Rumak i dlaczego Lech Poznań nie będzie już jeździł do Wronek?

- Już wkrótce możemy mieć na naszym stadionie takie warunki do pracy, jakich, wydaje mi się, nie ma nikt w kraju - mówi trener Lecha Poznań Mariusz Rumak.
Co najmniej przez tydzień z każdego okresu przygotowawczego w ostatnich latach piłkarze Lecha Poznań musieli dojeżdżać do ośrodka treningowego we Wronkach. Tamtejsza baza należy zresztą do Kolejorza. Jest szansa, że w styczniu 2013 roku lechici będą trenowali tylko na miejscu, w Poznaniu. Wszystko dzięki... nieoczekiwanemu odkryciu, którego dokonał przy Bułgarskiej trener Mariusz Rumak.

- Zupełnie przypadkiem odkryłem na stadionie bardzo duże pomieszczenie. Przypadkiem, bo nie mam zwyczaju chodzić po stadionie. Tymczasem w pobliżu naszej szatni, przez ścianę z siłownią, w której pracujemy, jest miejsce, w którym możemy stworzyć dodatkową salę gimnastyczną - opowiada trener Lecha. - Dotychczas było wykorzystywane jako magazyn przed Euro 2012. Zwróciłem się więc do klubu z prośbą, by zostało przygotowane dla potrzeb zespołu - mówi.

Nieoficjalnie wiemy, że nie jest to na tyle duże pomieszczenie, by zmieściło się w nim pełnowymiarowe boisko do dyscyplin halowych, ale miejsca jest wystarczająco dużo, by rozwinąć na podłodze sztuczną trawę i tam przeprowadzać część zimowych treningów.

Druga część musiałaby się odbywać pod gołym niebem. Ma to Lechowi umożliwić nowe boisko, które powstaje za pierwszą trybuną Stadionu Miejskiego. Też ma mieć sztuczną nawierzchnię i, co ważne, będzie podgrzewane. Na zimę - jak znalazł. System podgrzewania jest już zresztą ułożony, teraz trzeba go przykryć i rozłożyć trawę. - Jeśli boisko i sala będą gotowe do 7 stycznia, to nie będziemy musieli wyjeżdżać do Wronek. Zostaniemy w Poznaniu i tu się będziemy przygotowywali. Wylecimy dopiero na obóz do Hiszpanii, by zagrać tam sparingi z mocnymi rywalami - mówi Mariusz Rumak.

Trener Lecha uważa, że z taką bazą klub "zbliży się do standardów, które są na Zachodzie". - Wydaje mi się, że w kraju nikt nie będzie miał takich warunków. A jeśli uda nam się jeszcze wybudować pełnowymiarowe, podgrzewane boisko treningowe, to jako pierwszy zespół nie będziemy musieli się wstydzić na świecie tego, w jakich warunkach pracujemy - uważa poznański szkoleniowiec.