Trener Mariusz Rumak ma szansę przejść do historii

Wiosną tego roku Lech Poznań wygrał już z Legią Warszawa na Łazienkowskiej 1:0. Jeżeli zatem w niedzielę pokona ją raz jeszcze, on i trener Mariusz Rumak zapiszą się na kartach historii niezwykłym wyczynem.
Trener Mariusz Rumak już trafił do panteonu nielicznych szkoleniowców Lecha Poznań , którzy wygrali z Legią w Warszawie. Nie jest to liczne grono, jeszcze uboższa jest grupa tych trenerów, którym udało się dołożyć do tego zwycięstwo nad Legią w tym samym roku także w Poznaniu.

Rekordzistą pod tym względem jest Wojciech Łazarek, który dominował nad Legią Warszawa trzykrotnie. Już w 1981 roku prowadzony przez niego Lech zwyciężył na Bułgarskiej 2:0 po golach Marka Skurczyńskiego i Jerzego Krzyżanowskiego, a w listopadzie, miesiąc przed wprowadzeniem stanu wojennego, dołożył do tego wygraną 1:0 w Warszawie po bramce także Marka Skurczyńskiego.

W czerwcu 1983 roku kroczący po pierwszy tytuł Lech trenera Wojciecha Łazarka pokonał Legię na Bułgarskiej 1:0 po dramatycznym i ważnym dla losów tytułu meczu oraz bramce Józefa Adamca w ostatniej minucie. We wrześniu 1983 roku lechici triumfowali także w Warszawie - 2:1 po strzałach Henryka Miłoszewicza i Mariusza Niewiadomskiego.

W następnym, 1984 roku mieliśmy podobną sytuację. W maju doborowa para Kolejorza Henryk Miłoszewicz -Mirosław Okoński rozbiła Legię w Warszawie 2:0, a w sierpniu Lech wygrał na Bułgarskiej 2:1 - gole Legii strzelili wtedy Czesław Jakołcewicz i Jarosław Araszkiewicz.

Lechowi epoki Wojciecha Łazarka trudno dorównać, ale w gronie trenerów, którzy ograli Legię Warszawa dwukrotnie w jednym roku, są jeszcze Antoni Böttcher i Jan Pekowski. W 1949 roku Kolejorz kierowany przez tego pierwszego trenera wygrał z Legią Warszawa 4:1 u siebie i 3:1 na wyjeździe. Wtedy ekstraklasa grała jeszcze systemem wiosna - jesień, więc te dwa wyniki oznaczały dwie wygrane w jednym sezonie.

W wypadku Lecha trenera Jana Pekowskiego mieliśmy do czynienia ze zwycięstwem 2:1 u siebie oraz 2:0 wiosną poprzedniego sezonu, tuż przed wyjazdem polskiej reprezentacji Kazimierza Górskiego na mundial w RFN.

Jeżeli Kolejorz wygra z Legią Warszawa w niedzielę, trener Mariusz Rumak dołączy do tego grona.

Więcej o: