Panama w euforii po awansie drużyny Luisa Henriqueza: ''Nasze marzenie się spełnia''

- To był potworny, najtrudniejszy mecz - mówi po z trudem zremisowanym 1:1 spotkaniu z Kubą w Hawanie trener reprezentacji Panamy Julio Dely Valdes. Panamczycy grali bowiem w rzadko spotykanych, trudnych warunkach. Awansowali jednak dalej, do fazy finałowej - a z nimi także gracz Lecha Poznań, Luis Henriquez.
Panama po raz drugi w historii znalazła się w fazie finałowej eliminacji mundialu w strefie CONCACAF, która obejmuje Amerykę Północną, Środkową i Karaiby - poprzednio udało się jej to podczas kwalifikacji mundialu w Niemczech w 2006 roku. Wtedy w tej fazie zajęła ostatnie miejsce. Teraz Panamczycy liczą na więcej, są w końcu trzecią siłą tej strefy - taką pozycję zajęli rok temu podczas Złotego Pucharu CONCACAF. Meksyk i Stany Zjednoczone wydają się być poza zasięgiem, ale Panama to numer trzy.

A skoro tak, to liczy na pierwszy w historii awans na mundial. Z fazy finałowej, w której zagra sześć ekip, aż połowa na ów mundial jedzie. Czwarta drużyna też nie traci szans - zagra baraż z przedstawicielem Oceanii, czyli prawdopodobnie Nową Zelandią.

Szansa jest zatem ogromna, a Panamczycy po awansie do tej fazy są już w euforii. "Nasze marzenia się spełniają! Pierwszy w dziejach mundial jest bliski!" - pisze w entuzjastycznym tonie prasa. Z trudem uzyskany remis 1:1 ze słabiutką Kubą przyjęto z zadowoleniem. Jak bowiem zauważają komentatorzy, mecz rozgrywano w bardzo trudnych warunkach - w temperaturze 35 stopni, wielkiej wilgotności i przy nadchodzącej zwrotnikowej burzy.

Gazeta "Desportes" pisze o tym, że to przełom w panamskim sporcie, gdyż dzięki sukcesom drużyny Julio Dely Valdesa (którego opokę lewej obrony stanowi Luis Henriquez z Lecha Poznań) w Panamie piłka nożna awansowała na pozycję pełnoprawnego sportu, którym interesuje się cały kraj. Do tej pory nie była w stanie prześcignąć w popularności baseballu, a nawet boksu. Teraz ten mały kraj oszalał na punkcie futbolu. Na piątkowy mecz z Hondurasem bilety wykupiono co do sztuki na trzy tygodnie przed spotkaniem.W fazie finałowej strefy CONCACAF zagra sześć ekip: Meksyk, USA, Panama, Honduras, Kostaryka i Jamajka.

CZY LUIS HENRIQUEZ POJEDZIE NA MUNDIAL?