15 lat bez wygranej Pogoni Szczecin nad Lechem w Poznaniu

Pogoń Szczecin przez ostatnich pięć lat nie grała w ekstraklasie i nie miała okazji do pojedynków z Lechem Poznań, ale nawet biorąc to pod uwagę, nie wygrała z nim na Bułgarskiej od bardzo dawna.
Rok temu, 20 listopada 2011 roku, Pogoń Szczecin wygrała na Bułgarskiej, ale z Wartą Poznań w pierwszej lidze. Z Lechem Poznań na Bułgarskiej nie udało się jej wygrać już od 15 lat. Ostatni taki przypadek miał miejsce 19 października 1997 roku, gdy prowadzony przez trenera Krzysztofa Pawlaka zespół Kolejorza uległ portowcom 1:2. Poznaniacy prowadzili wtedy po strzale Tomasza Bekasa, ale gole Olgierda Moskalewicza i Piotra Mandrysza dały wygraną Pogoni.

Tamtego zwycięstwa Pogoni nad Lechem nie mogli obejrzeć kibice - stadion przy Bułgarskiej był wówczas zamknięty z powodu burd, jakie wybuchły przy okazji poprzedniego, także przegranego meczu Kolejorza z Polonią Warszawa. Zamieszki przeniosły się nawet na ulice Grunwaldu. Tym razem na stadionie może być rekordowo dużo kibiców .

Przez te ostatnie 15 lat Lech wygrywał z Pogonią niekiedy bardzo wysoko, np. 6:0 w maju 2003 roku, przy pięciu bramkach Krzysztofa Gajtkowskiego.

Do historii przeszedł mecz Lecha z Pogonią z października 2001 roku, gdy zdegradowany o ligę niżej Kolejorz walczył z portowcami w Pucharze Polski. Na mecz przyszło ponad 20 tysięcy ludzi, doszło do rzutów karnych, których wykonywano aż 30! Wielu piłkarzy strzelało je dwukrotnie, a bohaterem meczu został bramkarz Lecha Norbert Tyrajski, który obronił karnego i sam pewnie wykonał zwycięską dla poznaniaków jedenastkę.

Najsłynniejszym meczem Lecha Poznań z Pogonią Szczecin na Bułgarskiej był jednak chyba ten...

JAKIM WYNIKIEM SKOŃCZY SIĘ MECZ LECHA Z POGONIĄ - PODYSKUTUJMY NA FACEBOOKU!

Mistrzem Polski w 2013 roku będzie