Sport.pl

Stadion tylko dla Lecha Poznań. Koniec z koncertami

Marcin Wesołek, Michał Wybieralski
22.09.2012 , aktualizacja: 22.09.2012 13:25
A A A
Stadion Miejski w Poznaniu

Stadion Miejski w Poznaniu (Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta)

Na stadionie przy ul. Bułgarskiej prawdopodobnie nie będ± odbywać się żadne koncerty. Lechowi ich organizacja się nie opłaca, miasto nie ma pieniędzy na dofinansowanie takich wydarzeń, a duże agencje koncertowe będ± wybierać raczej areny w Warszawie.
Władze Poznania od pocz±tku przekonywały, że zbudowany za ponad 750 mln zł stadion miejski będzie służył wszystkim poznaniakom. By tego dowie¶ć, urzędnicy zorganizowali tam m.in. koncert Stinga (na otwarcie obiektu) oraz ¶ci±gnęli na Bułgarsk± zawody motocyklowe Red Bull X-Fighters.

Potem operatorem stadionu zostało konsorcjum złożone z klubu Lech Poznań oraz zależnej od niego spółki Marcelin Management. I najpierw nie dogadało się na wynajęcie obiektu z innym poznańskim klubem - I-ligow± Wart± - a teraz zapowiada, że nie zamierza organizować rozrywkowych wydarzeń.

Organizatorzy i tak wol± Warszawę

- Koncert na stadionie? Proszę bardzo, ale nie zamierzamy do niego dopłacać - mówi prezes Lecha Karol Klimczak. - Nie jeste¶my agencj± koncertow±, tylko dzierżawc± obiektu. Dlatego z chęci± wynajmiemy stadion na wydarzenia rozrywkowe. Problem w tym, że chętnych nie ma. Bo po podliczeniu wydatków na sprowadzenie muzycznej gwiazdy i wpływów z biletów, do zbilansowania takiej imprezy brakuje co najmniej 1 mln zł - dodaje. Operator ma przygotowan± ofertę dla agencji, która chciałaby zorganizować koncert. Zgodnie z ni± scena stałaby przy najniższej IV trybunie, a bilety można by sprzedawać na trzy pozostałe oraz na płytę boiska. W takiej sytuacji na koncert mogłoby przyj¶ć nawet nieco ponad 35 tys. widzów. Tylko czy kto¶ będzie zainteresowany tak± ofert±?

- Z punktu widzenia agencji koncertowych najlepsz± lokalizacj± na wielki plenerowy koncert s± stadiony w Warszawie. To największe miasto, jego mieszkańcy s± bogatsi i najchętniej wydaj± pieni±dze na rozrywkę. Do Warszawy też najłatwiej dotrzeć publiczno¶ci z innych miast. Wreszcie, w stolicy maj± siedzibę najważniejsze media, co ułatwia akcje promocyjne przy okazji koncertu. Łatwiej też będzie znaleĽć prywatnego sponsora, który wesprze wydarzenie rozrywkowe w Warszawie, niż np. w Poznaniu - tłumaczy Łukasz Minta, szef agencji koncertowej Go Ahead, która organizuje m.in. Jarocin Festiwal. - Pozostałe stadiony - w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku - czeka ostra rywalizacja o koncerty czy inne wydarzenia rozrywkowe. Nie pomoże nam blisko¶ć Berlina i otwarcie autostrady, bowiem berlińczycy masowo nie jeżdż± na koncerty do innych miast. Po prostu czekaj±, aż arty¶ci przyjad± do nich - dodaje. Zdaniem Minty operator poznańskiego stadionu mimo wszystko powinien starać się o organizację koncertów: - Wysyłać swoj± ofertę do agencji koncertowych, przyjeżdżać na targi muzyczne, zapraszać organizatorów koncertów i pokazywać im możliwo¶ci stadionu - podpowiada.

Miasto: Z żalem rezygnujemy

Na stadionie we Wrocławiu do tej pory zagrał George Michael oraz zespół Queen. Tyle że do organizacji tych koncertów spore pieni±dze dołożyło miasto Wrocław - kolejno 2 oraz 1 mln zł. Koncerty na Bułgarskiej też mogłoby wesprzeć finansowo miasto. Ale tego nie zrobi. - W przyszłym roku na promocję wydamy połowę mniej pieniędzy, niż w tym roku. Szacujemy, że nasz budżet wyniesie ok. 5,8 mln zł. Dlatego, choć z żalem, ale musimy rezygnować z niektórych przedsięwzięć. Podjęli¶my już decyzję, że w przyszłym roku nie będziemy organizować koncertów z cyklu Poznań dla Ziemi, nie będzie nas też stać na finansowe wsparcie wydarzeń rozrywkowych na stadionie miejskim - mówi Łukasz GoĽdzior, szef Biura Promocji Miasta. - Potwierdzam, że znalezienie prywatnego sponsora dla takiego wydarzenia, jak koncert na stadionie, będzie trudnym wyzwaniem dla operatora. Niestety, musimy się więc liczyć z tym, że poznaniacy rzadziej niż w poprzednich latach będ± mogli wybrać się na koncert międzynarodowych gwiazd.

Radny Jakub Jędrzejewski, szef komisji kultury fizycznej, komentuje: - Jestem tym zawiedziony, ale nie zdziwiony. Stadion miał być miejscem dużych wydarzeń rozrywkowych, ale widać, że w rzeczywisto¶ci będzie służył tylko Lechowi. Dziwię się, że operator rezygnuje z potencjalnego dochodu z koncertów, ale skoro jest nim klub piłkarski i spółka zajmuj±ca się dystrybucj± napojów energetycznych [Energia Lecha - red.], to nie dziwmy się, że nie ma kontaktów w branży rozrywkowej i nie potrafi z zyskiem zorganizować takich wydarzeń.

PODYSKUTUJMY O TYM NA FACEBOOKU

PYTANIE Stadion w Poznaniu:

 wystarczy, że będzie służył Lechowi - po to jest
 powinien organizować także inne imprezy, także pozasportowe
 powinien znajdować się w rękach innego operatora
 to wyrzucone w błoto pieni±dze
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • kralik111

  Oceniono 18 razy 16

  Czy ktos moze mi wytlumaczyc znaczenie slowa "eurowy stadion"?
  Potrzeba bylo az dwoch debili do wymyslenia czegos tak glupiego i tak wsiowego?

 • 22billabil33

  Oceniono 9 razy 5

  No to poznańscy podatnicy, dzięki Grobelnemu, zafundowali de facto prywatnemu klubowi Lech okazały stadion. Nie ma to jak bezmy¶lny prezydent. A może "zmy¶lny"?

 • apacz66

  Oceniono 6 razy 4

  Argumenty operatora chyba logiczne? Stracili¶my takich sponsorów jak WBK, Kulczyk, Browary Wielkopolskie a największe firmy to UAM i Urz±d Miasta - budżet tego drugiego ostatni cienko przędzie, trzeba będzie jeĽdzić do Warsawy.

 • nasportowo_info

  Oceniono 2 razy 2

  Że niby łatwiej dojechać do Warszawy? któr± autostrad± mam jechać z dolnego ¶l±ska ?? Aha.. t± Eurow± :D

 • katia_00

  0

  Zbudowali stadiony za nasze pieni±dze i teraz maj± naszymi pieniędzmi dopłacać do koncertów, Wrocław już wydał na koncerty 3 mln zł,ciekawe ile dopłaca do utrzymania stadionu, jak i do klubu ¦l±sk Wrocław,którego jest współwła¶cicielem, ale przecież w mie¶cie wszystko jest doskonałe, drogi,chodniki, komunikacja miejska itd. więc można inwestować w klub, stadiony, koncerty, za te 3 miliony można by było wybudować dwuklatkowego tbsa dla 20 rodzin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Ekstraklasa 2016/17

lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
1 Lechia Gdańsk 23 46 39-27 14 4 5
2 Jagiellonia Białystok 23 42 42-26 13 3 7
3 Lech Poznań 23 41 38-19 12 5 6
4 Legia Warszawa 23 39 46-26 11 6 6
5 Bruk-Bet Termalica 23 35 26-31 10 5 8
6 Zagłębie Lubin 22 34 30-24 9 7 6
7 Wisła Kraków 23 31 35-37 9 4 10
8 Pogoń Szczecin 23 30 34-32 7 9 7
9 Arka Gdynia 23 29 28-30 8 5 10
10 Korona Kielce 23 29 33-46 9 2 12
11 Wisła Płock 23 28 30-33 7 7 9
12 ¦l±sk Wrocław 22 26 22-30 6 8 8
13 Cracovia Kraków 23 25 33-32 5 10 8
14 Piast Gliwice 23 22 22-39 5 7 11
15 Górnik Łęczna 22 21 22-39 5 6 11
16 Ruch Chorzów 22 19 31-39 7 2 13

 • Grupa mistrzowska
 • Grupa spadkowa