Piłkarze niemal stanęli. Hymn na meczu Polonia Warszawa - Lech Poznań w niezwykłym spektaklu

Niezwykłą oprawę, nawiązująca do wydarzeń, jakie rozegrały się na Konwiktorskiej 68 lat temu pokazali podczas meczu z Lechem Poznań kibice Polonii Warszawa. Obserwujący ten mecz widzowie na stojąco odśpiewali hymn Polski.
Wydarzenia z 1944 roku przypomniała strona internetowa Polonii Warszawa. Jak napisała: ''w nocy z 21 na 22 sierpnia 1944 roku miało miejsce największe natarcie na Dworzec Gdański z Żoliborza oraz Nowego Miasta, zakończone klęską oddziałów powstańczych. Krwawe wydarzenia nie ominęły stadionu Polonii przy ul. Konwiktorskiej. 22 sierpnia po godzinie 3:40 rozpoczęło się natarcie ze strony Nowego Miasta, po tym jak Niemcy powstrzymali oddziały żoliborskie. Obrońcy dworca otworzyli ogień zanim powstańcy dotarli na swoje pozycje. Atak niemalże od początku był skazany na niepowodzenie.

Z powodu otwartego terenu bitwy, powstańcy którzy w tamtym czasie byli na boisku przy ul. Konwiktorskiej, znaleźli się pod silnym ostrzałem bez możliwości ukrycia się. Zginęło 16 osób, kilka zostało rannych. Nad ranem na boisko Polonii wjechał niemiecki czołg, który miażdżył ciała i dobijał rannych.''

Tereny obecnego stadionu Polonii są nie tylko miejscem tych brutalnych walk, ale i cmentarzem. Tu znajdują się także groby powstańców z 1944 roku.

Ku ich czci i ku czci wszystkich, którzy polegli w powstaniu warszawskim kibice Polonii Warszawa przygotowali spektakl. Na wielkim transparencie narysowali sylwetkę niemieckiego czołgu ciężkiego Tygrys i walczącego z nim powstańców. Na obrazie znalazł się napis "Stare Miasto Wiernie Ciebie Będziem Strzec". Widownia na Konwiktorskiej nagrodziła ten pokaz brawami. Kibice zaintonowali hymn Polski, który na stojąco odśpiewali wszyscy, aż po trybunę VIP i prasową. - Cześć i chwała bohaterom! - skandowali po hymnie kibice.

Zaskoczeni sytuacją zdawali się być piłkarze. W trakcie śpiewania hymnu podawali sobie piłkę, ale wolno i bez wzajemnego atakowania się. Niemal stanęli na boisku. Wrócili do ostrzejszej gry dopiero, gdy spektakl się skończył.

Zdjęcie ze spektaklu stało się już tapetą profilu Polonii Warszawa na facebooku.

POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!