Sport.pl

Operator stadionu miejskiego w Poznaniu chce zarabiać na żwirze. Sprzeciw mieszkańców

PRZEGLĄD PRASY. Konsorcjum Marcelin Management i Lech Poznań, operator poznańskiego stadionu miejskiego, chce zarabiać na wydobywaniu żwiru. Przeciw powstaniu żwirowni w gminie Duszniki (ok. 40 km od Poznania), protestują jednak okoliczni mieszkańcy - informuje Głos Wielkopolski.
Głos Wielkopolski twierdzi, że zarządca stadionu miejskiego w Poznaniu miałby zarabiać na żwirowni ''przynajmniej 1,5 mln zł''. W sumie na terenie miejscowości Mieściska i Sarbia, w ciągu około siedmiu lat, miałoby zostać wydobyte około 2 mln ton żwiru. Sprawa powstania żwirowni ciągnie się od kilku lat.

- W 2009 roku inwestycja została zablokowana, a kilka tygodni temu odwołano sołtysa i radę sołecką, która ją popierała. Dlaczego nikt nie myśli o tym, że tereny dookoła żwirowni są przeznaczone pod zabudowę? - mówi Miron Maciejewski, radny gminy Duszniki. Pod koniec czerwca radny złożył na ręce przewodniczącego rady gminy list protestacyjny przeciw żwirowni. Podpisało się pod nim 250 mieszkańców, w tym Lech Kliński, który mieszka kilkanaście metrów od granicy pola, na którym ma być wydobywany żwir: - Jestem przeciw, bo żwirownia oznacza jeżdżące przez kilka lat pod moimi oknami ciężarówki i hałas - mówi.

Konsorcjum Marcelin Management i Lech Poznań zobowiązało się dołożyć 190 tys. zł do budowy pół kilometra chodnika na terenie gminy, a także zadeklarowało, że w wybranym miejscu ustawi oświetlenie za kwotę 80 tys. zł. Do tego dochodza wpływy z podatków. - To są inwestycje, których realizację możemy potwierdzić składając przyrzeczenie publiczne - mówi Henryk Szlachetka, dyrektor organizacyjny Lecha Poznań. - W ten sam sposób możemy zapewnić, że transport ze żwirowni nie zostanie poprowadzony przez centra żadnych miejscowości, a ciężarówki będą musiały przejechać raptem przy kilku domach - zapewnia.

Władze gminy poinformowały, że uchwała w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, uwzględniająca żwirownię, została podjęta 29 grudnia, a prace trwają.

więcej tutaj

Więcej o: