Dlaczego na rywala Lecha Poznań mówi się ''gryzonie''

Czarne koszule to tradycyjne stroje szwedzkiej drużyny AIK Solna, z którą Lech Poznań zagra w czwartek mecz Ligi Europejskiej. Te właśnie stroje przyczyniły się do powstania przydomka zespołu AIK. Nie jest to jednak przydomek "diabły", ani "pantery", ani nic co kojarzy się z czernią, lecz ... "gryzonie".
W Polsce określenie Czarne Koszule kojarzy się z Polonią Warszawa. W Szwecji w takich strojach gra AIK Solna, choć niekiedy dodaje do czarnych koszul także złote wypustki. Stroje te są tradycją kluby spod Sztokholmu, powstały od razu po zawiązaniu się klubu w 1891 roku . W tamtych czasach jednak tkaniny, z jakich wykonywano koszulki dla sportowców, nie były zbyt dobrej jakości. Po kilku praniach traciły kolor, blakły. AIK Solna z ekipy grającej w czarnych koszulkach zmienił się w zespól w koszulkach szarych, spranych. To spowodowało, że zaczęto wobec nich używać określenia "Gnaget", czyli "Gryzonie", bowiem kolor ich koszulek przypominał mysią szarość. Według Szwedów, takie określenie przylgnęło do AIK w 1928 roku i zostało użyte przez niechętnych zespołowi z Solnej oponentów z innych klubów. Miało być obelgą. Tymczasem z biegiem lat kibice i piłkarze AIK polubili ten przydomek. Dziś sami się tak tytułują, a mysz jest motywem wielu ich gadżetów i pamiątek. Wielkie żółte napisy "Gnaget" wymalowane na czarnym tle zobaczymy na stadionie Rasunda podczas meczu z Lechem Poznań na flagach szwedzkich kibiców i na ich szalikach. Proszę się także nie zdziwić, jeśli tu i ówdzie na emblematach kibiców pojawią się wizerunki myszy.

Niedawno szwedzki historyk futbolu Torbjörn Andersson przejrzał stare gazety w Szwecji i ustalił, że określenia "Gnaget" używano wobec AIK znacznie wcześniej niż się powszechnie uważa. Najpierw w wydaniu "Nordiskt Idrottslif" nr 38 z 1918 roku znalazł zwrot, iż "Gnagd zatrudniły pewnego człowieka w klubie", a następnie w wydaniu tej gazety z 1914 roku odszukał określenie "gnagarne" stosowane wobec AIK. Słowo to może oznaczać gryzonia, ale równie dobrze osobę dokuczliwą. Zdaniem Torbjörna Anderssona, używanie myszy jako symboli klubu na zasadzie legendy o spranych koszulkach w szarym kolorze wcale nie musi zasadzać się na prawdzie.

W czwartkowym meczu zobaczymy AIK Solna zapewne na czarno. Lech Poznań zapewne dostosuje się i założy białe stroje. Początek meczu o godz. 19.

POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!