Sport.pl

Rywal Lecha Poznań stary jak rogal, powstał w bibliotece

Czwartkowy rywal Lecha Poznań, szwedzka drużyna AIK Solna to jeden z najstarszych klubów w obecnej ekstraklasie Szwecji. Gdy powstawał, po Poznaniu jeździły konne tramwaje, a Otto von Bismarck tracił fotel kanclerza.
Szwedzka piłka nożna jest o wiele starsza od polskiej. Najstarszym znanym klubem piłkarskim w Szwecji jest nieistniejąca już drużyna Göteborgs BK, powołana do życia w 1875 roku. Najstarszym znanym, gdyż w maju 1874 roku gazeta "Götegorgs Posten" wspomina o innej, działającej - jakby nie patrzeć - rok wcześniej drużynie piłkarskiej w Szwecji. Niestety, dziennikarz zapomniał podać jej nazwę... A może wcale jej ona nie miała...

Pierwszy klub w Sztokholmie powstał krótko potem - w 1897 roku. Był nim Stockholms BK. Kluby szwedzkie nie muszą mieć zatem kompleksu wieku wobec najstarszych klubów angielskich czy szkockich - przecież chociażby Celtic Glasgow powstał dekadę po pierwszym klubie w Sztokholmie!

W tej sytuacji fakt, że czwartkowego rywala Lecha Poznań, klub AIK Solna założono w 1891 roku imponuje w Polsce, która nie miała wtedy żadnego klubu piłkarskiego, a nie w Szwecji, gdzie był już ich wówczas dobry tuzin. Jednakże nawet dziś, w rozgrywkach Allsvenskan, czyli szwedzkiej ekstraklasy niewiele jest klubów starszych od AIK. To znaczy - niewiele innych klubów z XIX wieku przetrwało do dziś. Starszy jest jedynie mało znany klub Gefle IF (założony w 1882 roku). Reszta to prawdziwe "smarkacze" założone albo w ostatnich latach XIX wieku, albo nawet - o zgrozo - już w wieku XX, które do AIK Solna mogłyby mówić per "pan"!

AIK powstał bowiem w 1891 roku, gdy po Poznaniu jeździły konne tramwaje, a piekarze poznańscy właśnie wpadli na pomysł pieczenia rogali z białego maku. Klub z Solny założył zresztą bibliotekarz Isidor Behrens, więc jego pierwszą siedzibą była ... właśnie biblioteka. Początkowo AIK zajmował się innymi sportami, np. gimnastyką i lekkoatletyką, a dopiero w 1896 roku powstała sekcja piłkarska. Zrobiła błyskawiczne sukcesy.

Pierwsze mistrzostwo zdobył niemal dokładnie 112 lat temu - 29 lipca 1900 roku, po wygranej 1:0 i tym samym detronizacji dotychczasowego mistrza, Örgryte Göteborg. W Poznaniu powstawał wtedy nie Lech Poznań, nawet nie Warta Poznań, czy również Posnania Poznań, ale ... komitet budowy pomnika ku czci Otto von Bismarcka, a w granice miasta włączano Łazarz, Jeżyce i Wildę. Dębiec, na którym narodził się Kolejorz, miał się znaleźć w granicach miasta Poznania dopiero za ćwierć wieku...

POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!

Więcej o: