Azerski rywal Lecha Poznań ugości kobiecy mundial

Stadion Chazara Lenkoran, na którym w czwartek piłkarze Lecha Poznań zremisowali 1:1 z gospodarzami w II rundzie kwalifikacji Ligi Europejskiej, będzie jednym z obiektów na których jesienią zostaną rozegrane mistrzostwa świata do lat 17 kobiet.
Mieszczący 15 tysięcy widzów stadion - jedyna enklawa nowoczesności w biednym i zacofanym Lenkoranie - powstał w 2006 r. i spełnia wszystkie warunki stawiane przez FIFA organizatorom imprez. Jest zadaszony, ma dobrze wyposażone i klimatyzowane szatnie, działa na nim internet. To w tej chwili najnowocześniejszy stadion w całym Azerbejdżanie. Bogate i wciąż bogacące się Baku budowę wielkiego i nowoczesnego obiektu, na którym prezydent Ilham Alijew chciałby gościć igrzyska olimpijskie w 2024 r., jest dopiero w planach.

Wizja przyznania Baku igrzysk jest na razie mglista (Azerowie bez powodzenia starali się o przyznanie igrzysk w 2016 i 2020 r.), ale już na przełomie września i października Azerbejdżan przeprowadzi dużą imprezę sportową - piłkarskie mistrzostwa świata kobiet do lat 17. Ich arenami będzie pięć stadionów w stolicy (w tym przebudowywany stadion im. Tofika Bachramowa, na którym Lech już grał dwa razy) oraz obiekt w Lenkoranie. Odbęda się na nim trzy mecze grupowe (w tym jeden reprezentacji Azerbejdżanu) oraz ćwierćfinał. W mistrzostwach weźmie udział 16 drużyn, nie awansowała do nich Polska.

Ropa, kawior i herbaciane pola - czyli czego nie wiecie o Azerbejdżanie