Rywale Lecha Poznań z AIK Solna wygrali w Szwecji mecz ligowy 1:0

Poziom podobny do słabszych meczów polskiej ekstraklasy; ostra gra i wiele siłowych pojedynków; spore zagrożenie po rzutach rożnych ze szczególnym uwzględnieniem Nilsa-Erica Johanssona; wreszcie nieźle wyszkoleni, acz nieskuteczni napastnicy Viktor Lundberg i dobrze nam znany Celso Borges - to wnioski po obejrzeniu meczu potencjalnego rywala Lecha Poznań, ekipy AIK Solna w lidze szwedzkiej.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!

AIK Solna to potencjalny rywal poznańskiego Lecha w trzeciej rundzie europejskich pucharów. Szwedzi są wicemistrzami swego kraju z 2011 roku (w Szwecji gra się systemem wiosna-jesień), ale teraz zajmują dopiero szóste miejsce i tracą do lidera, Elfsborga Boras siedem punktów.

W niedzielę wieczorem rywalem szwedzkich Czarnych Koszul (w takich strojach gra tradycyjnie AIK) była ekipa Atvidabergs FF, która bezpośrednio wyprzedza ich w tabeli i miała tyle samo punktów. To właśnie goście zaatakowali ochoczo na początku meczu na Rasundzie, mieli nawet okazję bramkową, ale nie pokonali dobrego znajomego kibiców i piłkarzy Lecha - Ivana Turiny . Ogolony na łyso Chorwat, który w 2009 roku grał w Kolejorzu, nie puścił bramki.

Ich harce trwały około 20 minut. Wtedy inicjatywę przejął AIK. W 23. minucie na bramkę Atvidabergs FF uderzył czołowy strzelec AIK, Viktor Lundberg o fryzurze, która w ogóle nie słuchała go na wietrze. Krótko potem po rzucie rożnym Nils-Eric Johansson spudłował z pięciu metrów! W 40. minucie Viktor Lundberg zmarnował jeszcze jedną świetną okazje bramkową.

Okazało się, że rzuty rożne były najkrótszą drogą do bramki Atvidabergs FF, który przy nich krył rywali jak, nie przymierzając, norweski Fredrikstad FK w meczu z Lechem Poznań w 2009 roku (w którym zresztą grał obecny piłkarz AIK, szybkonogi Kostarykańczyk Celso Borges). Po takim błędzie bezpańska piłka znalazła Martina Lorentzsona tuż przed bramką gości i AIK objął prowadzenie do przerwy.

Mecz był ostry. Ucierpiał m.in. Ivan Turina, który nabawił się urazu głowy, ale boiska nie opuścił. Widać jednak, że Szwedzi z AIK nie będą przebierali w środkach podczas ewentualnego starcia z Kolejorzem.

Po przerwie zagrożenie ze strony graczy z Rasundy po rzutach rożnych wciąż było duże. Gospodarze mieli też kilka innych okazji; po jednej z nich piłka pomknęła równolegle do bramki, inną zmarnował Lalawele Atakora z Togo. W 73. minucie obrońcy Atvidabergs FF zatrzymali rajd groźnego Viktora Lundberga, na którego każdy rywal AIK musi uważać. W 83. minucie wchodzący z ławki czarnoskóry reprezentant szwedzkiej młodzieżówki Christian Kouakou uderzył tuż obok słupka. Z kolei lekko potrącony w polu karnym przez obrońców Celso Borges dostał ... żółtą kartkę za symulowanie.

AIK Solna zupełnie zasłużenie wygrał z Atvidabergs FF 1:0.

Skład AIK z tego meczu: Ivan Turina - Niklas Backman, Nils-Eric Johansson, Per Jonas Karlsson,

Martin Lorentzson - Robin Quaison, Daniel Gustavsson (79. Christian Kouakou), Robert Ahman Persson (79. Helgi Danielsson), Atakora Lalawele - Viktor Lundberg, Celso Borges

Lech Poznań zagra z AIK Solna, o ile Szwedzi wyeliminują w czwartek islandzki FH Hafnarfjördur (w pierwszym meczu 1:1), a sam poradzi sobie z azerskim Chazarem Lenkoran.