Londyn 2012. Kibic Lecha Poznań zaprowadził pokój między Indiami a Pakistanem

Polskich laskarzy zabraknie na igrzyskach olimpijskich w Londynie, ale pojawi się na turnieju polski sędzia. Na dodatek 28-letni poznaniak Marcin Grochal będzie najmłodszym arbitrem igrzysk, który zasłynął niegdyś ... zaprowadzeniem pokoju między Indiami a Pakistanem.
Marcin Grochal mieszka na poznańskim Łazarzu. Pasjonuje się piłką nożną i jest zagorzałym fanem Lecha Poznań. - Mam Kartę Kibica i karnet na mecze Kolejorza. Chodzę na nie, gdy tylko mogę i jestem Poznaniu - mówi. Bakcyla hokejowego połknął w 1993 roku, gdy Poznań był organizatorem Pucharu Interkontynentalnego. To była niezwykła impreza, bowiem mecze tego turnieju, szczególnie pojedynku Polaków, gromadziły na Promienistej pełne trybuny! Na hokeju na trawie w Polsce to rzadki przypadek. - Pamiętam, że w 1993 roku, gdy przy Promienistej rozgrywano Inter Cup, pojechałem rowerem na stadion. Było sporo ludzi. Już nie pamiętam jaki to był mecz. To był mój pierwszy kontakt z hokejem. I to na żywo. Mecz spodobał mi się - opowiada Marcin Grochal. Od tej pory, obok piłki nożnej, zaczął się także pasjonować hokejem na trawie. Próbował w niego grać. - Byłem bardzo przeciętnym zawodnikiem. Ale boiskowe doświadczenie przydało mi się później przy sędziowaniu - wspomina.

Skończył Szkołę Podstawową nr 10 przy ulicy Bosej. Potem trafił do renomowanego VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza przy Głogowskiej (to znowu Łazarz). I laskę hokejową zawiesił na ścianie. Kurs sędziowski zrobił podczas studiów na Politechnice Poznańskiej. - Najpierw prowadziłem mecze młodzików i juniorów. Ale po półtora roku trafiłem już na boiska pierwszoligowe. Często prowadziłem mecze z udziałem znacznie starszych kolegów, których znałem z obserwacji spotkań hokejowych, a i niekiedy z gry. Dzięki znajomości angielskiego dość szybko przyszło mi spróbować swych sił poza granicami kraju. W 2005 roku sędziowałem w turniejach o klubowe puchary europejskie. Najpierw ze Startem Gniezno w Lille, a potem z Pocztowcem Poznań w Brześciu. Po Junior Challenge Open w Gnieźnie otrzymałem kilka dobrych ocen i licencję sędziego międzynarodowego - opowiada.

W sercu religijnej wojny

Sławę przyniosła mu odważna interwencja podczas meczu hokejowego Indii i Pakistanu - dwóch zwaśnionych potęg hokejowych. Opowiada o tym tak: - Sędziowałem w 2008 roku mecz Młodzieżowych Mistrzostw Azji między Indiami i Pakistanem. Doszło do utarczek między graczami. Moje zdjęcia podczas próby rozdzielenia walczących stron trafiły do internetu. Napisano, że znalazłem się w sercu wojny religijnej na boisku.

Marcin Grochal pracował w Katarze i Emiratach Arabskich. Zarządzał tam nowo zbudowaną w Doha halą do siatkówki podczas Igrzysk Azjatyckich oraz nowym stadionem w Katarze podczas Mistrzostw Azji. W 2011 roku był menedżerem toru Formuły 1 w Abu Dhabi w Emiratach Arabskich. Pracował też na stadionie w Poznaniu podczas Euro 2012. Teraz trafi na igrzyska do Londynu.

- Jestem najmłodszym wśród siedemnastu sędziów. I z najniższym rankingiem. Będę mógł obserwować w Londynie kolegów, którzy są moimi wzorcami. Będę bardzo zadowolony z każdego spotkania, które poprowadzę. Trzeba przed sobą stawiać kolejne cele. Moim marzeniem jest sędziowanie również igrzysk w Rio de Janeiro. A może za kolejne cztery lata w 2020 roku uda się poprowadzić finał - mówi Marcin Grochal.

POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!

Więcej o: