Sport.pl

Lech Poznań na Kaukazie. Pierwszymi mistrzami Azerbejdżanu byli ... Anglicy

Co tu robić po wykańczającej szychcie na szybie naftowym? Może pograć w piłkę... - pomyśleli Anglicy, którzy pracowali przed laty na polach roponośnych Azerbejdżanu. I zaszczepili tu grę, którą znali ze swej ojczyzny. Lech Poznań zagra w czwartek z Chazarem Lenkoran - reprezentantem kraju, który w piłkę nożną gra od 100 lat.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUBCIE NAS, WIARA!

Odkąd w Azerbejdżanie doszło w 1870 roku to wybuchu "gorączki czarnego złota", czyli wielkiego boomu na wydobycie ropy naftowej, zjeżdżali tu robotnicy, inżynierowie i nafciarze z całego świata - Europy, Stanów Zjednoczonych czy Chin. Polacy stawiali w Baku najsłynniejsze tu budynki. Anglicy z kolei nauczyli Azerów gry w "football".

Brytyjscy robotnicy naftowi w czasie wolnym po pracy szukali jakiejś rozrywki. W Azerbejdżanie czuli się obco, słabo się integrowali. Mieli swoje rozrywki i swoje gry. Jedną z nich był "football", w który grali na placach obok rafinerii. Azerowie przyglądali się tej grze nieufnie, acz z zainteresowaniem. W końcu poprosili, aby Anglicy ich nauczyli.

Azerski dziennikarz sportowy i komentator telewizyjny Rowszan Binnatli podaje, że trudno ustalić, kiedy dokładnie miało to miejsce. Zapewne w pierwszych latach XX wieku, kiedy Baku i Azerbejdżan przeżywały okres rozkwitu. W drukowanych w Baku i Tyflisie (dziś Tbilisi) gazetach - z 1905 i 1906 roku znajdują się notatki na temat gry w "football" na terenach Azerbejdżanu, w tym w Lenkoranie. - Kamieniem milowym historii futbolu w każdym kraju jest moment rejestracji pierwszych drużyn. Tak jest i w wypadku Azerbejdżanu. To rok 1911 - twierdzi redaktor Binnatli.

Z grona drużyn, które wtedy przystąpiły do rywalizacji o tytuł mistrza w Azerbejdżanie ... ani jedna nie była azerska. Zgłosili się Anglicy, a także inżynierowie i biznesmeni z Rosji (gdzie w piłkę grano od 1898 roku) i Odessy (gdzie futbolu nauczyli Ukraińców angielscy marynarze). Pierwsze nazwy klubów brzmiały: Balakhani Football Club, British Club, Stella, Progress, Sports Squad, Adamovists, Sportsman, Ascold i Congress. I to British Club, złozony wyłącznie z brytyjskich robotników i inżynierów naftowych, został pierwszym mistrzem Azerbejdżanu, a tytuł obronił także w 1912 roku. Wtedy też British Club, występujący pod nazwą Hawk (Jastrząb) reprezentował Azerbejdżan w pierwszym oficjalnym meczu międzypaństwowym z Towarzystwem Gimnastycznym z Tyflis z Gruzji. Azerowie, to znaczy Anglicy wygrali 2:0. To zdarzenie do dziś jest ważne dla każdego kochającego historię kibica piłkarskiego w Azerbejdżanie.

A w 1913 bakijska gazeta "Kaspi" napisała, iż miejscowy Ratusz postanowił przeznaczyć grunt koło miejskiego cmentarza na budowę boiska. Piłkarze byli zachwyceni - nie musieli już grać na placach obok naftowych szybów.

Natomiast 25 stycznia 1914 roku w moskiewskiej prasie pojawiła się notatka: "Mieszkańcy Baku i okolicznych kurortów nadkaspijskich zmienili upodobania. Najnowszym krzykiem mody nie są już narty na kółkach, ale gra w piłkę nożną".

Te narty na kółkach to nic innego jak rolki, a jednym z popularnych wtedy kurortów nadkaspijskich był Lenkoran.

Dziś Azerowie wspominają czasy świetności swego futbolu - nie tylko te z lat 60., gdy Tofik Bachramow sędziował mecze mistrzostw świata w 1966 roku, a inny Azer Anatolij Baniszewski na tymże mundialu zdobywał medal dla ZSRR. Wspominają także lata przedwojenne, gdy w 1923 roku zespół Komsomołu Baku wygrał Kaukaskie Igrzyska Olimpijskie (rozgrywano taką imprezę przed laty), azerska reprezentacja Baku w 1930 roku wygrywała z reprezentacją nafciarzy niemieckich, a w 1931 roku - nawet brytyjskich, na dodatek aż 5:2! Wtedy to Azerbejdżan był awangardą piłkarską Kaukazu i Bliskiego Wschodu, do tego stopnia, że nieoficjalna reprezentacja Azerbejdżanu w 1929 roku wyjechała do Teheranu na mecz z Iranem, zwanym wtedy jeszcze Persją i wygrała z nim ... 11:0.

Ropa, kawior i herbaciane pola - czyli czego nie wiecie o Azerbejdżanie


Więcej o: