Sport.pl

Mariusz Rumak: Nie szukamy napastnika. Zamiast pięciu średnich, chcę dwóch dobrych transferów

- Klub, który nie ma młodzieży nie będzie długo istniał w piłce. To jest podstawa, a nie zrobienie zaciągu średnich zawodników na poziom europejski, zbudowanie zespołu na jeden projekt. A jak się projekt nie uda? Wtedy ci zawodnicy odchodzą, a klub jest w tarapatach. Pamiętajmy, że jako Polacy jesteśmy któryś w kolejce. Zawodnik usiądzie do rozmów z nami, gdy nie będzie go chciał PSV Eindhoven, Ajax czy Auxerre - opowiadał trener Kolejorza Mariusz Rumak w Cafe Futbol.
W programie telewizji Polsat Sport prowadzonym przez Bożydara Iwanowa, szkoleniowiec Lecha Poznań mówił też...

O tym, że zespół nie potrzebuje nowego gracza w miejsce Artjoma Rudniewa: Na tej pozycji zdecydowanie nie szukamy zawodników. Określiłem pozycje, które wymagają w pierwszej kolejności uzupełnienia i nie jest to pozycja środkowego napastnika. Obserwujemy środkowych napastników i na pewno będziemy mieli przygotowany transfer w momencie, gdy uznamy, że jest to potrzebne.

O tym, że pierwsze rundy europejskich pucharów nie są najważniejszym celem: Podczas rozmów z zarządem i właścicielem klubu, daleki byłem od tego, by budować zespół na Ligę Europejską. Było pierwsze dziesięć spotkań, które trzeba było przetrwać, zdobyć europejskie puchary. To się udało. Teraz rozmawiamy o tym, że to ma być zespół zbudowany na lata. By w momencie, gdy uda nam się awansować w kolejnych latach do pucharów, nie spotykać się z sytuacją, że gros zawodników może odejść. Celem dla nas nie jest 5 lipca. Bardzo chcemy przechodzić do kolejnych fazach i chcemy grać w Lidze Europejskiej, ale celem jest zbudowanie systemu, który zagwarantuje nam poziom przez kilka lat, gwarantujący udział w europejskich pucharach. Nie mamy za wiele czasu, by przygotować się na pierwszy mecz. Zrobimy wszystko, by być optymalnie przygotowanym, zrobimy wszystko, by wygrać ten pierwszy mecz. Ale nie będziemy dla tego meczu zawalali sezonu, czy kilku lat, bo nie jest dobrą drogą zatrudnianie 3-4 zawodników tylko po to, by w tym roku zagrać w Lidze Europejskiej. Chodzi o przygotowanie zespołu na lata, dlatego też w kolejnych okienkach transferowych będziemy uzupełniali ten zespół. Nie chcę pięciu średnich transferów, bo będziemy mieli średni zespół. Za tych pięciu średniaków wolę mieć dwóch dobrych zawodników, którzy podniosą jakość zespołu i w następnym okienku kolejnych dwóch. W kolejnych latach będziemy podnosili jakość zespołu.

POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

O tym, że Lech mógłby brać przykład z Werderu Brema, a w kolejce po zawodników jest za klubami z silniejszych lig: Spójrzmy choćby na Thomasa Schafa i Werder Brema. Werder potrafi grać bardzo dobrze w pucharach. Byłem tam przez dwa tygodnie na stażu. To jest system, trener jest od wielu lat. Czasami ten zespół jest w środku tabeli, czasami bije się o najwyższe lokaty. Są wspaniali zawodnicy, którzy odchodzą do wielkich klubów jak Ozil, ale zaraz ktoś wypełnia to miejsce. Cały czas ten Werder jest na wysokim poziomie. Pamiętajmy, że w polskich realiach kluby mają określone budżety i mogą sobie pozwolić tylko na racjonalne wydatki - przynajmniej tak jest w Lechu. Nie sztuką jest przejeść wszystkie pieniądze, a sztuką jest wybudować akademię, która w przyszłości da piłkarzy. Nie chodzi o to, by pompować pieniądze tylko w pierwszy zespół. Dzisiaj w Lechu powstaje akademia we Wronkach. Klub, który nie ma młodzieży nie będzie istniał długo w piłce - takie jest moje zdanie. Jeśli masz dobrą akademię, to zawsze będą kolejni zawodnicy. Są Marcin Kamiński i Mateusz Możdżeń, wchodzi Szymon Drewniak, oni u nas dorastali i uczyli się grać w piłkę. Na poziomie ekstraklasy są dobrymi zawodnikami, a Marcin Kamiński jest w kadrze Franciszka Smudy. To jest podstawa, a nie zrobienie zaciągu, kupno średnich zawodników na poziom europejski, zbudowanie zespołu na jeden projekt. A jak się projekt nie uda, to co wtedy? To wtedy ci zawodnicy odchodzą, a klub jest w tarapatach. Pamiętajmy, że jako Polacy jesteśmy któryś w kolejce. Jeśli chcę zawodnika z określonej ligi, to on usiądzie do rozmów wtedy, gdy nie będzie go chciał PSV Eindhoven, Ajax czy Auxerre. Później będzie dopiero Lech Poznań.

Ich wcześniej prowadził Mariusz Rumak: Bartosz Salamon, Marcin Kamiński...


Czy Lech Poznań powinien przygotować formę i transfery już na pierwszą rundę el. Ligi Europejskiej?
Więcej o:
Komentarze (22)
Mariusz Rumak: Nie szukamy napastnika. Zamiast pięciu średnich, chcę dwóch dobrych transferów
Zaloguj się
 • alfalfa

  Oceniono 19 razy 15

  Zobaczymy czy napastnik nie będzie potrzebny. Młodzież faktycznie w osobach np. Kamińskiego i Możdżenia dobrze się pokazała w tym roku, może mamy jeszcze jakieś talenty w ataku, facet zna zespół to chyba wie co mówi. A bardziej niż słowa mówią o nim wyniki.
  A.

 • monissia89

  Oceniono 19 razy 13

  Pomysł świetny oby Ci się udało ;)

 • bzdzioszek

  Oceniono 14 razy 10

  Mądrze mówi. Chociaż jestem kibicem Legii to myślę, że Lech potrzebuje raczej wzmocnień w defensywie (prawy i środkowy) oraz pomocy (skrzydłowy i rozgrywający). Napastnik to rzecz drugiej potrzeby!!

  Rozwijają akademię, niech biorą przykład z Legii. Chociaż Ci piłkarze co są w kadrze U-17 (Linetty i Cierpka) są nieźli. Byle tak dalej - tylko poprzez wychowanków można podnieść poziom ligowej piłki i podstawy finansowe klubu, wtedy takich Rudniewów można będzie sprzedawać co sezon, bez uszczerbku dla poziomu drużyny (wystarczy spojrzeć na Partizan czy Ajax)

 • bartez_nowy

  Oceniono 11 razy 5

  ja się chyba na piłce nie znam. wydaje mi się że po stracie Rudnevsa należy kupić napastnika... ale co ja tam wiem?

 • jacek990

  Oceniono 12 razy 4

  Nie szukamy nikogo na miejsce Rudnieva? A kto będzie strzelał bramki? Buric? Budowanie zespołu na lata, to piękne hasło, tylko właśnie się rozpada zespół budowany na lata....Rozpada się w kilka miesięcy....
  I teraz znów lata budowania, potem jakiś sukcesik i znów rozpad? Długofalową, KONSEKWENTNĄ politykę poproszę!

 • mario8448

  Oceniono 12 razy 4

  Ch...a sobie zbudujesz jak po każdym lepszym sezonie tych ,, dwóch lepszych zawodników bedzie sprzedawanych" tak było jest i pewnie długo będzie a jak nie będziesz miał wyników z tymi co zostaną to Cie wypie....

 • dryfulec

  Oceniono 13 razy 3

  Każdy ciągle buduje na lata. Smuda budował na lata, Zieliński budował na lata, Bakero na długie lata, Rumak na jeszcze dłuższe. Lata mijają i ciągle ktoś coś buduje na odległą przyszłość. Albo nikt nie umie zbudować tego co zapowiada, albo traktują opowieści o budowie jako wygodną wymówkę dla braku bieżących sukcesów, braku wzmocnień i braku wizji na teraz. Myśli indyk o niedzieli, a jutro dostanie bęcki od Turkmenów i znowu będzie zapaść i znowu będzie zmiana budowniczego i znowu będą zapowiedzi o budowie na lata...

 • der-rauber

  Oceniono 25 razy 3

  mądre słowa, oby mu kibolstwo nie przeszkadzało

 • rabe_tata_joea

  Oceniono 6 razy 2

  SONDAŻ
  Czy Lech Poznań powinien przygotować formę i transfery już na pierwszą rundę el. Ligi Europejskiej?

  Nie - powinni się położyć i grać w bierki ...
  Te sondaże z dnia na dzień są co raz głupsze .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX