Sport.pl

Niezwykły kibic Lecha Poznań. Na meczach od 62 lat!

Gdy poszedł na pierwszy mecz poznańskiego Lecha, klub ten nie miał jeszcze trzydziestki i nie nosił jeszcze nazwy "Lech". Dziś, gdy "Kolejorz" kończy lat 90, pan Juliusz Palacz wciąż chodzi na jego mecze
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

Kiedyś Juliusz Palacz mieszkał na Łazarzu, teraz - w Plewiskach, ale od kilkudziesięciu lat na mecze "Kolejorza" jeździ z tą samą, poznaną na Łazarzu "eką". - To zawsze milej oglądać mecze razem, na stałych miejscach, ale kiedy w latach sześćdziesiątych Lech spadł nawet do trzeciej ligi, bywało, że na stadionie pojawiałem się sam - wspomina pan Juliusz Palacz.

11:1 na początek

Urodził się w 1939 roku, gdy - założony pod nazwą Lutnia Dębiec - dzisiejszy Lech jeszcze nie był pełnoletni. Ze swoich 73 lat pan Juliusz aż 62 spędził na stadionie, na którym po raz pierwszy w sierpniu 1950 roku zabrał go wujek Józef.

Był niedzielny ranek, ładna pogoda i jedenastoletni chłopiec z Łazarza nawet nie przypuszczał wtedy, co się za chwilę stanie.

A stało się to, że "Kolejorz" zdemolował tego dnia Szombierki Bytom, nastrzelał im mnóstwo bramek. A emocje z zupełnie zawładnęły umysłem chłopca, który z wypiekami na twarzy wołał do wujka Józefa: - Jest 5:0 czy 6:0?

Nie mógł bowiem nadążyć z liczeniem. Lech strzelał gole co kilka minut. - Jeszcze pięć - odrzekł wujek Józef, wyciągając kolejnego "mela" z "tytki". - Ale zaraz będzie sześć.

Faktycznie, było. Potem siedem, osiem, dziewięć...

- Dziesięć! Dziesięć! - krzyczał wtedy wujek Józef, jak zresztą cały stadion na Dębcu.

A mały Juliusz z radością patrzył, jak pada i dziesiąta bramka. A także jedenasta. Lech wygrał z Szombierkami 11:1 - do dziś to jego rekordowo wysokie zwycięstwo w ekstraklasie. Historyczny moment, w którym wziął udział mały chłopiec z Łazarza. Odtąd miał brać udział we wszystkich ważnych i historycznych momentach z udziałem poznańskiego Lecha.

Anioła, Gogolewski? Nie mogłem wydusić słowa

- Pracowałem w Biurze Projektów Kolejowych, przychodził tam Teodor Anioła, żeby podpisać jakiś dokument. Teoretycznie był przecież zatrudniony na kolei. Podpisywał, że to niby on wykonał jakiś rysunek i wychodził. A ja patrzyłem na niego i nie mogłem słowa wydusić - opowiada. - A kiedy mieszkałem na Chociszewskiego na Łazarzu, któregoś dnia spotkałem tam na ulicy Janusza Gogolewskiego. Do dziś pamiętam, jak idzie ulicą. Pewny krok, czarne włosy Był moim idolem! Też nie mogłem wydusić słowa.

Przyznaje, że dawniej było mu łatwiej chodzić na mecze. Trenował bowiem wioślarstwo w Trytonie Poznań. Pływał w czwórkach i ósemkach, najlepszy wynik: piąte miejsce na mistrzostwach Polski. Potem został sędzią zawodów wioślarskich. - Nie przepadam za komuną i PRL-em, ale w tamtej Polsce dostałem taką srebrną odznakę kultury fizycznej, a ona przez jakiś czas uprawniała do wchodzenia za darmo na imprezy sportowe - mówi. - Korzystałem z niej przez jakiś czas. Chodziłem nie tylko na piłkarzy Lecha, ale i na koszykówkę, na wszystko, co wiązało się ze sportem w Poznaniu. Dziś też staram się chodzić. Byłem np. niedawno na mistrzostwach Polski w boksie, które odbywały się w Arenie. Lech Poznań pozostał jednak najważniejszy.

Mecz tak, impreza rodzinna - nie

- Od 1950 roku minęły sześćdziesiąt dwa lata - pan Juliusz przerzuca karty albumu. Ma w nich zafoliowane programy meczowe, wycinki z gazet, zdjęcia ze znanymi piłkarzami i wszystko, co przypomina mu najwspanialsze momenty, które przeżył wraz z Lechem. - I przez te sześćdziesiąt dwa lata chodzę na "Kolejorza" regularnie. Z powodu meczów zdarzało mi się nawet opuszczać imprezy rodzinne albo spóźniać się na nie. Staram się uczęszczać na każdy mecz. Bywa, że przepadnie mi w sezonie jeden, niekiedy dwa. Nie przypominam sobie, bym jednak opuścił kiedykolwiek więcej niż pięć... - zapewnia.

Jeżeli założymy, że Lech rozgrywa u siebie mniej więcej piętnaście meczów w sezonie, oznaczałoby to, że pan Juliusz obejrzał już niemal tysiąc ligowych spotkań "Kolejorza"! - A do tego trzeba doliczyć jeszcze mecze w pucharach - zaznacza.

Pan Juliusz był też na rozgrywanym w trzaskającym mrozie meczu z Juventusem Turyn w grudniu 2010 roku - meczu, który przeszedł do historii "Kolejorza". - Nie było tak źle. Ciepło się ubrałem - śmieje się. - Chociaż w dzisiejszych czasach nie można już wnosić na stadion niczego na rozgrzewkę, tak jak kiedyś.

Coś na rozgrzewkę wielokrotnie pan Juliusz już wygrał dzięki swej niezłomnej zasadzie, która brzmi: "Jeśli jesteś kibicem, to nigdy się niczym nie przejmuj i wierz w swoją drużynę, bo w końcu wygra". - Kiedy teraz Lech zaczął przegrywać i nie mógł strzelić gola, znajomi się ze mnie śmiali, że kupiłem karnet - opowiada. - Uważali, że to była najgłupsza decyzja w życiu i zmarnowane pieniądze. A ja akurat uważałem inaczej. I założyłem się, że Lech wygra w meczu ze Śląskiem Wrocław...

Uśmiecha się szeroko. - No i jestem butelkę koniaku do przodu!

- Nie pierwszą zresztą! Ile razy już jadłem i piłem na czyjś koszt, bo chciał się ze mną założyć, że przegrywający mecz za meczem Lech ulegnie też kolejny raz. A ja zawsze wierzę i wiem, że w końcu wygra - dodaje.

Teraz chodzi z wnuczkiem

- Optymizm? - mówi. - Optymizm jest wpisany w kibicowanie. Jeśli się jest kibicem, to znaczy, że i optymistą, gdyż inaczej nie miałoby to sensu. I odwrotnie, jeśli jest się optymistą, to w sumie jest się też kibicem. Ja nigdy się niczym nie przejmuję. Wie pan, ja przeżyłem już spadki, trzecią ligę, to czym się przejmować teraz?

Pieniędzy wydanych na karnet jest zresztą teraz więcej, gdyż pan Juliusz chodzi już na mecze z wnukiem. Opowiada: - Zabrałem go raz na mecz i kupiłem bilet. Okazało się, że go to zainteresowało. Zaczął dopytywać: "dziadek to, dziadek tamto... a kiedy znowu pójdziemy". Poszliśmy więc znowu i znowu. Doszedłem do wniosku, że taniej będzie, gdy kupię mu karnet - pan Juliusz się uśmiecha. - To i tak jest w sumie kilkaset złotych, ale co tam! Wnuk jest cały szczęśliwy, a ja mam przynajmniej z kim w domu omawiać mecze. Omawiamy poszczególne akcje tak długo, aż nadejdzie kolejny mecz i przyniesie nowe wrażenia.

Patryk Wolski i inni debiutanci w Lechu Poznań


Na mecze Lecha Poznań chodzę od:
Więcej o:
Komentarze (13)
Niezwykły kibic Lecha Poznań. Na meczach od 62 lat!
Zaloguj się
 • Gość: dezerterzysta

  Oceniono 33 razy 31

  Pan Juliusz może być przykładem dla wielu "kibiców", którzy nawet nie znają składu drużyny dobrze.
  Też zacząłem chodzić na Kolejorza jak miałem około 10 lat (chyba nawet dokładnie tyle), dziś to już półtorej dekady z Kolejorzem w serduchu!
  Panie Juliuszu- zdrowia, żeby jak najdłużej mógł Pan chodzić na Lecha, który (to kolejne życzenie) będzie dawał Panu mnóstwo radości! ;-)

 • areq1971

  Oceniono 25 razy 17

  Co powinien zrobić teraz dział marketingu Lecha?Darmowy karnet DOŻYWOTNIO i miejsce na wybranym sektorze..a co zrobi?Jak zwykle wyda ochset tysięcy na foldery reklamowe,utrzymanie bandy nieudaczników którzy obmyślili taki plan marketingowe z cenami biletów...obniżki już wam g*wno pomogą.Zniechęciliście ludzi dokumentnie,nie tyle grą co stosunkiem do nich-traktowanie kibica jak maszynki do zapłacenia za bilet,bez wpływu na to co chcą oglądać-jeśli 20tys ludzi widzi że Jose Maria Bakero prowadzi drużynę do katastrofy- to wśród waszej bandy kiepów powinno się znaleźć ze trzech mądrzejszych i go wywalić....Można się dać robić w balona,ale cierpliwość ludzka ma swoje granice.Wystarczało po dobrym sezonie nie windować cen po 60-70-80zł,karnety sprzedawać w rozsądnej cenie a nadal przychodziłoby po 20tys ludzi

 • stilonek

  Oceniono 12 razy 10

  szacunek z Gorzowa. sto lat Panie Juliuszu. znam osobiście paru kibiców z podobnym stażem i to prawda, co Pan powiedział: toczka w toczkę wspaniali ludzie!

 • maciej2538

  Oceniono 1 raz 1

  Wygrajćie w koncu mecz na bułgarskiej kibiców mało obchodzi jak lech sie nazywał x lat temu
  chcemy zwyćiestwa kolejorz chcemy zwycięstwa jeżeli pilkarze nie obudza sie ze snu zimowego to nie tylko nie będzie mistrzostwa ale nie będzie gry lecha w pucharach a wtedy rumak stwierdzi że lech stwarzał sobie dogodne sytuacje w tej rundzie wiosennej ale nie wyszło panowie piłkarze nie kompromitujćie śię
  zacznijcie w koncu grać

 • maciej2538

  Oceniono 1 raz 1

  Takich kibiców jak pan Juliusz lech potrzebuje zwłaszcza teraz kiedy lech jest w kryzysie .Pan Juliusz to
  prawdziwy kibic na dobre i na złe ja zaczałem chodzic na lecha od 1982 r kiedy miałem 7 lat ale tamten
  lech a obecny to przepaśc ostatni raz byłem na górniku na całe szczęscie nie widziałem tych porażek
  dlatego pana Juliusza podziwiam

 • Gość: xx

  Oceniono 9 razy 1

  a ty Jacek jestes Kiepski, u was nie ma kibicow

 • maciej2538

  Oceniono 2 razy 0

  Moze pilkarze potrzebuja pomocy psychologa tak jak pilkarze legii ale pilkarze
  lecha sa gwiazdami i mają swoją dume wola żeby cała polska z nich śie śmiała

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX