Dla Górnika Zabrze stadion Lecha to trudna twierdza

Górnik Zabrze to jedna z tych drużyn w Polsce, dla których stadion Kolejorza przy Bułgarskiej to twierdza trudna do zdobycia. Zabrzanie nie wygrali tu od dziewięciu lat
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

9 sierpnia 2003 roku zabrzanie wygrali na Bułgarskiej 2:1 po golach Krzysztofa Bukalskiego i Adriana Sikory (dla Lecha trafił Zbigniew Zakrzewski). Prowadził ich wtedy trener Waldemar Fornalik - dzisiejszy szkoleniowiec rewelacji tego sezonu, chorzowskiego Ruchu. W jego drużynie grali wtedy... Kazimierz Moskal i Michał Probierz! Dziś obydwaj sami są trenerami, a raczej w niektórych wypadkach byli...

To ostatnie zwycięstwo dzisiejszych przeciwników Lecha w Poznaniu. I jedno z nielicznych, dodajmy. W Poznaniu zabrzanie grali bowiem dotąd 39 razy i raptem sześciokrotnie schodzili z murawy jako zwycięzcy. Do tego można dodać także słynna wygrana w półfinale Pucharu Polski z 1968 roku, gdy potężny Górnik Zabrze był jedną z najlepszych drużyn w kraju, a Lech grał zaledwie w drugiej lidze. Lechici ulegli 0:2.

Także wiosną 1963 roku doszło do meczu Pucharu Polski między obydwoma ekipami - tym razem w ćwierćfinale. Zabrzanie wygrali 4:2.

Najwyższe zwycięstwa Kolejorza to 5:0 z sierpnia 1992 roku w sezonie mistrzowskim oraz 4:0 z grudnia 1976 roku w trudnym, bo omal nie zakończonym degradacją sezonie 1976/1977.

Czy Lech Poznań awansuje do europejskich pucharów w tym sezonie?