Lech Poznań dla Śląska Wrocław - rywal najgorszy [WIDEO]

8 maja 1996 roku ostatni raz udało się wrocławianom pokonać Kolejorza na jego terenie. Bilans meczów Śląska w Poznaniu jest dla niego fatalny - wygrał tu raptem cztery razy
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

Poznań i stadion Lecha to dla Śląska Wrocław teren najgorszy z możliwych. Po raz pierwszy obydwa zespoły zmierzyły się tutaj w październiku 1958 roku - nietypowo, bo na obiekcie Olimpii na Golęcinie. I już wtedy Lech wygrał i to aż 6:1!

Do pierwszej w historii wygranej Śląska doszło dopiero 31 maja 1964 roku, w rozgrywkach drugiej ligi. Wówczas wrocławianie wygrali w Poznaniu (stadion 22 Lipca) 3:0. Był to jeden z zaledwie czterech triumfów wrocławian. Pozostałe to 1:0 z marca 1982 roku, 2:1 z lipca 1990 roku i ów mecz z maja 1996 roku, kiedy to Śląsk wygrał w Poznaniu po raz ostatni - 1:0 po golu Dariusza Kasperka, który pokonał czarnoskórego bramkarza z Zimbabwe Gifta Muzadziego.

Tu można obejrzeć skrót tego meczu. Zwraca uwagę stan murawy i czerwony maluch w tle...Wszystkie pozostałe mecze Lech albo wygrywał albo remisował! To naprawdę niesamowity dorobek i jeden z najkorzystniejszych bilansów Kolejorza w meczach u siebie. Dla wrocławskiego Śląska to z kolei rekordowo zły dorobek w meczach wyjazdowych - nie ma dla wrocławian równie niewygodnego rywala niż Lech w Poznaniu.

Jeden z najbardziej pamiętnych meczów to ten z 21 maja 1972 roku, gdy Lech walczył o powrót do ekstraklasy. Śląsk był bliski sukcesu na stadionie 22 Lipca (dziś Szyca), bo prowadził 1:0, ale stracił bramkarza Zygmunta Kalinowskiego, a poznaniacy strzelili dwa gole w dwóch ostatnich minutach. Wygrali 2:1.

najwyższa wygrana natomiast to 6:0 z marca 1984 roku, gdy Lech Poznań kroczył po drugi tytuł mistrzowski. Dwa gole strzelił Mirosław Okoński, dwa Henryk Miłoszewicz, a po jednym - Mariusz Niewiadomski i Czesław Jakołcewicz.

Ogółem Śląsk z Lechem spotykał się 65 razy. Bilans meczów to 19 zwycięstw Śląska, 15 remisów i 31 wygranych Lecha. W Poznaniu obie drużyny rozegrały 33 spotkania, z których zaledwie 4 zakończyły się zwycięstwami Śląska, 9 remisami, a aż 20 zwycięstwami Lecha. Śląsk w tych meczach zdobył 21 goli, tracąc 62 bramki.

Natomiast obecny trener Śląska Wrocław Orest Lenczyk ostatni raz przegrał na Bułgarskiej w marcu 2009 roku, gdy prowadził tu Cracovię Kraków. Uległa ona Kolejorzowi 1:3.

Mecz Lecha Poznań ze Śląskiem Wrocław: