Albo awans, albo zmiany. Lech bez gola od ponad 9 godzin

Na 90. urodziny Lecha Poznań nie ma powodu do radości. Po fatalnej serii wpadek w meczach ligowych jedyne, co mu pozostało, by ratować sezon 2011/2012, to Puchar Polski i dzisiejszy mecz w Krakowie
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

W lidze Lech jest dopiero na dziewiątym miejscu. Ma dziewięć punktów straty (i mecz zaległy) do miejsca, które pozwala awansować do europejskich pucharów. Przegrał do zera dwa pierwsze mecze 2012 roku, jeszcze pod wodzą trenera Jose Bakero. Hiszpana zmienił Mariusz Rumak i "Kolejorz" nadal nie może strzelić gola - zremisował 0:0 z Wisłą Kraków i w przygnębiający sposób przegrał w sobotę 0:2 z Jagiellonią Białystok.

W takiej atmosferze świętował wczoraj 90. urodziny - Lech Poznań powstał bowiem 19 marca 1922 roku na Dębcu jako parafialny klubik Lutnia Dębiec. - Chciałbym, abyśmy na 90. urodziny wrócili do europejskich pucharów - mówi wiceprezes klubu Arkadiusz Kasprzak.

Będzie o to trudno, bo szansę na odrobienie strat do czołówki w lidze poznaniacy już niemal zmarnowali. Trudno to oceniać inaczej, skoro w czterech kolejnych meczach ligowych ani razu nie trafił do bramki rywali i od 460 minut (z czego 370 w lidze) jest bezradny w ataku. Licznik znowu bije, tak jak jesienią, gdy podobną serię bez gola miał Lech trenera Jose Bakero. Doszła ona wtedy do 490 minut (rekord klubowy z 1973 roku wynosi 594 minuty).

Rewanżowy mecz ćwierćfinału Pucharu Polski w Krakowie to jednak wszystko, co Lech jeszcze ma w zanadrzu i jego ostatnia szansa, by sezon nie został stracony. A i tak musi odrabiać dystans do Wisły, z którą przegrał w pierwszym pojedynku w Poznaniu 0:1.

Sytuacja jest zatem bardzo trudna, może nawet dramatyczna. Lech ze swoim nowym trenerem Mariuszem Rumakiem stoi przed bardzo trudnym zadaniem przełamania się w kluczowym meczu z jednym z najtrudniejszych rywali w lidze. Dlatego trener Rumak nie owija w bawełnę: - To jest mecz o to, czy będziemy grali w pucharach, czy nie. Nie mamy już nic do stracenia. Albo wygramy to spotkanie i przejdziemy do kolejnej rundy, albo trzeba będzie zrobić bardzo poważne zmiany.

Co jeszcze powiedział trener Kolejorza przed meczem z Wisłą?