Sport.pl

Wyjątkowa oprawa meczu Lecha z Wisłą. O 19.22...

Najstarszy żyjący piłkarz Lecha Poznań, Stanisław Atlasiński symbolicznym kopnięciem piłki rozpocznie Wtorkowy pojedynek Kolejorza z Wisłą Kraków w ćwierćfinale Pucharu Polski. Spotkanie, które jest jednym z elementów obchodów 90-lecia poznańskiego klubu, będzie miało wyjątkową oprawę.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

"W 1919 r. w Poznaniu i jego okolicach istniało kilkanaście kół parafialnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Tak było m.in. na Dębcu, gdzie miejscowi chłopcy grali w piłkę podczas spotkań koła parafialnego, kiedy... nie docierał na nie proboszcz. W końcu wpadli na pomysł założenia drużyny. W 1920 r. zaczęli organizować własne towarzystwo i na razie grali "na dziko". W składzie drużyny byli wówczas: Jan Nowak, Leon Nowicki, Antoni i Jan Dyzmanowie, Józef Magdziak, Kazimierz Zmuda, Stanisław Nowicki, Stefan Fiedler, Józef Gośliński, Józef Blumreder, Leon Stachowski i Jan Wojtek. Do nich dołączyli: Franciszek Kernlein, Andrzej Borda, Józef Sobolewski oraz Jan Dereziński. W 1922 r. postanowili przystąpić do rozgrywek ligowych. Aby tak się stało, musieli jednak zarejestrować się w Poznańskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej. Decyzja w tej sprawie zapadła w marcu 1922 r. - klub został zarejestrowany najprawdopodobniej 19 marca. To dziś umowna data założenia Lecha Poznań. W latach 20. nikt jeszcze nie słyszał nazwy Lech. Drużyna zarejestrowana w POZPN nazywała się Lutnia Dębiec. Osada kolejowa Dębiec na początku lat 20. nie należała do Poznania. Większość założycieli klubu, którzy się z niej wywodzili, mieszkała przy dzisiejszych ulicach Wspólnej i 28 Czerwca 1956. Byli to synowie pracowników kolei. Od samego początku zatem klub związany był z kolejowym środowiskiem." - pisała "Gazeta" na 80-lecie Kolejorza.

Choć do 19 marca zostało jeszcze parę dni, poznański klub zdecydował, że to właśnie podczas meczu Lecha z Wisłą będzie świętował 90. rocznicę swojego powstania. A skoro urodziny, to i oprawa musi być wyjątkowa. Chodzi nie tylko o stroje retro, w które ubiorą się dzisiaj lechici. Oto plan Lecha na popołudnie i wieczór:

godz. 16:Otwarcie bram Stadionu Miejskiego
godz. 16-18:Muzyka, która towarzyszyła meczom Kolejorza w latach 60-tych czy 70-tych, przeplatana komunikatami spikerskimi w gwarze poznańskiej
godz. 16-18:Materiały wyświetlane na telebimach w kolorystyce retro
godz. 16.30-20.30:Herby rocznicowe wyświetlane na membranie stadionu - widoczne od strony ulicy Bułgarskiej
godz. 17.45:Dzieci Kolejorza robią rundę wokół boiska z flagami rocznicowymi (na każdej z flag będzie się znajdował herb Lecha Poznań)
godz. 18:Dzieci Kolejorza ustawiają się na murawie przy I trybunie
godz. 18.10:Ceremonia nagrodzenia Złotej Jedenastki 90 -lecia
godz. 18.20:Wniesienie sztandaru Lecha Poznań
godz. 18.21:Wspólne zdjęcie Złotej Jedenastki (na murawie)
godz. 18.22:Hymn Lecha Poznań
godz. 18.25:Wyjście zawodników pod eskortą dzieci z Domów Dziecka (zawodnicy Lecha Poznań, jak również dzieci w koszulkach retro)
godz. 18.28:Po przywitaniu się obie drużyny ustawiają się w kole - minuta ciszy w związku ze śmiercią Włodzimierza Smolarka
godz. 18.29:Zawodnicy czekają na pana Stanisława Atlasińskiego - najstarszego żyjącego zawodnika Kolejorza, który symbolicznie rozpocznie mecz ćwierćfinału Pucharu Polski
godz. 18.30:Rozpoczęcie meczu - jako pierwszy piłkę kopnie Stanisław Atlasiński
godz. 18.30-19.15:Pierwsza połowa meczu
godz. 19.16:Wykopnięcie piłek rocznicowych w trybuny przez młodzież Lecha Poznań
godz. 19.17:Występ Kolejorz Girls
godz. 19.22:Konkurs rzutów karnych, w którym wezmą udział gwiazdy Kolejorza, których kibice wybrali do Złotej Jedenastki. Konkurs poprowadzi Jacek Hałasik.
godz. 19.30-20.15:Druga połowa meczu
Więcej o:
Komentarze (8)
Wyjątkowa oprawa meczu Lecha z Wisłą. O 19.22...
Zaloguj się
  • shravakayana

    Oceniono 5 razy 1

    WoW

  • as9943

    Oceniono 13 razy -9

    ja bym dzieci nie brał do organizacji meczów Lecha. Jest to zbyt niebezpieczne z tymi kibicami. Ostatnio w Kórniku kibice Lecha pokazali jak się traktuje dzieci w Lechu. Pzecież tam będzie te bydło z kórnika .Na miejscu rodziców tych dzieci bał bym się tym bardziej że kibice Lecha byli dumni ze swoich wyczynów na turnieju w Kórniku.Nawet w więzieniach za krzywdę na dzieciach jest się wykluczonym.Póki co ani klub ani pozostali kibice nie zabrali glosu. Jak przyjedziecie do Szczecina to wam zaśpiewamy piosenkę Gdzie żescie byli jak wam dzieci gwałcili" po kilkunastoletnich wyczynach dyrygenta. Czy w Poznaniu to taka tradycja że dzieci się gnebi i nikt nic z tym nie robi.Zdaje się jeszcze przyjaznicie się z arką która tez ma podobne wyczyny jak ten w kórniku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX