Wyjątkowa oprawa meczu Lecha z Wisłą. O 19.22...

Najstarszy żyjący piłkarz Lecha Poznań, Stanisław Atlasiński symbolicznym kopnięciem piłki rozpocznie Wtorkowy pojedynek Kolejorza z Wisłą Kraków w ćwierćfinale Pucharu Polski. Spotkanie, które jest jednym z elementów obchodów 90-lecia poznańskiego klubu, będzie miało wyjątkową oprawę.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

"W 1919 r. w Poznaniu i jego okolicach istniało kilkanaście kół parafialnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Tak było m.in. na Dębcu, gdzie miejscowi chłopcy grali w piłkę podczas spotkań koła parafialnego, kiedy... nie docierał na nie proboszcz. W końcu wpadli na pomysł założenia drużyny. W 1920 r. zaczęli organizować własne towarzystwo i na razie grali "na dziko". W składzie drużyny byli wówczas: Jan Nowak, Leon Nowicki, Antoni i Jan Dyzmanowie, Józef Magdziak, Kazimierz Zmuda, Stanisław Nowicki, Stefan Fiedler, Józef Gośliński, Józef Blumreder, Leon Stachowski i Jan Wojtek. Do nich dołączyli: Franciszek Kernlein, Andrzej Borda, Józef Sobolewski oraz Jan Dereziński. W 1922 r. postanowili przystąpić do rozgrywek ligowych. Aby tak się stało, musieli jednak zarejestrować się w Poznańskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej. Decyzja w tej sprawie zapadła w marcu 1922 r. - klub został zarejestrowany najprawdopodobniej 19 marca. To dziś umowna data założenia Lecha Poznań. W latach 20. nikt jeszcze nie słyszał nazwy Lech. Drużyna zarejestrowana w POZPN nazywała się Lutnia Dębiec. Osada kolejowa Dębiec na początku lat 20. nie należała do Poznania. Większość założycieli klubu, którzy się z niej wywodzili, mieszkała przy dzisiejszych ulicach Wspólnej i 28 Czerwca 1956. Byli to synowie pracowników kolei. Od samego początku zatem klub związany był z kolejowym środowiskiem." - pisała "Gazeta" na 80-lecie Kolejorza.

Choć do 19 marca zostało jeszcze parę dni, poznański klub zdecydował, że to właśnie podczas meczu Lecha z Wisłą będzie świętował 90. rocznicę swojego powstania. A skoro urodziny, to i oprawa musi być wyjątkowa. Chodzi nie tylko o stroje retro, w które ubiorą się dzisiaj lechici. Oto plan Lecha na popołudnie i wieczór:

godz. 16:Otwarcie bram Stadionu Miejskiego
godz. 16-18:Muzyka, która towarzyszyła meczom Kolejorza w latach 60-tych czy 70-tych, przeplatana komunikatami spikerskimi w gwarze poznańskiej
godz. 16-18:Materiały wyświetlane na telebimach w kolorystyce retro
godz. 16.30-20.30:Herby rocznicowe wyświetlane na membranie stadionu - widoczne od strony ulicy Bułgarskiej
godz. 17.45:Dzieci Kolejorza robią rundę wokół boiska z flagami rocznicowymi (na każdej z flag będzie się znajdował herb Lecha Poznań)
godz. 18:Dzieci Kolejorza ustawiają się na murawie przy I trybunie
godz. 18.10:Ceremonia nagrodzenia Złotej Jedenastki 90 -lecia
godz. 18.20:Wniesienie sztandaru Lecha Poznań
godz. 18.21:Wspólne zdjęcie Złotej Jedenastki (na murawie)
godz. 18.22:Hymn Lecha Poznań
godz. 18.25:Wyjście zawodników pod eskortą dzieci z Domów Dziecka (zawodnicy Lecha Poznań, jak również dzieci w koszulkach retro)
godz. 18.28:Po przywitaniu się obie drużyny ustawiają się w kole - minuta ciszy w związku ze śmiercią Włodzimierza Smolarka
godz. 18.29:Zawodnicy czekają na pana Stanisława Atlasińskiego - najstarszego żyjącego zawodnika Kolejorza, który symbolicznie rozpocznie mecz ćwierćfinału Pucharu Polski
godz. 18.30:Rozpoczęcie meczu - jako pierwszy piłkę kopnie Stanisław Atlasiński
godz. 18.30-19.15:Pierwsza połowa meczu
godz. 19.16:Wykopnięcie piłek rocznicowych w trybuny przez młodzież Lecha Poznań
godz. 19.17:Występ Kolejorz Girls
godz. 19.22:Konkurs rzutów karnych, w którym wezmą udział gwiazdy Kolejorza, których kibice wybrali do Złotej Jedenastki. Konkurs poprowadzi Jacek Hałasik.
godz. 19.30-20.15:Druga połowa meczu