Lech w poniedziałek nie zagra z Górnikiem. Żałoba narodowa

Żałoba narodowa, którą ogłosił w niedzielę wieczorem prezydent Bronisław Komorowski po katastrofie kolejowej na Śląsku, spowoduje przełożenie poniedziałkowego meczu Lecha Poznań z Górnikiem Zabrze w piłkarskiej ekstraklasie. Informację tę dla potwierdził rzecznik prasowy spółki Ekstraklasa S.A. Adrian Skubis w rozmowie z poznan.sport.pl. .
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

Prezydent Bronisław Komorowski w niedzielny wieczór ogłosił żałobę narodową. Jeszcze zanim to się stało, rzecznik prasowy ligi Adrian Skubis zapowiadał: - Jeśli pan prezydent ogłosi żałobę, poniedziałkowy mecz Lecha z Górnikiem zostanie przeniesiony na inny termin.

Po ogłoszeniu żałoby, Lech Poznań oficjalnie poinformował, że jego spotkanie z zabrzanami nie odbędzie się w poniedziałek. Nowy termin na razie nie jest znany.

Ogłoszenie żałoby narodowej nie powoduje automatycznego obowiązku odwołania imprez sportowych. Sprawę reguluje ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. W art. 11 czytamy: "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu."

Dotychczasowa praktyka pokazuje, że mecze ekstraklasy podczas żałoby narodowej są odwoływane i przekładane na inny termin. Tak było m.in. podczas ostatniej żałoby narodowej, po katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Lech wówczas rozegrał swoje spotkanie w terminie - grał bowiem w piątek z Arką Gdynia, a do katastrofy doszło w sobotę rano.