Mirosław Okoński: W tej książce jest wszystko

- Panie Mirku, dzięki za wszystko i niech pan żyje sto lat - mówił do Mirosława Okońskiego jeden z kibiców, który przyszedł w piątek zdobyć autograf na wydanej właśnie książce ?Okoń? - biografii najwybitniejszego piłkarza w historii Lecha Poznań.
Mirosław Okoński spotkał się w piątek z kibicami podczas oficjalnej prezentacji ponad 450-stronicowej książki. To nie pierwsza jego biografia, poprzednią, wydaną w połowie lat 90., napisał nieżyjący już Ryszard Chomicz.

Autorem tej, która od piątku jest w oficjalnej sprzedaży, jest dziennikarz "Gazety Wyborczej" i Sport.pl Radosław Nawrot.

- W tej książce jest o wiele więcej. Dopisaliśmy sporo rzeczy, głównie na temat Lecha Poznań - opowiadał Mirosław Okoński i dodał: - Napisane jest w niej wszystko, od momentu, gdy zacząłem grać w piłkę w Gwardii Koszalin.

Bohater publikacji wspominał, że choć "sercem na zawsze jest z Lechem", to za najlepszy czas w swojej karierze uważa pobyt w HSV Hamburg: - Zdobyliśmy wtedy Puchar Niemiec, a ja zostałem wybrany na najlepszego obcokrajowca Bundesligi. Zostaliśmy też wicemistrzami Niemiec. Sukcesy odnosiłem także w AEK Ateny. Poszedłem tam i po dziesięciu latach klub zdobył mistrzostwo Grecji, a ja byłem najlepszym piłkarzem w tym kraju.

Mirosław Okoński podkreślał, że nie wstydzi się swojego barwnego życia pozaboiskowego. - Lubiłem się pobawić i naprawdę nie żałuję tego. Wykorzystałem swój czas. Może nie osiągnąłem wszystkiego, co mogłem osiągnąć w piłce - przyznał i wyjaśnił, że najbardziej żal mu przygody z reprezentacją Polski. - Mam pretensje do byłych szkoleniowców kadry i oni to wiedzą, bo do dzisiaj mi to wspominają. Nie miałem z nimi szans, rozegrałem te 28 meczów w reprezentacji, ale trzy turnieje o mistrzostwo świata przeszły mi koło nosa. W książce jest cała prawda o tym, co się wtedy działo - zapewnił, po czym dodał, że sam jeszcze nie przeczytał nowego "Okonia". - Od ludzi, którzy ją czytali, wiem, że jest ładnie napisana - dodał z uśmiechem.

Kolejna okazja do zdobycia autografu Mirosława Okońskiego będzie 10 lutego w Księgarni Powszechnej na Starym Rynku w godz. 16-18. Książka kosztuje 49,90 zł.