Polska gra o finał mistrzostw świata

Polscy hokeiści płakali ze szczęścia! Po dramatycznym meczu przegrali 2:3 z Holandią, i to oni zagrają w sobotę w półfinale Halowych Mistrzostw Świata w Hokeju na Trawie rozgrywanych w Poznaniu. Dziś ich mecz o finał przeciwko Austrii. Polki uległy Niemkom i powalczą o piąte miejsce
- Jeśli przegramy z Holandią i nie zagramy o medal, zwycięstwo z Niemcami będzie tylko miłym wspomnieniem, nic więcej - mówił trener Karol Śnieżek po historycznym czwartkowym triumfie nad aktualnymi mistrzami świata. Polscy hokeiści, by wygrać grupę, nie mogli wczoraj przegrać z Holandią. Przy porażce różnicą jednego gola na pierwsze miejsce wskakiwali Niemcy, ale Polacy nadal mieli zapewniony awans. Przegrana dwoma bramkami (i więcej) eliminowała już jednak ekipę Śnieżka z walki o medale.

Mecz trzymał w napięciu od pierwszej do ostatniej sekundy. Holendrzy ruszyli do ataku, biało-czerwoni mądrze się bronili i czekali na kontry.

Pierwszy gol padł w 14. min po krótkim rogu dla Holendrów. Polacy jednak nie stracili werwy. Pierwszy krótki róg - wybroniony przez rywali. Przy drugim - obrońca stojący na linii bramkowej wybił piłkę kijem. W końcu, za trzecim razem, Holender zatrzymał piłkę nogą. Rzut karny! Karol Szyplik, 1:1!

Po dziewięciu minutach drugiej połowy "pomarańczowi" znów byli górą, znów po krótkim rogu. Żarty się skończyły, przy stracie kolejnego gola Polacy mogą nie mieć czasu na odrobienie strat. Nasi hokeiści, niesieni dopingiem poznańskiej widowni, szturmowali bramkę przeciwników. W końcu padł gol! Tak się wydawało. Biało-czerwoni przybijali już sobie "piątki". Gol? Nie, sędzia podyktował krótki róg. Piłka trafiła do Dariusza Rachwalskiego, trzy tysiące osób na trybunach wstrzymało oddech, Rachwalski strzelił i... mieliśmy remis 2:2! Kapitan i twarz mistrzostw z billboardów wyrównał na nieco ponad dwie minuty przed końcem spotkania. Holendrzy rzucili wszystkie siły do ataku. Emocje sięgnęły zenitu, piętrzyły się spięcia, doszło do utarczki między hokeistami obu drużyn a arbitrem. "Oranje" w końcu strzelili gola w ostatniej minucie (oczywiście, po krótkim rogu), ale to Polacy cieszyli się z awansu. Mało powiedziane: - Moi zawodnicy mieli w oczach łzy radości! I ja cieszę się bardziej niż po wygranej z Niemcami, bo to był dużo trudniejszy mecz - opowiadał trener Karol Śnieżek. Drugie miejsce w grupie A oznacza, że w półfinale biało-czerwoni zmierzą się z Austrią. - Teraz już nie będziemy czuli zmęczenia, zagramy lepiej niż w piątek - zapewnia polski szkoleniowiec.

Bardzo młoda i dopiero ucząca się gry na największych imprezach światowych reprezentacja polskich laskarek miała jeszcze wczoraj szanse na awans do półfinału, ale musiałaby dość wyraźnie wygrać w ostatnim meczu z Niemkami. Te szybko prowadziły w meczu z Polską 2:0 po golach Natashy Keller i Kerstin Holm. Wynik meczu na 3:0 Niemki ustaliły w drugiej połowie. Polki próbowały, szarpały, starały się, ale nie potrafiły zdobyć gola. - Tyle sytuacji bramkowych, ile my mieliśmy przeciw Niemkom, to aż rzadkość. Szkoda, że dziewczyny były nieskuteczne - mówi trener Krzysztof Rachwalski. - Niemki pokazały swoją klasę i doświadczenie, by je pokonać, trzeba się wspiąć na wyżyny hokejowe.

Jednym z najciekawszych meczów turnieju był pojedynek laskarzy Iranu i USA, który Irańczycy wygrali 6:2. Zawodnicy ze skonfliktowanych ze sobą politycznie krajów stoczyli zażarty bój, po którym jednak serdecznie przybili sobie "piątki" i podziękowali za grę.

Wyniki:

MĘŻCZYŹNI. Grupa A: POLSKA - HOLANDIA 2:3, Niemcy - Kanada 14:1, Australia - Namibia 8:2

Kolejność: 1. Niemcy, 2. Polska, 3. Holandia, 4. Australia, 5. Kanada, 6. Namibia

Grupa B: Anglia - Austria 2:3, USA - Iran 2:6, Rosja - Czechy 3:3

Kolejność: 1. Austria, 2. Rosja, 3. Anglia, 4. Czechy, 5. Iran, 6. USA

KOBIETY. Grupa A: Ukraina - Czechy 6:1, Argentyna - Kazachstan 3:0, Holandia - Austria 7:0

Kolejność: 1. Holandia, 2. Ukraina, 3. Czechy, 4. Austria, 5. Argentyna, 6. Kazachstan

Grupa B: Urugwaj - Namibia 0:1, Australia - Białoruś 3:3, POLSKA - NIEMCY 0:3

Kolejność: 1. Niemcy, 2. Białoruś, 3. Polska, 4. Australia, 5. Namibia, 6. Urugwaj

Półfinały (sobota). MĘŻCZYŹNI: Niemcy - Rosja (godz. 17.30), POLSKA - AUSTRIA (godz. 20.30).

KOBIETY. Holandia - Białoruś (godz. 16), Niemcy - Ukraina (godz. 19).

O brązowy medal (niedziela). Kobiety - godz. 10.30. Mężczyźni - godz. 12.30

Finały (niedziela). Kobiecy - godz. 13.30. Męski - godz. 15