Gol dla Lecha lub Legii

Pomocnik Janusz Gol waha się i wybiera między ofertami Lecha Poznań i Legii Warszawa. ?Kolejorz? jest bliski podpisania kontraktu z Senegalczykiem Modou Sougou z portugalskiej Academiki Coimbra
26-letni Gol to wyróżniający się piłkarz GKS Bełchatów, dostał tej zimy co najmniej cztery konkretne oferty: ze swojego klubu, a także od potentatów ekstraklasy: Wisły Kraków, Legii Warszawa i Lecha Poznań. - Jedno jest pewne: w Wiśle Janusz nie zagra - mówił nam wczoraj w południe menedżer piłkarza Jarosław Solarz. - Tak naprawdę, liczą się dwie propozycje: z Lecha i z Legii - dodał. Obie zakładają podpisanie trzyletniej umowy ważnej od początku nowego sezonu, obie są zbliżone finansowo. Decyzja miała zapaść nawet w piątek wieczorem.

Ale nie zapadła. Kiedy piłkarz się zdecyduje? - Może w sobotę, może w niedzielę - mówił wieczorem Solarz, który jest nie tylko menedżerem, ale też krajanem Gola. Obaj pochodzą ze Świdnicy. To właśnie tam, w Polonii Świdnica, jeszcze trzy lata temu grał Gol. W 2008 r. trafił do Bełchatowa, z miejsca wywalczył sobie pozycję w pierwszej jedenastce, trafił nawet do reprezentacji Polski. U Franciszka Smudy zagrał w dwóch meczach.

Jeśli Gol zdecyduje się na podpisanie umowy z Lechem, poznański klub spróbuje wykupić go już zimą - tak jak zrobił z Hubertem Wołąkiewiczem z Lechii Gdańsk. Piłkarz na razie przygotowuje się do rundy na zgrupowaniu z drużyną z Bełchatowa, ale w klubie dano mu do zrozumienia, że jeśli nie przedłuży kontraktu (a nic na to nie wskazuje), albo ma odejść zimą, albo wiosnę spędzi w Młodej Ekstraklasie.

Kontrakt z Lechem Poznań może też niedługo podpisać 26-letni Senegalczyk Modou Sougou, skrzydłowy portugalskiej drużyny Academica Coimbra. - Nie będę ukrywał, że interesujemy się tym zawodnikiem. To ciekawy piłkarz, ale do finalizacji tego transferu jeszcze nie doszło. Sprawa jego ewentualnego pozyskania wyjaśni się po powrocie drużyny z Hiszpanii - mówi Marek Pogorzelczyk, dyrektor sportowy Lecha w portalu Wirtualna Polska.

Sougou jest reprezentantem Senegalu, podczas Pucharu Narodów Afryki w 2008 r. grał pod wodzą Henryka Kasperczaka.

Czarnoskóry skrzydłowy może grać zarówno na prawej, jak i lewej stronie boiska. Dla Academiki przez 2,5 sezonu strzelił 17 goli. Za pół roku kończy mu się kontrakt z tym klubem, więc cena transferu nie może być wysoka, mówi się o 300 tys. euro. W styczniu w dwóch meczach ligi portugalskiej obserwował go asystent trenera Ryszard Kuźma.

Sougou przed przejściem do Coimbry występował w innych portugalskich zespołach, Vitorii Setubal i Uniao Leiria, gdzie osiem razy zagrał w europejskich pucharach i strzelił jednego gola. W sezonie 2006/2007 rywalizował o miejsce w ataku Uniao Leiria z Bartoszem Ślusarskim, który właśnie tej zimy wrócił do Lecha.